Minister za zdravje: Fides je pripravljen počakati le mesec ali dva

Fides od vlade zahteva izstop iz sistema plač v javnem sektorju, ministra si ne predstavljata, kaj bi to pomenilo za paciente.
Fotografija: Fides od vlade zahteva izstop iz sistema plač v javnem sektorju. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
Odpri galerijo
Fides od vlade zahteva izstop iz sistema plač v javnem sektorju. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo

Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan je glede pogajanj s sindikati zdravstva in socialnega varstva danes povedal, da bo vlada sprejela pogajalska izhodišča Fidesa. Oblikovala bo posebno pogajalsko skupino, ki se bo začela pogajati s Fidesom. Fides od vlade zahteva izstop iz sistema plač v javnem sektorju. Na vladi si ne znamo natančno predstavljati, kaj to pomeni, je dejal minister. Povedal je, da je želja ministrstva in vlade, da se zadeve uredijo za pogajalsko mizo.

»Mi se zavedamo, da so se porušila vsa plačna razmerja v zdravstvu. To želimo odpraviti. Ponudbo bomo poslali. Stališče vlade je, da skupine J ne podpiramo, razen to, kar je specifično za zdravstvo, denimo poklic strežnice. Naša želja je, da čim prej najdemo kompromis in se začnemo pogovarjati o sistemskih spremembah. Ena od možnosti je, da eno skupino tudi ločeno obravnavamo. Menimo, da je napoved stavke preuranjena, da imamo še veliko pogajalskih možnosti. Na ministrstvu in vladi delamo vse, da bi bolniki prišli do storitev. Imamo še veliko pogajalskih možnosti pred stavko,« je dejal minister Bešič Loredan.

Ministra ne vesta, kaj bi izstop pomenil za paciente

Ministrica za javno upravo Sanja Ajanović Hovnik je dejala, da si ne zna točno predstavljati, kaj pacienti z izstopom zdravnikov in zobozdravnikov iz sistema plač javnih uslužbencev pridobijo. »Strinjamo se, da je stanje v zdravstvu slabo, strinjamo se, da je zdravnikov premalo, sprejeli smo že dva zakona – interventnega in zdaj zakon o covidu. Odgovora, kaj pacienti z izstopom pridobijo, od Fidesa nismo dobili,« je ponovila, in še, da je plačna masa definirana. Za javni sektor namenjamo približno deset odstotkov BDP, če je predvidena enaka plačna masa tudi po njihovi zahtevi, ne vemo, kaj pridobimo, je dejala.

Zagotovila je, da namerava vlada takoj po sklenitvi dogovora o plačah v javnem sektorju iti v celovito prenovo plačnega sistema.

Nekoč razmerje 1:10, zdaj 1:5

Kot razlog je navedla, da so zaposleni v javnem sektorju nezadovoljni, saj naš sistem ni vezan na minimalno plačo, zato se ob vsakem dvigu minimalne plače plačna razmerja porušijo. Imamo skoraj 30.000 zaposlenih v javnem sektorju, ki ne prejemajo minimalne plače in jim dodajamo, je dejala. V nadaljevanju je naštela še druge težave enotnega plačnega sistema: ob njegovi uveljavitvi je bilo v sistemu predvideno razmerje med najnižjo in najvišjo plačo 1:10,5, danes je to razmerje 1:5. Razmerja so se porušila tako zaradi dvigov minimalne plače kot zaradi finančne krize, ki je preprečevala, da bi se vrednost plačnih razredov usklajevala. 

Zdravnik ni nikjer v svetu plačan manj kot sestra

Minister za zdravje pa je poudaril, da so se razmerja še dodatno porušila z lanskoletnim dvigom plač v zdravstvu pod vodstvom ministra Poklukarja, ki pa niso zajela zdravnikov. Zdravnik specialist res nikjer v svetu ni plačan manj kot diplomirana medicinska sestra. To anomalijo zdaj imamo, zato vztrajamo pri skupnih pogajanjih, je dejal in napovedal, da bo za zdravnike predlagal znaten dvig plač. Večji za mlade zdravnike, manjši za zdravnike specialiste. Po ministrovih besedah nosijo nesorazmerja na svojih plečih prav mladi zdravniki, ki so zelo obremenjeni in so postali najslabše plačana skupina.

Vlada razmišlja, da bi sistem obrnila na glavo

»Resno razmišljamo, da postavimo celotni sistem na glavo. Da bodo skupaj poklicne skupine, ki jih je dejansko mogoče primerjati, a za to je potreben čas. Tega ni mogoče narediti do 19. oktobra,« je napovedala ministrica Ajanović Hovnik. A do celovite sistemske spremembe, ki jo je napovedala do junija prihodnje leto, je treba doseči dogovor za pogasitev požara, kot je dejal minister Bešič Loredan.

»Dogovor, za katerega upam, da ga bomo danes parafirali, vključuje vse, tudi zdravnike. S prvim oktobrom bodo vsi prejeli 4,5 odstotka višjo plačo in aprila prihodnje leto dodaten plačni razred, razen tistih, ki so prejeli povišanje plač po lanskoletnem Poklukarjevem dogovoru. Tudi zdravniki, ki takrat niso bili vključeni,« je napovedala Ajanović Hovnikova.

»Z ministrom sva Fidesu ponudila roko, da iščemo rešitve v enotni smeri naprej. Upamo, da bo prevladal razum. V trenutku, ko se tudi Evropa sooča z eno največjih kriz, v časih, ko 130.000 pacientov nima svojega zdravnika in tudi tisti, ki ga imajo, težko pridejo do njega, predlagamo, da se razmere ne zaostrujejo dodatno, pač pa da v hitrem tempu poiščemo rešitve, ki bodo zadovoljile vse strani.«

Tudi minister Bešič Loredan je potrdil, da vlada ne stoji kategorično na stališču, da večje spremembe v plačnem sistemu niso možne: »Za spremembo sistema potrebujemo najmanj pol leta, medtem ko Fides pričakuje v mesecu ali dveh. Tu res pričakujemo kompromis.«

Sprememba z včeraj na danes

Minister je včeraj predlagal skupna pogajanja za vse tri kolektivne pogodbe z vsemi sindikati za področje zdravstva. Predstavniki sindikata zdravnikov in zobozdravnikov (Fides), ki si intenzivno prizadevajo za izstop iz enotnega plačnega sistema, skupnim pogajanjem nasprotujejo, so zato včeraj srečanje protestno zapustili. Nezadovoljni so bili tudi v drugih dveh sindikatih. Današnje stališče obeh ministrov je – kot kaže – torej spremenjeno.

Izjavi lahko prisluhnete na tej povezavi

Po besedah predsednice Sindikata zdravstva in socialnega varstva Irene Ilešič Čujovič so včeraj pričakovali napredek. »A tega napredka ni bilo. Nismo dočakali protipredloga vladne strani. Vrtimo se na točki nič,« je bila kritična. »Ne moremo biti zadovoljni. Minister za zdaj še nima mandata vlade, da bi se pogajal z nami, ker menijo, da smo z lanskim dogovorom uredili vsa nesorazmerja in zadovoljivo dvignili plačne razrede za vse zaposlene v zdravstveni negi. To seveda ni res,« pa je v izjavi dejala predsednica Sindikata delavcev v zdravstveni negi Slavica Mencingar.

Pogajanja se bodo po napovedih predstavnikov sindikatov nadaljevala prihodnjo sredo, protipredlog vlade pa pričakujejo v ponedeljek. »Ministra bomo držali za besedo,« je napovedala Ilešič Čujovičeva.

Preberite še:

Komentarji: