Bizarni primer

V Iranu so obesili že mrtvo žensko - umrla je, ko je čakala v vrsti za usmrtitev, pred njo so ubili 16 ljudi

E. J.
8. 9. 2022, 12.52
Posodobljeno: 8. 9. 2022, 13.13
Deli članek:

Žensko v Iranu je mati njene žrtve (tašča) javno obesila, čeprav je bila takrat že mrtva, o bizarnem primeru poročajo tuji mediji. Kje še izvajajo smrtne kazni in koliko jih je bilo izvršenih v lanskem letu?

profimedia
Iranko so obsodili na smrt, ker je ustrelila svojega nasilnega moža, in sicer na smrt z obešanjem.

Zahra Esmaili je bila obsojena na smrt, potem ko je po lastnih besedah ​​julija 2017 "končno strmoglavila" in ustrelila svojega nasilnega moža. Obsojena je bila na smrt.

Čakala v vrsti na usmrtitev 

Na dan obešanja pa je umrla zaradi srčnega infarkta, ko je opazovala 16 ljudi, kako so korakali na vislice in čakala, da bo prišla na vrsto, preden bi jo javno ubili, piše britanski Mirror. Toda čeprav je Esmaili v vrsti med čakanjem umrla, je bilo odločeno, da se njeno truplo obesi - njena tašča je namreč želela videti, kako ji je izpod nog zdrsnil stol.

Uradniki so zanikali ta nenavaden primer, vendar je pokojnikov odvetnik dejal, da je bil vzrok smrti zastoj srca, ne obešanje. Kar pomeni, da je bila v času obešanja že mrtva.

Obsodili tudi oba njena otroka

Hčerka pokojne je bila obsojena na pet let zapora, prijeli pa so tudi njenega sina. Oba trdita, da sta v času očetovega umora spala. Med obešanjem je sin pomagal babici in tašči, da sta se odmaknili od stola.

Poznavalci menijo, da je bil Zahrin primer objavljen prav zaradi povečanja strahu v javnosti.

Iranski borec za človekove pravice Mahmood Amiry-Moghaddam je dejal: "To je učinek, ki so ga želeli doseči. In v vsakem primeru je isti: 'Sledite našim pravilom. To se vam lahko zgodi.'" To je sporočilo."

Aktivisti so Zahod pozvali, naj v okviru pogajanj o iranskem jedrskem sporazumu iz leta 2015 obravnava iransko evidenco smrtnih kazni in kršitev človekovih pravic.

profimedia
Iran je ves čas deležen kritik, saj je ena izmed zadnjih držav na svetu, kje še vedno izvajajo usmrtitve ljudi, tudi z obešanjem.

Kje še izvajajo smrtne kazni?

Amnesty International na svoji spletni strani piše, da  je v letu 2021 zabeležil najmanj 579 izvršenih usmrtitev v 18 državah, kar je 20 odstotkov več kot v letu 2020. Največ usmrtitev so izvršili prav v Iranu, in sicer najmanj 314, kar je največ po letu 2017. Leto 2021 je zaznamoval zaskrbljujoč porast tako izvršenih usmrtitev kot izrečenih smrtnih obsodb. Na drugi strani pa so na področju prepovedi smrtne kazni v nekaterih državah vidni pozitivni znaki za globalno odpravo te krute kazni (Sierra Leone, Kazahstan, Papua Nova Gvineja, Malezija, Gana).

Sodniki so v 56 državah izrekli najmanj 2052 smrtnih obsodb. To je skoraj 40 odstotkov več kot leta 2020, z velikim porastom v državah: Bangladeš (v 2021 najmanj 181, predlani najmanj 113), Indija (144, predlani 77) in Pakistan (vsaj 129, predlani najmanj 49).

Zabeležene smrtne obsodbe in usmrtitve ne vključujejo na tisoče ljudi, za katere Amnesty International meni, da so bili obsojeni na smrt in usmrčeni na Kitajskem, v Severni Koreji in Vietnamu. Zaradi tajnosti in omejenega dostopa do informacij za te tri države dejanskega stanja ni bilo mogoče natančno preveriti, še pišejo.