REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Kraja z napako: Razmišljamo o zaplembi zamrznjenega ruskega premoženja, je dejala Victoria Nuland

Kraja z napako: Razmišljamo o zaplembi zamrznjenega ruskega premoženja, je dejala Victoria NulandVisoka ameriška uradnica je še dejala, da ima pravosodno ministrstvo ZDA nova pooblastila za uporabo sredstev, zaseženih ruskim oligarhom, za pomoč pri obnovi Ukrajine. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Namestnica ameriškega državnega sekretarja za politične zadeve Victoria Nuland je na ameriško-ukrajinskem partnerskem forumu dejala, da bo morala Rusija plačati za vse, kar je uničila v Ukrajini, in da se bo zamrznjeno rusko premoženje uporabilo za obnovo te države.

Povsem mogoče, da bo veličasten načrt zaplembe ruskih sredstev na koncu padel v vodo.

Velika zagovornica Ukrajine in njenega boja v ameriški posredniški vojni proti Rusiji do zadnjega Ukrajinca je v svojem nagovoru zbranim ameriškim in ukrajinskim veljakom, ki ga je poimenovala  »Sprostitev tržnega potenciala v Ukrajini«, izpostavila, da Svetovna banka ocenjuje, da bi lahko obnova opustošene države v naslednjem desetletju stala okoli 411 milijard dolarjev.

»Prizadevali si bomo zagotoviti, da Rusija plača za vse, kar je bilo uničeno.

S podporo Kongresa ima ministrstvo za pravosodje nova pooblastila za uporabo sredstev, zaseženih ruskim oligarhom, za pomoč pri obnovi Ukrajine.

Februarja smo napovedali prvo tranšo v višini 5,4 milijona dolarjev in sledile bodo nove. Potekajo razprave o premoženju Centralne banke Rusije, ocenjenem na 300 milijard dolarjev, ki smo ga mi in naši zavezniki zamrznili,« je strategijo, kako bo Zahod obnovil Ukrajino, pojasnila Victoria Nuland.

Posledice politike, ki je pooseblja Victoria Nuland. Kako misli obnoviti na tisoče izgubljenih življenj, uničenih družin... Za to je ni briga. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Poleg tega je izjavila, da si niti ZDA niti njihovi zavezniki niso premislili glede podpore Ukrajini in da so bolj enotni kot kdaj koli prej.

Dodala je, da so ZDA doslej za vojaško, gospodarsko in humanitarno pomoč Kijevu namenile več kot 50 milijard dolarjev, enako pa je storila tudi Evropa.

Nulandova je pohvalila Evropo, češ da je poleg milijard in milijard evrov, ki jih je poslala v Kijev, sprejela še osem milijonov ukrajinskih beguncev.

Ameriško-ukrajinski partnerski forum je po besedah ​​ameriškega državnega sekretarja Antonyja Blinkna primer, kaj se zgodi, »ko vsi sedemo za mizo, da bi dosegli skupni cilj«.

V organizaciji Gospodarske zbornice ZDA vlada Joeja Bidna zdaj v Ukrajini ustvarja priložnosti za naložbe in inovacije prek javno-zasebnih partnerstev.

Vendar pa je povsem mogoče, da bo veličasten načrt zaplembe ruskih sredstev na koncu padel v vodo.

Za velik del ruskih sredstev na Zahodu sploh ne vedo, kje je. To neprijetno dejstvo se skriva pred javnostjo. Jasno pa je, da je Moskva pred zaplembami uspela rešiti bistveno več denarja, kot so bili prepričani zahodni politiki.

Drug problem je, da ima Rusija v svoji posesti še več sredstev zahodnih podjetnikov in držav, kot pa je ruskih sredstev v zahodnih bankah.

Celo če to premoženje zaplenijo, bo Rusija odgovorila z recipročnimi ukrepi in ne bo na izgubi.

Tretji problem so pravni postopki za zaplembo, ki jih ni mogoče izvesti tako, da bi bili skladni s pravnimi ureditvami zahodnih držav.

Nemški Die Welt poroča, da uradniki EU vedo, da denarja ne morejo zadržati ali ga preusmeriti v Ukrajino.

Ob vsaki zaplembi bi morali na sodiščih dokazati upravičenost dejanja. To pa je dejansko neizvedljivo.

V Evropi se tega že zavedajo. Nemški Die Welt poroča, da uradniki Evropske unije vedo, da denarja ne morejo zadržati ali ga preusmeriti v Kijev.

Evropska komisija je menda prišla do sklepa, da bo skoraj zagotovo morala na koncu vrniti zamrznjene rezerve ruske centralne banke, je v četrtek poročal Die Welt.

Na primer, zamrznjene rezerve ruske centralne banke, ki naj bi znašale 300 milijard evrov, so razpršene po vsej Evropi in deponirane na številnih računih, pogosto brez neposredne povezave z Moskvo, je pojasnil Die Welt in se skliceval na anonimne »insajderje, seznanjene z načrti EU.«

Zaradi tega Bruselj nima jasne predstave o tem, kje točno je ves ta denar, piše časnik.

Tudi če bruseljskim uradnikom uspe najti sredstva, bo še vedno veliko vprašanje, ali lahko EU zakonito prilasti denar in ga uporabi, kot se mu zdi primerno.

Glede na interni dokument, v katerega je Die Welt imel vpogled, je Evropska komisija prišla do »streznitvenega zaključka«, da se zamrznjenih rezerv »ne sme dotikati, ker jih bo nekega dne, ko bo konec vojne, treba vrniti Rusiji.« Do podobnega sklepa so prišli tudi v nevtralni Švici, ki ni del EU.

Vendar naj bi uradniki v Bruslju medtem poskušali najti načine, kako zaobiti ovire.

Ena ideja bi bila, da bi sredstva vložili in vsaj natečene obresti prenesli v Ukrajino. Welt razkriva, da bi v tem primeru lahko rezerve ruske centralne banke, če bi jih vložili v evropske državne obveznice, prinesle do 2,6 odstotka obresti na leto.

Takšen »izredni ukrep« bi lahko bil pravno izvedljiv. Vendar še vedno obstaja »zelo nizko« tveganje, saj lahko takšen načrt povzroči izgube.

Glede premoženja ruskih oligarhov v EU je Die Welt dejal, da Komisija pod taktirko Ursule von der Leyen meni, da je nekaterim od teh posameznikov doslej uspelo zdrsniti izpod radarja oblasti, pri čemer v nekaterih državah članicah očitno ni bilo dovolj vneme, da bi jih preganjale.

Tudi če bi bilo najdeno in zamrznjeno vse rusko premoženje, ga ne bi bilo mogoče zapleniti, ugotavlja nemški časnik in pojasnjuje, da se to lahko zgodi le, če se dokaže, da so ruski milijarderji dejansko storili kaznivo dejanje – gre za pravno prizadevanje, ki lahko v vsakem primeru traja dolga leta...

Bolj verjetno je, da se bo premoženje vrnilo. Nemški časnik, ki se sklicuje na neobjavljen interni dokument, namiguje, da bi se to lahko zgodilo, ko se bo končal konflikt z Ukrajino.

Kijev je pozval, naj se sredstva uporabijo za povojno obnovo, a srečanje z realnostjo v tej vse bolj uničeni državi prelagajo na prihodnost...

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek