V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) menijo, da bi bilo treba ob okrevanju gospodarstva in napovedani inflaciji ter prenizkem trenutno določenem znesku minimalnih življenjskih stroškov januarja 2020 minimalno plačo zvišati, poroča STA.

“Vsi kazalniki, ki jih zakon določa kot relevantne pri uskladitvi zneska minimalne plače, nakazujejo, da bo potrebno v letu 2022 znesek minimalne plače ustrezno povišati,” so v ZSSS zapisali v današnjem pozivu ministru za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Janezu Ciglerju Kralju. Dopis so posredovali tudi medijem.

Cene življenjskih potrebščin rastejo

Upoštevaje okrevanje gospodarstva, podatke o napovedani rasti cen življenjskih potrebščin in ostale kazalnike, ki so podlaga za redno uskladitev zneska minimalne plače, in tudi “iz razloga trenutno veljavnega prenizkega zneska minimalnih življenjskih stroškov v višini 613,41 evra” pozivajo, da se znesek minimalne plače januarja 2022 poviša.

Po predlogu ZSSS bi znesek minimalne plače zvišali za 10,65 odstotka. Tako bi se s 1.024,24 evra zvišal na 1.133,35 evra.

Da bo znesek minimalne plače v letu 2022 določen v višini, ki zagotavlja pravično plačilo in dostojno življenje delavk in delavcev, v ZSSS ministrstvo pozivajo, naj do konca letošnjega leta pristopi k izračunu ustreznih minimalnih življenjskih stroškov.

Usklajevanje minimalne plače teče vsako leto

Znesek minimalne plače se v skladu z zakonom vsako leto uskladi najmanj z rastjo cen življenjskih potrebščin. Pri tem se uporabi uradni podatek statističnega urada o medletni rasti cen življenjskih potrebščin decembra preteklega leta glede na december predpreteklega leta.

Pri določitvi in usklajevanju minimalne plače se poleg inflacije lahko upoštevajo tudi drugi ekonomski kazalniki, in sicer gibanje plač, gospodarske razmere oziroma gospodarska rast in gibanje zaposlenosti.