Poletje je vsako leto sezona študentskega dela, saj ima večina študentov takrat manj študijskih obveznosti, zato radi poiščejo dodatni zaslužek, to pa se dobro sklada s pokrivanjem dopustov in raznimi sezonskimi deli. Kot so nam povedali na Študentskem servisu Maribor, je letos ponudba del še večja, saj je trenutno že na področju redne zaposlitve zaznati veliko težavo pri iskanju novih zaposlenih. Veliko povpraševanje pa se pozna tudi na urnih postavkah.

Nadomeščanje dopustov in razna sezonska dela

Trenutno je ponudba del ogromna. Na to vpliva situacija v državi, kjer je že na področju redne zaposlitve zaznati veliko težavo pri iskanju novih zaposlenih in začetek poletja (nadomeščanje dopustov, razna sezonska dela), veliko povpraševanje pa se že nekaj časa pozna na urnih postavkah, tako da so tudi v tej počitniški sezoni kar višje,” nam povedo na Študentskem servisu d.o.o. Maribor.

“V trenutnem obdobju je največ ponujenih del za strežbo, dela v proizvodnji in razna dela v trgovinah,” razlagajo na Študentskem servisu Maribor. 

V Mariboru z okolico je na Študentskem servisu Maribor trenutno na voljo več kot 300 del. Tudi na E-študentskem servisu imajo to poletje podobne izkušnje. Ponudba za študentsko delo dosega tudi pet tisočakov, od tega jih je okoli 400 v Mariboru. Največ ponujenih del je za za strežbo, dela v proizvodnji in razna dela v trgovinah.

Višje urne postavke in boljši delovni pogoji

Opažamo, da se vedno več dijakov in študentov odloča za dela, ki so povezana z njihovim šolanjem, tako pridobijo potrebne izkušnje in v nekaterih primerih tudi priložnost kasnejše redne zaposlitve. V tem trenutku, ko je del več in imajo večjo izbiro, se praviloma odločajo tudi za dela z višjo urno postavko in dela, ki nudijo boljše delovne pogoje,” pojasnjujejo na Študentskem servisu Maribor.

Najnižja urna postavka študentskega dela je trenutno 6,17 evrov bruto oz. 5,21 evrov neto. To pomeni, da ko opravljaš študentsko delo, moraš na uro dobiti najmanj 5,21 evrov neto oz. 6,17 evrov bruto. Zaradi pomanjkanja delavcev in študentov je sicer vedno manj del, ki nudijo minimalno urno postavko, ampak še vedno jih je kar precej. 

Na E-študentskem servisu segajo urne postavke del v Mariboru, ki so najbolje plačana, do 20 evrov neto (23,67 evrov bruto). Med najbolje plačanimi so običajno dela, ki zahtevajo specifično znanje, kot je poučevanje in programiranje. Zaradi pomanjkanja natakarjev pa bodo nekateri delodajalci tudi v strežbi študenta plačali 10 evrov neto (11,83 evrov bruto). Hkrati spada strežba ponekod tudi med najmanj plačana dela, saj v nekaterih gostinskih obratih zanjo ponujajo najnižjo urno postavko. Med manj plačanimi deli v Mariboru je tudi prodaja, delo v proizvodnji, delo v kuhinji, čiščenje …

Kaj je potrebno storiti pred začetkom dela?

“Člane vedno opozarjamo, da si je pred pričetkom dela potrebno urediti napotnico za delo in da se pred pričetkom dela dogovorijo o urni postavki. Podjetjem in članom pa svetujemo da se oboji zavedajo svojih pravic in prav tako obveznosti/dolžnosti,” opozarjajo na Študentskem servisu Maribor.

Če iščeš prvo študentsko delo, moraš biti star vsaj 15 let in imeti dopolnjeno osnovno šolo ter biti vpisan v srednjo šolo. Pred začetkom dela se je potrebno včlaniti v primeren študentski servis – če si z delodajalcem že dogovorjen, se je potrebno pri njemu pozanimati, kateri je pravi. Nato je nujno potrebno naročiti napotnico. Ko je vse to urejeno, lahko začneš z delom. 

Na E-študentskem servisu medtem ob tem še opozarjajo, da se naj študenti predhodno pozanimajo, koliko ur bo delo potekalo in katere dni. Z delodajalcem se morata namreč strinjati o tem, koliko časa in kdaj bo študent delal. Pri plačilu se je potrebno pozanimati tudi, kdaj ga mora študent prejeti, vedno pa je priporočljivo tudi beleženje ur oz. dela v lastnih evidencah, da se hitro preveri, če je navedeno plačilo ustrezno, kot sta se dogovorila.

Kaj lahko naredijo delodajalci, da bodo dobili študente za delo?

Kaj pa študentski servisi priporočajo delodajalcem, ki se soočajo s kadrovskim primanjkljajem in bi potrebovali študente? “Glede na pomanjkanje kadra lahko podjetja, ki si to lahko privoščijo, zvišajo urno postavko, ponudijo boljše delovne pogoje, se pozanimajo o možnosti opravljanja praks in pri delovnih mestih, ki to omogočajo, ponudijo delo tudi mladoletnim dijakom,” svetujejo na Študentskem servisu Maribor.

Med boljšimi pogoji dela je npr. ponujanje malice, sploh tople, možnost parkiranja, atraktivno delovno okolje in različne ugodnosti. Ker študentom načeloma ne pripadajo tovrstne stvari, kot so malica ali potni stroški, je nudenje le-teh dodaten plus, ki bo študenta pritegnil. 

Delovne izkušnje, poznanstva in učenje

Študentsko delo ponuja poleg zaslužka tudi ogromno delovnih izkušenj, nova poznanstva in priložnost spoznavanja različnih delovnih mest, kar jim lahko koristi pri odkrivanju tega, kar bi radi počeli po zaključku šolanja,” razlagajo na Študentskem servisu Maribor. Po statistiki se več kot polovica mladih po končanem šolanju zaposli pri enem izmed delodajalcev, kjer so prej opravljali študentsko delo.

Če iščete študentsko delo, so ta objavljena na spletni strani Študentskega servisa Maribor in v njihov spletni poslovalnici KLIKSERVIS. Prijavite se lahko tudi na obveščanje o prostih delih, saj boste tako dela, ki vas zanimajo, videli med prvimi in boste imeli boljšo možnost, da ste izbrani. Za pomoč pa se zmeraj lahko obrnete na katerokoli od njihovih poslovalnic. Podobno svetujejo tudi na E-študentskem servisu, kjer se lahko prav tako naročite na obveščanje o delih in izberete kriterije dela, da takoj prejmete obvestila od tistih del, ki vam ustrezajo.