Po podatkih sledilnika za covid je polno cepljenih okoli 43 odstotkov vseh, starih od 18 do 24 let oziroma 60 tisoč mladih. Foto: BoBo
Po podatkih sledilnika za covid je polno cepljenih okoli 43 odstotkov vseh, starih od 18 do 24 let oziroma 60 tisoč mladih. Foto: BoBo

Fakultete se zagotovo veselijo vnovičnega študija v živo. So pa, kot pravi dekan ljubljanske Filozofske fakultete Roman Kuhar, glede izvedbe od države dobili zgolj osnovna navodila, kot sta obvezno pregledovanje pogoja PCT ob vhodu v ustanovo in uporaba zaščitne maske v prostorih fakultete.

Hibridne izvedbe, pri kateri je del študentov v predavalnici, del pa spremlja predavanja na daljavo, za zdaj ne načrtujejo, saj da so pretekle izkušnje relativno slabe, pojasnjuje Kuhar, prav tako v predavalnicah ne bodo zagotavljali fizične distance. "V trenutku, ko moramo zagotavljati fizično distanco, se naša fakulteta zmanjša za trikrat, kar pomeni, da preprosto nimamo dovolj prostora," je za Radio Slovenija povedal Kuhar.

Tistim, ki PCT-pogoja ne bodo izpolnjevali, fakultete niso dolžne zagotoviti izobraževanja

V primeru okužbe z novim koronavirusom bodo vsaj na začetku doma ostali testirani, preboleli in cepljeni pa bodo nadaljevali študij v živo. "Študenti, ki ne izpolnjujejo PCT-ja, nimajo pravice do tega, da spremljajo študijski proces, in za te študente nismo dolžni zagotavljati izvedbe na daljavo," je pojasnil dekan ljubljanske filozofske fakultete. Vsi, ki pogoja ne izpolnjujejo, se bodo lahko brezplačno samotestirali na fakultetah.

Anastasija Jović, študentka s Fakultete za družbene vede, se vnovičnega šolanja v živo zelo veseli. "Ampak, kar me najbolj skrbi, je pa mogoče, da bi potem zaradi nekega izbruha okužbe na fakulteti mogoče fakulteto sčasoma tudi zaprli in bi imeli spet šolanje na daljavo in bi bilo kot lansko jesen, česar jaz ne bi preživela," je povedala za Radio Slovenija.

Začelo se bo novo študijsko leto