Primadona

FOTO: Na globini 300 metrov se je poškodoval jamar - sledilo je dramatično reševanje

Sijan Pretnar / Primorske novice
29. 3. 2022, 19.50
Deli članek:

Raziskovanje jame Primadona se je v soboto za domačega poznavalca in izkušenega jamarja končalo z izpahnjeno ramo in poškodovanim zapestjem.

Primorske novice
Ekipe in opremo je na pobočje hriba, ki je prepreden z jamami, pripeljal policijski helikopter.

Proti Tolminskemu Migovcu so že v soboto zvečer hiteli številni jamarski reševalci. Popoldne je namreč prišla novica, da se je v jami Primadona že dopoldne na globini približno 300 metrov poškodoval domači jamar, ki je s še dvema kolegoma s Tolminskega raziskoval najdaljši rov jame. Sicer izkušeni jamar si je izpahnil desno ramo in poškodoval zapestje.

55 jamarskih reševalcev je sodelovalo v reševalni akciji.

Kolega prišel iz jame in poklical na pomoč

Eden od jamarjev je ostal pri njem, drugi je šel po pomoč. Za to je potreboval več ur, saj je moral priti do izhoda in se nato po strmem in zasneženem pobočju spustiti do mesta, kjer je dobil signal mobilne telefonije, nam je povedal Walter Zakrajšek, vodja Jamarske reševalne službe. Že v soboto zvečer so telefoni zvonili jamarskim reševalcem iz Tolmina, Kranja, Sežane in Postojne. V nedeljo so se jim pridružili še kolegi iz Ljubljane, Velenja in Novega mesta. Na Tolminskem Migovcu so bili jamarski reševalci iz vse države oziroma vseh sedmih reševalnih enot. Ekipe in opremo je na pobočje hriba, ki je prepreden z jamami, pripeljal policijski helikopter.

Primorske novice
Jamar si je izpahnil desno ramo in poškodoval zapestje.

Jamarski reševalci so se že v soboto ponoči spustili v jamo do poškodovanega jamarja, pri njem je bil tudi zdravstveni tehnik, ki ga je oskrbel. Kolega sta mu že prej pomagala do improviziranega bivaka, ki ga imajo v jami za potrebe raziskovanja. Z grelnimi odejami sta poskrbela, da je bil na toplem, oskrbeli so ga tudi z jedačo in pijačo. V nedeljo se je do poškodovanega jamarja spustila tudi zdravnica jamarske reševalne službe in ga s tehnikom spremljala pri dvigovanju proti površju.

Zahtevno delo je čakalo skupino za širjenje ožin, ki je z miniranjem previdno širila ozke prehode, prek katerih so na nosilih prenesli poškodovanega jamarja. Proti površju so ga začeli dvigovati popoldne. Zdravnica je potrdila, da je njegovo stanje razmeroma dobro oziroma stabilno. Bil je toliko pri močeh, da je tam, kjer je bilo to mogoče, sam opravil del poti. Zato je šlo dvigovanje nekoliko hitreje, je pojasnil Zakrajšek.

Poškodovanega jamarja so nato predali gorskim reševalcem. Pri sestopu pa so računali na pomoč policijskega in vojaškega helikopterja.

Pred šestimi leti reševali britanskega jamarja

Nazadnje so v jami Primadona reševali pred šestimi leti, ko se je v njej poškodoval britanski jamar. O tej reševalni akciji je National Geographic tudi posnel oddajo. Zakrajšek je nekoliko v šali dejal, da če se nesreče dogajajo, naj se zgodijo s takim tempom, ne pogosteje. »Nesreče v jamah so se in se bodo dogajale, saj jamarji raziskujejo jame,« je še pripomnil. Običajno gre za zahtevne intervencije, jamarjem, ki jih rešujejo, pa je običajno precej nerodno, saj reševalcem »pokvarijo vikend«. Glede poškodbe, ki jo je utrpel jamar v soboto, je sicer Zakrajšek povedal, da ni nastala pri padcu, ampak je jamar naredil sunkovit gib in začutil bolečino v rami.

Primorske novice
V Primadoni so pred šestimi leti reševali britanskega jamarja.