DL: Cvičkovi grisini iz Colnarjeve moke iz grozdnih pečk in petelinji eliksir

12.8.2023 | 15:30

Kuharski mojster Florjan Žnidaršič, Janez Colnar in Stane Bregar (Foto: L. M.)

Kuharski mojster Florjan Žnidaršič, Janez Colnar in Stane Bregar (Foto: L. M.)

Cvičkovi grisini se lepo podajo h kozjemu siru.

Cvičkovi grisini se lepo podajo h kozjemu siru.

Florjan Žnidaršič je avtor cvičkovih grisinov, ki so nekaj posebnega.

Florjan Žnidaršič je avtor cvičkovih grisinov, ki so nekaj posebnega.

Ob prvi obletnici vzpostavitve žive genske banke šentjernejskega petelina sta Kulturno-etnološko društvo Gallus Bartholomaeus Šentjernej s Stanetom Bregarjem na čelu in dolenjska cvičkova banka Klet Colnar predstavila dve novosti: cvičkove grisine in petelinji eliksir.

Cvičkovi grisini so posebnost. Narejeni so iz moke iz groznih pečk, zdravilnih zelišč, ekstra deviškega olivnega olja in parmezana, vse skupaj izpod rok mladega kuharskega mojstra Florjana Žnidaršiča iz Cerknice, varovanca Janeza Bratovža.

»Po srečanju s Stanetom Bregarjem so Plečnikovi grisini postali cvičkovi. Vanje dam vse začimbe, ki so potrebne za Plečnikov čaj, ter dodatek cvička in domače moke, pridelane iz pečk grozdja. Cvičkovi grisini, za katere sem imel več poskusov, so dobro sprejeti in bodo na prodaj v trgovinah,« pove mladi kuhar.

Cvičkovih grisinov ne ne bi bilo brez vinogradništva Colnar oz. Janeza, do pred kratkim kralja cvička, sicer pa mladega kmeta in nosilca vinogradniške dejavnosti na njihovi kmetiji. Janez ima namreč vedno nove ideje na področju vinogradništva. Po njegovi zaslugi zdaj od grozdja Colnarjevi porabijo dejansko vse, razen peclja.

MOKA IN OLJE IZ PEČK

V njihovi novi emisijsko nevtralni vinski kleti na Lešnici so začeli ne le pridelovati vino, ampak tudi številne druge izdelke. Grozdne tropine, ki ostanejo po stiskanju, posušijo; odlične so za čaj. Pridobivajo tudi barvilo za lase, iz pečk pa olje in moko. Zadnje s pridom uporabljajo v kulinariki, saj gre za zanimive in tudi zelo zdrave sestavine.

»Pečke, kožice in rdeče grozdje imajo ogromno resveratrola, ki dobro vpliva na človekovo zdravje in počutje: znižuje holesterol in krvni tlak, zmanjšuje nastanek rakavih celin. Olje in moka sta brez laktoze. Moka spodbudi k delovanju presnove in jo je mogoče uživati zjutraj na tešče pa z jogurti ali pri peki grisinov oz. kruha. Olje iz pečk je mogoče uporabljati pri visoki temperaturi v kuhinji, je primerno tudi za piling oz. za nego telesa,« pripoveduje Janez Colnar. Moko in olje se da kupiti pri njih.

Lanska trgatev je bila poskusna, v kleti so predelali okoli sto ton tropin, nekaj grozdja so tudi dokupili. Z rezultatom so zadovoljni. »Cvičkovi grisini so novost, meni so všeč, vesel pa sem tudi sodelovanja. Na promociji cvička moramo delati vsi v regiji skupaj, da kaj premaknemo,« meni Janez Colnar in doda, da je preteklo leto z veseljem in s ponosom kot kralj cvička zastopal Dolenjsko in cviček, »ki je naša tradicija in posebnost«.

PETELINJI ELKSIR

Novost pa je tudi petelinji eliksir iz Zelene lekarne Herba Gallus. Gre za sladki eliksir, »ki smo ga pripravili ob misli na matično kartuzijo Chartres v Franciji, v kateri pripravljajo zeliščni liker za moške in ženske. Pri petelinjem eliksirju iz slovenske genske banke je za ženske in moške vsebovana enaka stopnja alkohola, le da je za ženske drugačen način doziranja – steklenička za ženske ima kapalko, skratka uživanje je potrebno po kapljicah, za moške pa se natoči kar iz pokrovčka. V vsakem primeru se uživa po potrebi,« pove Stane Bregar.

Petelinji eliksir vsebuje ameriški slamnik, zeleno kavo iz zahodnega brega Kolumbije in ekološko pridelana jabolka. »Stranski učinki so po dozdajšnjih izkušnjah zelo pozitivni in blagodejni za zdravje, eliksir pa deluje tudi protibakterijsko,« pove Bregar in doda, da ga starajo v slovenski genski banki šentjernejskega petelina.

Članek je bil objavljen v tiskani številki Dolenjskega lista

L. Markelj

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava