Po poročanju NIJZ smo na vrhuncu četrtega vala okužb s koronavirusom. Pri tem je pomembno, da ob znakih ne le upoštevamo priporočila o samoizolaciji in se naročimo na testiranje, temveč, da za svoje zdravje čim bolje poskrbimo, da bi zboleli za čim lažjo obliko virusa ter ob tem čim prej okrevali.

Skope informacije

Že v tretjem valu smo se iz uredništva maribor24.si obrnili na NIJZ po nasvet, kje oseba s sumom na covid najde natančnejše napotke, kako poskrbeti zase. Na spletni strani Nacionačnega inštituta za javno zdravje ni zavihka z nasveti, niti nam nasvetov niso posredovali. Predlagali so, naj se raje obrnemo na kliniko Golnik ali na Infekcijsko kliniko.

Med pogostimi vprašanji na spletni strani NIJZ boste sicer našli tudi: Kako se okužbe z novim koronavirusom zdravijo? Odgovor je precej skop in posamezniku ne pove veliko: “V Sloveniji imamo nacionalne smernice klinične obravnave bolnikov z COVID-19, ki narekujejo, da je zdravljenje simptomatsko. To pomeni, da blažimo prisotne simptome in znake bolezni. V primeru najtežjih in življenje ogrožajočih stanj pa imamo v Sloveniji na voljo vse ukrepe, ki so trenutno priporočeni v svetu.”

Klinika Golnik ima izkušnje s hospitaliziranimi

Z infekcijske klinike v Ljubljani odgovora o samozdravljenju nismo prejeli, na kliniki Golnik pa so zapisali: “Naši zdravniki so mnenja, da je za zbijanje vročine najbolj primeren paracetamol. Simptomi pri delta verziji covida-19 niso drugačni kot pri prejšnji variantah, o njih pa je bilo že veliko napisanega. Najbolj zbrane so verjetno informacije na spletni strani NIJZ, ki jih že poldrugo leto povzemajo tudi javni mediji. Bolniki večino informacij in napotkov za ravnanje pri lažjem poteku bolezni dobijo pri svojem osebnem zdravniku, na kliniki zdravimo tiste, ki so k nam napoteni v hospitalizacijo ali celo intenzivno terapijo. Še vedno se pojavljajo tudi vprašanja glede cepljenja alergikov – zanje smo pripravili nekaj odgovorov, ki smo jih objavili na spletni strani https://www.klinika-golnik.si/novice?page=2.” 

Naši zdravniki so mnenja, da je za zbijanje vročine najbolj primeren paracetamol.

Medtem, ko so nekateri osebni zdravniki z nasveti skrbni in bogati, je precej covidnih bolnikov povedalo, da je bil odziv njihovega osebnega zdravnika predvsem: “Zdaj pa nikamor hodit, če boste slabši, pa še pokličite.”

Med smernicami, ki prevladujejo, so najpogostejše nasvete za samozdravljenje ter tudi preventivno ravnanje združili na Območni obrtno podjetniški zbornici Novo mesto.

Kako okrepiti imunski sistem?

V hladnih mesecih imamo praviloma slabšo odpornost, zaradi krajših dni in nižjih temperatur je že možnosti za gibanje na svežem zraku bistveno manj. Tudi sezonskega sadja in zelenjave, ki so v toplejših mesecih vir naravnih mineralov in vitaminov, je manj na razpolago, zato je pomembno, da telo dodatno podpremo.

Zdravniki v smernicah svetujejo:

1. Vitamin C
2. Vitamin D3
3. Cink
4. Magnezij
5. Aspirin
6. Limonada, timijanov čaj, sadje.
7. Grgranje mlačne slane vode.
◉ Simptomi se pojavijo tretji dan po okužbi (virusni simptomi).

Bolezen praviloma poteka v fazah, ki jih zaznamujejo tipični simptomi. Ti se med posamezniki razlikujejo. Medtem, ko nekateri komaj opazijo, da imajo katerega od simptomov, bolezen pri drugih poteka zelo hudo, tudi kadar hospitalizacija še ni potrebna.

1. faza:
◉ Bolečina v telesu
◉ Bolečine v očeh
◉ Glavobol
◉ Bruhanje
◉ Driska
◉ Izcedek iz nosu ali zamašen nos
◉ Mravljinčenje v očeh
◉ Mravljinčenje pri uriniranju
◉ Vroč občutek
◉ Praskanje v grlu (vneto grlo)
◉ Zelo pomembno je štetje dni simptomov: 1., 2., 3.
◉ Ukrepajte, preden se vročina začne
Pozor, zelo pomembno je, da pijete veliko tekočine, zlasti pijte veliko vode. S tem boste vlažili grlo in poskrbeli za čista pljuča.

2. faza: (4. do 8. dan) vnetno
◉ Izguba okusa in / ali voha
◉ Utrujenost pri minimalnem naporu
◉ Bolečine v prsnem košu (rebra)
◉ Bolečine v križu (ledvično območje)
◉ Pomanjkanje zraka je, ko človek sedi brez da bi počel kaj, kar bi ga utegnilo utruditi
◉ Utrujenost, tudi, ko človek počne nekaj preprostega
◉ Zdravljenje zahteva veliko hidracije in vitamina C
Covid-19 veže kisik, zato je kakovost krvi slaba, z manj kisika

3. faza – zdravljenje;
Faza zdravljenja se začne 9. dan, ki lahko traja do 14 dni (rekonvalescenca).
Najbolje je upoštevati ta priporočila, preprečevanja ni nikoli preveč!
◉Posedite na soncu 15-20 minut
◉Počivajte in spite vsaj 7-8 ur.
◉Pijte 1,5 litra vode na dan.
◉Vsa kuhana hrana mora biti vroča (nikoli hladna).
Upoštevajte, da se pH koronavirusa giblje med 5,5 in 8,5.
Torej, vse, kar morate storiti, da se znebite virusa, je prehrana z bolj bazično hrano, ki uniči kislinsko vsebnost virusa.
Na jedilniku naj bodo
◉ Banane→ 9,9 pH
◉ Limona→ 8,2 pH
◉ Avokado – pH 15,6
◉ Česen – pH 13,2
◉ Mango – pH 8,7
◉ Mandarine – pH 8,5
◉ Ananas – 12,7 pH
◉ Vodna kreša – 22pH

Splošni znaki, ki povedo, da ste najverjetneje staknili Covid-19 in boste v naslednjih dneh morda zboleli, so:

◉ srbenje v grlu
◉ suho grlo
◉ suh kašelj
◉ visoka temperatura
◉ težave z dihanjem
◉ izguba vonja in okusa