Volitve

Dan po volitvah: stranke v analizo rezultatov in načrtovanje koalicijskih pogovorov

Ljubljana, 25. 04. 2022 06.37 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Maja Račič, STA
Komentarji
462

Dan po državnozborskih volitvah, na katerih je slavilo Gibanje Svoboda, bodo v strankah najverjetneje premlevali svoje volilne rezultate. Okrajne volilne komisije pa bodo ugotavljale še izid glasovanja po pošti iz Slovenije. Na uradne izide volitev, ki jih mora Državna volilna komisija razglasiti do 10. maja, pa bo treba še počakati.

Zmaga Gibanja Svoboda
Zmaga Gibanja Svoboda FOTO: Bobo

Na nedeljskih državnozborskih volitvah je največ volivcev obkrožilo stranko Gibanje Svoboda, ki je glede na delne, neuradne rezultate dobila 41 poslanskih mandatov. V DZ so se uvrstile še stranke SDS s 27 poslanci, NSi z osmimi, SD s sedmimi in Levica s petimi. Vnovičen prestop parlamentarnega praga pa tokrat ni uspel niti LMŠ, SAB, DeSUS in SNS niti Konkretno, saj gibanju Povežimo Slovenijo, kot del katerega so nastopili na volitvah, vstop v državni zbor ni uspel.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

S svojim rezultatom niso bili zadovolji niti v Levici, ki sicer ostaja v parlamentu. Koordinator stranke Luka Mesec je v nedeljo ob rezultatu, ki je pod pričakovanji stranke, že napovedal, da bo svetu stranke ponudil svoj odstop. Kot je dejal, bo danes odstop ponudil celoten izvršni odbor.

Predsednik Gibanja Svoboda Robert Golob je medtem v nedeljo napovedal, da bodo prvi pogovori o oblikovanju vladne koalicije stekli že v prihodnjih dneh. Pričakuje, da bo vlado mogoče sestaviti v kratkem. Napovedal je pogovore z ostalimi levosredinskimi strankami, na seznamu tistih, s katerimi se namerava sestati, pa ni SDS in NSi.

V nedeljo so sicer prešteli 99,68 odstotka oddanih glasovnic, volilna udeležba pa je bila 69,71-odstotna.

Gibanje Svoboda v prvem poskusu na parlamentarni Olimp

Gibanju Svoboda, ki je nastalo le nekaj mesecev pred volitvami, je že v prvem nastopu na volitvah uspel veliki met. Z veliko prednostjo je zmagalo in postalo najmočnejša stranka v parlamentu.

Golob napoveduje drugačno politiko od dosedanjih političnih elit. Zavzemal se bo za spremembe v državi in za svobodo s poudarki na zelenem prehodu, pravni državi, reševanju zdravstva in medgeneracijskih izzivov ter digitalizaciji, pravi. Poudarja tudi skrb za ranljive in socialno ogrožene skupine državljanov.

Kot je po zmagi na volitvah poudaril Golob, se bo morala vlada osredotočiti na tri ukrepe: spremembo zakonodaje v sodelovanju s civilno družbo, pripravo na ponoven izbruh covida-19 jeseni in pripravo na jesensko energetsko draginjo.

V koalicijske pogovore bodo stopili tudi s civilno družbo, da bi se začeli takoj pogovarjati o konkretnih ukrepih – katere zakone lahko podprejo takoj, katere je treba še dodelati. Zagotovil je, da civilne družbe ne bodo izključevali iz dela izvršne oblasti.

SDS se s čela vlade seli v opozicijo

SDS se s pozicije največje vladne stranke po volitvah seli v opozicijo. Tokrat so zabeležili drugi najboljši rezultat, ne glede na to, da bodo imeli v parlamentu več poslancev kot po volitvah leta 2018.

V stranki poudarjajo, da so ostali zvesti programu, načelom parlamentarne demokracije in ustavnim vrednotam. "Na prvo mesto postavljamo ljudi, zato se zavedamo, da brez uspešnega gospodarstva ni socialne varnosti, sodobne infrastrukture ter razvitih sistemov javnega šolstva in zdravstva," navajajo.

Med programskimi točkami izpostavljajo uspešno gospodarstvo, socialno varnost, sodobno infrastrukturo ter razvite sisteme javnega šolstva in zdravstva. Volivce so želeli prepričati z zavzemanjem za izpolnitev pogojev za zeleno in digitalno preobrazbo, kakovostne in dostopne zdravstvene storitve, depolitizacijo policije, učinkovit pregon gospodarskega kriminala, izpolnitev pogojev za delovanje pravne države in stabilno oskrbo z električno energijo. Tokrat pa so bili prekratki za zmago in bodo, kot kaže, znova pristali v opoziciji. V preteklosti so sicer že pokazali, da so kot opozicijska stranka izjemno aktivni.

NSi s poslancem več v primerjavi z zadnjimi volitvami

Stranka Nova Slovenija – Krščanski demokrati (NSi) je na nedeljskih volitvah, kot kaže, osvojila osem poslanskih mandatov, enega več kot pred štirimi leti. Njen predsednik Matej Tonin je ocenil, da se jim je obrestovalo to, da drugim niso metali polen pod noge.

Kot pravijo v NSi, izhajajo iz vrednot krščanske demokracije, deklarirajo se kot sredinska stranka. Ključne točke njihovega programa so zeleno socialno-tržno gospodarstvo, dostopno javno zdravstvo, država v službi človeka, vsestranski razvoj posameznika in povezana enakomerno razvita Slovenija.

SD z manjšim številom poslancev kot doslej

Socialni demokrati so na nedeljskih volitvah dobili manj mandatov kot na zadnjih volitvah, in sicer sedem. Po novem so četrta najmočnejša stranka v parlamentu, medtem ko so bili doslej tretja.

V stranki programsko med drugim izpostavljajo kakovostno in dostopno javno zdravstvo, prodorno in inovativno gospodarstvo, odličen sistem vzgoje in izobraževanja, kakovostne javne storitve, urejeno in demokratično družbo, svobodne in neodvisne medije ter oblast pod močnim nadzorom civilne družbe in medijev.

Levici za las uspel preboj v parlament

Stranka Levica je na nedeljskih volitvah zabeležila slabši rezultat od pričakovanj; le za las ji je uspel preboj v parlament. Obeta se ji skoraj pol manj mandatov kot v dosedanjem sklicu parlamenta, in sicer pet. Koordinator Levice Luka Mesec je zato napovedal, da bo ponudil odstop s položaja.

Predstavljajo se kot stranka, ki namesto kapitalističnega izkoriščanja in individualizma spodbuja skupnost, solidarnost in vlaganja v družbeno infrastrukturo za vsestranski razvoj. Med programskimi prioritetami poudarjajo vsem dostopno javno zdravstvo, reševanje izzivov podnebne in okoljske krize, gospodarstvo po meri človeka, ne kapitala, pravico do stanovanja in odpravo revščine.

Žiža ponovno izvoljen za poslanca italijanske narodne skupnosti

Na volitvah za poslanca italijanske narodne skupnosti je bil izvoljen dosedanji predstavnik manjšine Felice Žiža. Po delnih neuradnih rezultatih, ki jih je na svoji spletni strani objavila Državna volilna komisija, je Žiža prejel 1098 oziroma 60,86 odstotka glasov, drugi kandidat Maurizio Tremul pa 706 oziroma 39,14 odstotka glasov.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (462)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Lolo1
25. 04. 2022 20.56
+1
Mene pa najbolj skrbi, kdo bo reševal življenja zdaj ko je Pocivalskovo perje odletelo v nebo.
trigi
25. 04. 2022 19.18
-2
komunisti bodo lahko kradli naprej
Novorazodetje
25. 04. 2022 20.30
+1
Prav imaš, Jansha ima nekje doma še rdečo knjižico.
Kollerik
25. 04. 2022 20.55
+1
Še vedno so janošovi komunjzarji prisesani na državne seske..
nebulae ngc6720
25. 04. 2022 17.58
+0
jst bi vzel levico v Vlado in za notranjega ministra postavil Kordiša, da malo pozapre Aleša zaradi metanja plina v otroke, ribo fugo in pododbno s.....jat!
Justice1
25. 04. 2022 17.55
-2
Bratuškova bi sedaj lahko bila zunanja ministrica, da ne bo šel tečaj angleščine v nič!
kryptix
25. 04. 2022 17.06
-5
Čas bo pokazal želim mu uspešen mandat. Janez bo pa Iza čoška ga drezal z kako palico in ne tako kot levičarji ti 2 leti z protesti in kolesarjenjem.
štajerc65
25. 04. 2022 16.57
+6
Sploh se ministri niso znani pa Jansisti že pljuvate. Ko pa je Janez nastavljal vse povprek tudi nesposobne ljudi samo da so bili njegovi pa je bilo OK ali kako.
trigi
25. 04. 2022 19.21
-1
zmagala je komunistična mafija in kdor tega ne vidi je adio
User300173
25. 04. 2022 16.42
+3
Dve dokaj zanimivi "cvetki" iz polpretekle zgodovine? Peterletom druga Švica in Erjavec s 1000 evri nejnizje pokojnine.
User300173
25. 04. 2022 16.37
Se je na Europol tiralici kdaj pojavil visok policijski sef v uniformi v pozi juznoameriskega prevratnisega generala?
NIKI 2
25. 04. 2022 16.07
+4
Ja kar tolažite se da ste dobri drugi saj vas je narod spregledal zato tudi takšna razlika med Janšo in Golobom saj,če bi bilo spet en kup malih strank v parlamentu bi spet Janez kolobaril in prodal vladat z raznimi Jelinčiči in poslanci majnšine kateri so ga držali na površju.Sedaj bo težko našel kakšne Počivalške Pivčevke in Zmagote da bi lahko spet drek mešal.
mz007
25. 04. 2022 15.51
+1
Zdaj se pa naenkrat vsi zavzemajo za popolnoma enake stvari. Čez 4 leta bomo 1. in ne 2. Švica. Razen če,.....
Bolcn
25. 04. 2022 15.46
-1
Ob vsem pompu okol Goloba n co. mi pade na misel en rek. Kdo visoko leta nizko pade. No pustimo, sicer nas lahko preseneti, samo dejstva kažejo da se pri obljubah vedno ustavi.
Defragment
25. 04. 2022 15.35
-2
Dejstvo je, da sem si želel da zmaga dosedanja vlada. Imel sem občutek, da bodo znali zvoziti “ovinek”, ki je pred nami. No pred Svobodo je pa velika odgovornost saj njihovi volivci pričakujejo nekaj kar ni izvedljivo. Veliko bo demagogijein zgovarjanja na prešnjo vlado. Podprl bi rdeče črno koalicijo. Ta bi bila za SLO verjetno najboljša. Samo nekateri, ali pa,vsi, ne znajo stopiti iz svojega vrtička.
cekin11
25. 04. 2022 15.29
-1
upam čimprej disel 2.5 evra,plin in elektrika 100% gor....
Bela ptica
25. 04. 2022 15.15
-1
Primite se za denarnice, vracti bo potebno vse pkp zakone. Saj so bili skodljivi za druzbo in gospodarstvo.
brezveze13
25. 04. 2022 15.14
+3
nekateri imajo pač srečo da je narod naiven
sport5
25. 04. 2022 16.27
+7
res je,sicer bi se JJ že pred 15 leti poslovil s politike
User1832247
25. 04. 2022 15.12
-4
V koalicijske pogovore bodo stopili tudi s civilno družbo, da bi se začeli takoj pogovarjati o konkretnih ukrepih – katere zakone lahko podprejo takoj, katere je treba še dodelati. Zagotovil je, da civilne družbe ne bodo izključevali iz dela izvršne oblasti.------.to pač komeni kra... kupčije in propad družbe kot take!
Bela ptica
25. 04. 2022 15.08
-8
Najvecji satelit GS bo sedaj stranka sd. Haha neka tradicionaln leva stranka strmo propada ze 10 let. Ali golob nima pravega kadra, da rabi pokadrovat kulce. Seveda izstavli so racun za zrtvovanje svojih strank golobu.
All4KissMyAss
25. 04. 2022 14.00
+6
Največji paradoks pa je ta, da je Goloba spravila v politiko ravno SDS politika, ki ga je vrgla iz mesta direktorja GEN. Danes se nobeden ne spomni več poskus Vizjaka odstraniti direktorja NEK gospoda Rožmana in zasesti njegovo mesto (beri Vizjak), hkrati pa na mesto direktorja GEN postaviti sekretarja Brataniča (beri sedaj direktor BOZEN)...
Bela ptica
25. 04. 2022 15.08
-4
Ni ga vrgla iz geni ampak mu je potekel mandat. Ne bodi zaveden.
sport5
25. 04. 2022 16.31
+5
ja,samo v družbi je imel podporo,da bi bil spet izvoljen,pa so mu politični kadri SDS a to preprečili. Tako da ne zavajaj.
G8J
25. 04. 2022 13.27
-1
Koaliranje je postal nacionalni šport pri nas na vaseh Komaj tudi čakamo da prenehajo igrat koale ker večina folka je pod vplivom demonov
komarec
25. 04. 2022 12.59
+12
Na teh volitvah pa so levi le pokazali da so iz pravega testa. V vsakem primeru bi zmagala leva opcija, ker preprosto te arogance, šikaniranja, podcenjevanja je bili preprosto dovolj.
Bela ptica
25. 04. 2022 15.09
+1
Nevem kdo podcenjuje danes volilce sds. Sramota. Poglejte sebe in pocistite pred svojim pragom.
sport5
25. 04. 2022 16.35
+4
SDS bi imel še vsaj 10% manj,če ne bi podkupil (večinoma penzioniste) z 150Eur dodatka in 150 Eur energetskega dodatka. Toda tudi več kot pol teh ljudi ga ni podprlo.