Stanislav Štuhec Svet24.si

Kam je odšel Stanislav Štuhec? Svojci ga ...

Naj blok stoji na Pavšičevi ulici Svet24.si

Foto: Ponovno izbrali najlepši blok v Ljubljani

Damjan Žugelj Necenzurirano

Slovenski Watergate: tožilstvo zahteva preiskavo ...

asta-vrecko Reporter.si

Blamaža: levičarka Asta Vrečko namesto ...

mattias skjelmose Ekipa24.si

Groza! Tresočega kolesarskega zvezdnika so komaj ...

andreja-špeh Njena.si

Andreja Špeh iz MasterChefove kuhinje na Japonsko

Luka Dončić Ekipa24.si

Dončič je kralj! Vsi se posebej pripravljajo na ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

SDS proti "barjanskemu kmetu" Mihi Kordišu

Deli na:
SDS proti "barjanskemu kmetu" Mihi Kordišu

Kordiš delu na njivi nameni simbolične štiri ure na teden. - Foto: Šimen Zupančič / Revija Zarja Jana

Odbor DZ za delo, družino, socialne zadeve in invalide na včerajšnji seji ni podprl predlaganih sklepov opozicijske SDS glede zakonitosti poslovanja zavoda NDP TOZD v lasti poslanca Levice Mihe Kordiša. Predstavniki več institucij, pristojnih za nadzor socialnega podjetništva, so na seji pojasnili, da v zvezi s tem niso ugotovili nepravilnosti.

Po mnenju poslanske skupine SDS, ki je vložila zahtevo za sklic nujne seje odbora, je Miha Kordiš z ustanovitvijo socialnega podjetja oz. zavoda NDP TOZD leta 2017 zlorabil institut socialnega podjetništva. SDS je zato članom odbora v sprejem predlagala več sklepov, po katerih naj gospodarskemu ministrstvu in drugim organom, pristojnim za nadzor zakonodaje na področju socialnega podjetništva, predlagajo prevetritev zakonitost ustanovitve in poslovanja Kordiševega zavoda ter v primeru nepravilnosti ukrepajo.

Poslanka SDS Alenka Helbl je uvodoma spomnila, da je Kordiš v ustanovnem aktu zavoda zapisal, da bo zaposlil tri delavce, vendar do danes ni nobenega. Kljub temu pa je med letoma 2019 in 2022 od ministrstva za kmetijstvo in okolje prejel za dobrih 8000 evrov subvencij, je dodala. Zavod ima v lasti tudi spletno trgovino, kjer poleg lastnih pridelkov prodaja tudi produkte domačih in tujih partnerjev, je Helbl med drugim utemeljila pobudo za sklic seje, posvečene zlorabi instituta socialnega podjetništva in problematiki nadzora nad poslovanjem socialnih podjetij.

Kordiš je vse očitke o nepravilnostih pri poslovanju in ustanovitvi socialnega zavoda odločno zanikal ter jih pripisal poskusom diskreditacije, ki so se začeli že pred njegovo kandidaturo za predsednika republike. Večkrat je poudaril, da je njivo na ljubljanskem Barju kupil le z namenom, da na njej s somišljeniki za namene samooskrbe pridelujejo zelenjavo, od česar nimajo "ne dobička ne cvenka", je poudaril. "Moja glavna ideja ob nakupu njive je bila, da ljudem ponudim prostor, kjer lahko pridelujejo svojo zelenjavo. Financiral sem njivo, orodje, postavitev rastlinjaka," je našteval Kordiš.


Ostro je zavrnil tudi očitke, češ, da je status socialnega podjetništva zlorabil za pridobitev subvencij iz naslova socialnega podjetništva. Približno 8000 evrov sredstev, ki jih je v nekaj letih pridobil zavod NDP TOZD, po njegovih pojasnilih ni vezanih na status socialnega podjetništva, temveč gre za kmetijske subvencije, "tako kot jih ima vsak barjanski kmet."

Seje so se udeležili tudi predstavniki različnih institucij, pristojnih za nadzor nad izvajanjem zakonodaje na področju socialnega podjetništva, ki so prevetrili zakonitost poslovanja Kordiševega zavoda. Vsi po vrsti so ob tem zatrdili, da pri poslovanju niso ugotovili kršitev v zvezi z zakonitostjo ali v zvezi z izpopolnjevanjem pogojev za pridobitev statusa socialnega podjetja.

"V času, ko je Kordiš ustanovil svoje socialno podjetje tipa A, je zakon o socialnem podjetništvu kot enega od pogojev za pridobitev statusa socialnega podjetja res predvideval zaposlitev najmanj enega delavca v prvem letu poslovanja. Vendar je bil zakon nekaj mesecev kasneje, še pred iztekom prvega leta poslovanja Kordiševega podjetja, spremenjen. S to spremembo je odpadla tudi obveza zaposlovanja," je poudaril državni sekretar na ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo Dejan Židan.

Nepravilnosti v povezavi s poslovanjem oz. ustanovitvijo Kordiševega zavoda med drugim niso ugotovili tudi na Fursu, na Agenciji za varstvo konkurence, na tržnem inšpektoratu in na inšpektoratu za delo.