Košarka

Cedevita Olimpija prepričljivo poražena v Cluju

Cluj, 19. 10. 2022 20.23 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Košarkarji Cedevite Olimpije so tudi v dvoboju 2. kola 7DAYS Eurocupa morali priznati premoč tekmecu. Tokrat so Ljubljančane nadigrali igralci romunskega Cluja, ki so slavili prepričljivo zmago s 94:76. Novo medlo predstavo sicer zdesetkane zeleno-oranžne zasedbe so zasenčile tudi številne tehnične osebne napake in izključitev trenerja Jurice Golemca. Najučinkovitejši posameznik pri zmajih je bil organizator igre Josh Adams s 25 točkami.

Da bo prvo gostovanje v novi evropski sezoni za košarkarje Cedevite Olimpije vse prej kot lahka naloga, je pred potjo v Romunijo opozarjal že njihov strateg Jurica Golemac. Slednji se je v zadnjih dneh bolj kot s pripravo moštva na obračun s Cluj Napoco ubadal s številnimi zdravstvenimi težavami svojih varovancev, ki jih je minuli konec tedna pred dvobojem Jadranske lige z beograjsko Crveno zvezdo poleg poškodb zajel še val okužb s koronavirusom.

Temu primerno se je tudi začel uvodni del tekme v dobro zapolnjeni BT Areni. Domači košarkarji so z agresivno obrambo in preprostimi kombinacijami v napadu s tako imenovanim "pick-n-rollom" povsem razorožili igro gostov, kar je kazal tudi rezultat na semaforju. Po trojki Emanuela Cateja v 3. minuti so domači ušli na +6 (10:4), a je na drugi strani že v naslednjem napadu odgovoril Alen Omić. V oči bode predvsem zelo porozna obramba zmajev, ki večji del tekme niso bili zmožni zaustaviti igre 2:2. Ko je v 7. minuti Stefan Birčević z drugo trojko svoje moštvo popeljal do 11 točk prednosti (20:9), je bilo jasno, da Ljubljančane čaka vražje zahtevno delo. Dve Golemčevi minuti odmora potrjujeta, da ob odsotnosti obolelega prvega organizatorja igre Yogija Ferrella ni našel ustrezne zamenjave za kolikor toliko enakovredno igro z razpoloženim tekmecem. Gostje so se ob krajšem preblisku in delnem izidu 6:0 (po točkah Omića, Josha Adamsa in Matica Rebca) uspeli približati na 20:15, a so že v naslednjem napadu naivno prejeli novo trojko. Še bolj nedopustna pa je bila trojka Patricka Richarda v zadnji sekundi za vodstvo Cluja po prvi četrtini za +11 (28:17).

Košarkarje Cedevite Olimpije in njihovega trenerja Jurico Golemca v nadaljevanju sezone čaka še veliko dela. FOTO: Cedevita Olimpija

V ljubljanskih vrstah smo pogrešali precej večji učinek Amarja Alibegovića, ki si je hitro nabral tri osebne napake, zaradi česar ga ja bil Golemac prisiljen zamenjati s kapetanom Edom Murićem. Slednji se je sicer boril, trudil v obrambi, a je bil z nekaj prehitro zaključenimi napadi eden od krivcev, da so domači v 15. minuti ušli na +17 (40:23). Poizkušal je Golemac s številnim menjavami najti razpoloženo petorko, ki bi Cedevito Olimpijo še pred iztekom prvega polčasa vrnila v igro. A zgodilo se je ravno nasprotno: Cluj je po točkah Andrije Stipanovića prvič povedel za +20 (44:24), edini razpoloženi košarkar za igro v napadu pri zeleno-oranžnih Adams pa je s točkama postavil izid prvega polčasa (48:31).

Obupno slab obrambni skok Ljubljančanov
Največja težava gostov v prvem delu igre je bil naravnost katastrofalen skok pod lastnim obročem. V tem elementu igre so bili košarkarji Cluja občutno boljši, s čimer so si priigrali dodatne možnosti za uspešen zaključek napadov. Od tod ne čudi gromozanski zaostanek Cedevite Olimpije sredi tretje četrtine, ko so Ljubljančani v petih minutah zmogli vsega dve točki v napadu, varovanci trenerja Mihaia Silvasana pa 14 (62:33).

Josh Adams je bil s 25 točkami, devetimi podajami in šestimi skoki prvo ime ljubljanske zasedbe. FOTO: Cedevita Olimpija

Ko se je že zdelo, da bomo priča pravi rezultatski katastrofi, so se domači z nekaj nerazumljivimi menjavami (igra z dvema visokima košarkarjema proti nizki petorki Cedevite Olimpije) sami spravili v neugoden položaj, da morajo "reševati" že dobljeno tekmo. Gostom je v vsega osmih minutah uspela neverjeten niz 33:11 za zaostanek z vsega sedmimi točkami razlike (73:66). Za kaj več pa je varovancem Jurice Golemca, ki je bil zaradi dveh tehničnih osebnih napak enajst sekund pred koncem tekme tudi izključen, preprosto zmanjkalo moči. Zmaga Cluja je čista kot solza, Ljubljančanom pa ne preostane drugega, kot da na naslednjih tekmah skušajo nadoknaditi izgubljeno.