Slovenija
Oglas

Kaj ima umetna inteligenca z vodenjem?

Ljubljana, 20. 11. 2023 00.15 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Blejski inštitut za voditeljstvo na področju digitalne preobrazbe in umetne inteligence (BILDAI) bo povezal napredne tehnologije in deležnike.

Na področju razvoja umetne inteligence trenutno prevladujejo velike države, kot sta ZDA in Kitajska, ključ do uspeha pa je po oceni strokovnjaka za umetno inteligenco Philipa Parkerja uporaba že razvitih storitev. In Slovenija ima na področju umetne inteligence kaj pokazati. Prve raziskave so se začele leta 1972 na Institutu Jožef Stefan, računalničar in akademik Ivan Bratko pa je s svojim pionirskim delom Slovenijo postavil na svetovni zemljevid.

In tja se lahko Slovenija ponovno zavihti. S sodelovanjem deležnikov v tej panogi. In s sinergijami na videz različnih panog in deležnikov.

Ogromno priložnost v združitvi virov, znanja in strokovnosti za tako strateško sodelovanje sta že prepoznala IEDC - Poslovna šola Bled in zdravstveno podjetje Roche Slovenija in oktobra 2023 ustanovila BILDAI - Blejski inštitut za voditeljstvo na področju digitalne preobrazbe in umetne inteligence.

Soustanovitelji BILDAI: prof. dr. Danica Purg (direktorica IEDC - Poslovna šola Bled), prof. Stjepan Orešković (predsednik nadzornega sveta IEDC - Poslovna šola Bled) in Eva McLellan (generalna direktorica Roche Slovenija).
Soustanovitelji BILDAI: prof. dr. Danica Purg (direktorica IEDC - Poslovna šola Bled), prof. Stjepan Orešković (predsednik nadzornega sveta IEDC - Poslovna šola Bled) in Eva McLellan (generalna direktorica Roche Slovenija). FOTO: Arhiv ponudnika

"Ključni izziv je, kako povezati tehnologije s posameznimi panogami ter deležnike - vlado, industrijo, znanost, izobraževalne institucije in druge. Verjamemo, da lahko ustvarimo institucijo, ki bo res delovala po merilih 21. stoletja in iskala rešitve," je ob ustanovitvi poudaril idejni vodja BILDAI, prof. Stjepan Orešković, predsednik nadzornega sveta IEDC.

Osrednji cilj inštituta je z novimi izobraževalnimi in raziskovalnimi programi krepiti zmogljivosti in vodilni položaj Slovenije na področju digitalne preobrazbe in umetne inteligence. Med drugim tudi z najsodobnejšim programom MBA, "Management of Science and Technologies".

Bo umetna inteligenca vodila ljudi ali obratno?

Naše odločitve vedno bolj temeljijo na tehnologijah. Olajšajo nam delo, avtomatizirajo procese, hitro analizirajo goro podatkov, pospešijo odločanje, ki tako ne temelji na predpostavkah, ampak podatkih. Vodje se morajo v današnjih časih odzivati hitro. Imeti morajo vizijo, empatijo, ustrezne vrednote in sposobnosti navdihovati druge. Zaposlene morajo pripraviti za dela, ki še ne obstajajo, in za tehnologije, ki jih še ni.

"Ustanovitev inštituta je odgovor na potrebe podjetij in drugih deležnikov, njegova misija je ustvariti ustvarjalne in holistične voditelje, ki jih potrebujemo v času digitalizacije in umetne inteligence," meni prof. dr. Danica Purg, direktorica blejske poslovne šole.

Pripraviti se moramo za dela, ki še ne obstajajo in za tehnologije, ki jih še ni.
Pripraviti se moramo za dela, ki še ne obstajajo in za tehnologije, ki jih še ni. FOTO: Arhiv ponudnika

Nujen razvoj voditeljstva v zdravstvu

Inštitut bo deloval na različnih ravneh. Eno od področij, zelo aktualno v Sloveniji in tudi drugod po svetu, bo zdravstvo, znotraj tega voditeljstvo, katerega ključni prvini sta etičnost in integriteta voditeljev. Brez tega ni zaupanja javnosti. 

"Roche se v svojem delu osredotoča na napredke v znanosti za izboljšanje življenja ljudi. Z naraščanjem potreb v zdravstvenih sistemih in njihove kompleksnosti se zavedamo vloge, ki jo bo umetna inteligenca odigrala pri naslavljanju sodobnih izzivov. Ker digitalizacija zahteva temeljito spremembo v mentalnem okviru in pripravljenost na nenehno učenje ter eksperimentiranje, se bo novi inštitut osredotočal tudi na vodstvo v digitalizaciji," napoveduje generalna direktorica Roche Slovenija Eva McLellan.

Mnoge analize namreč kažejo, da je ravno na področju zdravstva nujna okrepitev vodstvenih sposobnosti menedžerjev in vodij v okolju umetne inteligence in digitalizacije v zdravstvenih organizacijah. V Sloveniji je na vodstvenih položajih v zdravstvu po vsej državi približno 5000 ljudi. Pomembno je, da veščine osvojijo vsi vodstveni kadri, tudi srednji menedžment. Hočemo demokratizirati dostop do usposabljanj, da bodo na voljo vsem, obljublja McLellan. 

Le z vlaganjem v znanje na področju digitalne preobrazbe in umetne inteligence je mogoč tudi napredek v obravnavi bolnikov, kot na primeru učinkovitejše diagnostike in personalizirane medicinske oskrbe.

Da je Roche pravi partner, kaže tudi podatek, da je družba v letu 2023 ocenjena kot najboljša med farmacevtskimi družbami po indeksu pripravljenosti na umetno inteligenco tako z vidika kadrov kot razvoja izdelkov s pomočjo umetne inteligence ter vpeljave na trg.

Roche bo tudi vlagal v raziskave in pilotne projekte, ki jih bodo izvedli z umetno inteligenco in množičnimi podatki, s pomočjo katerih bodo nastali majhni testni ekosistemi. Vedeti moramo, da se zdravstvo v Sloveniji sooča z enakimi izzivi na področju umetne inteligence, digitalizacije in voditeljstva, kot druge države. Velikost Slovenije pa omogoča, da se učimo hitreje. Zato, ko bomo ustvarili močen, zdrav, podatkovni, digitalni ekosistem in tako pomagali učiti se tudi drugim," je še dodala.

Na mednarodnem predsedniškem forumu IEDC - Poslovne šole Bled so govorili o tem, kako lahko majhne države tekmujejo z velikimi igralci na področju umetne inteligence.
Na mednarodnem predsedniškem forumu IEDC - Poslovne šole Bled so govorili o tem, kako lahko majhne države tekmujejo z velikimi igralci na področju umetne inteligence. FOTO: Arhiv ponudnika

V Roche Slovenija smo prepričani, da je Slovenija ob znanju, ki ga imamo, ravno prav velika za pilotne projekte, vezane na voditeljstvo, umetno inteligenco ter digitalizacijo, ki bodo potekali v okviru inštituta. V naslednjih korakih bo inštitut BILDAI vzpostavil svoje upravne organe in sklenil partnerstva z različnimi podjetji, vladnimi organi in zasebnimi organizacijami. Gostil bo letno konferenco in različne simpozije in zagotavljal platformo za strokovnjake za delitev njihovih vpogledov in dosežkov.

Naša družbena odgovornost je, da na področjih, kjer smo strokovnjaki in vodilni, prispevamo s svojimi znanji. Zato investiramo v gradnjo podatkovne infrastrukture in v razvoj voditeljev, ki bodo usposobljeni za izzive, vezane na umetno inteligenco, je poudarila Eva McLellan.

Slovenija lahko v svojem znanju in velikosti ponudi mnoge inovativne rešitve in jih deli z drugimi. Pomembno je, da smo prilagodljivi pri ustvarjanju novih institucij, ki spodbujajo inovacije, ključ do uspeha pa so pogum, ki spodbuja inovacije, sprejemanje sprememb ter vlaganje v ideje, tudi če te ne prinašajo takojšnjega uspeha.

M-SI-00001032 (V1.0)
Informacija pripravljena v novembru 2023. 

 

Naročnik oglasa je Roche d.o.o.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3