Tujina

Kozmonavta in astronavt z ISS varno pristali na Zemlji, Vande Hei postavil nov rekord

Bajkonur, 30. 03. 2022 15.31 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Ameriški astronavt Mark Vande Hei ter ruska kozmonavta Anton Škaplerov in Pjotr Dubrov so se z mednarodne vesoljske postaje (ISS) vrnili na Zemljo, je sporočila ruska vesoljska agencija Roskozmos. Medtem napetosti med Moskvo in Zahodom tudi na področju sodelovanja v vesolju naraščajo zaradi ruske invazije na Ukrajino.

Ameriški astronavt Vande Hei je ob tem postavil nov rekord. Postal je namreč astronavt Nase, ki je največ dni neprekinjeno preživel v vesolju oziroma na mednarodni vesoljski postaji, kjer je bil prisoten 355 dni. Enak rekord je za rusko vesoljsko agencijo Roskozmos postavil ruski kozmonavt Dubrov, ki je aprila lani iz Bajkonurja skupaj z Vande Heijem odletel v vesolje. Škaplerov, ki se je danes z njima vrnil na Zemljo, pa je zaključil standardno šestmesečno misijo.

Škaplerov je sicer do svojega odhoda poveljeval mednarodni vesoljski postaji, v torek pa je poveljstvo slovesno predal ameriškemu kolegu Thomasu Marshburnu. "Čeprav imajo ljudje na Zemlji težave, je ISS ostala simbol sodelovanja," je v kratkem govoru dejal Škaplerov. Marshburn se mu je zahvalil in dejal, da mu je v veliko čast, da je postal poveljnik ISS.

Vesolje je bilo eno redkih področij sodelovanja med Rusijo in Zahodom, ki ga posledice ruske priključitve Krima leta 2014 niso prizadele, vendar zaradi ruske invazije na Ukrajino napetosti v zadnjem času naraščajo tudi na tem področju.

Prejšnji mesec je vodja Roskozmosa Dmitrij Rogozin, sicer vnet zagovornik tako imenovane "posebne vojaške operacije" Rusije v Ukrajini, namignil, da bi lahko zahodne sankcije proti Rusiji ogrozile obstoj mednarodne vesoljske postaje.

"Če boste blokirali sodelovanje z nami, kdo bo rešil ISS pred nenadzorovano deorbitacijo in padcem na ozemlje ZDA ali Evrope?" je Rogozin prejšnji mesec zapisal na Twitterju in dodal, da postaja večinoma ne leti nad Rusijo. Mednarodna vesoljska postaja ISS je bila v vesolje izstreljena leta 1998 v sodelovanju med vesoljskimi agencijami ZDA, Kanade, Japonske, EU in Rusije, predvidoma pa naj bi bilo njeno delovanje nadzorovano ukinjeno v naslednjih desetih letih.

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Mickay
30. 03. 2022 17.15
+1
Američani se niso zahvalili, ker so jim RUSI vrnili astronavta, sami na postajo ne morejo več. Razen če uporabijo TRUMPOLIN.
ivan res grozni
30. 03. 2022 21.08
+1
Pojma o pojmu nimate. Pravilo je, da se astronavti vrnejo na Zemljo z ladjo, v kateri so poleteli. In Amerićan je poletel s Sojuzom. Ameriški Dragon je moderna ladja z zasloni na dotik, ki lahko ponese v orbito naenkrat do 7 ljudi (Sojuz do tri) in je tehnološko vsaj 30 let pred pred Rusi. Ista ladja ppoleti v vesolje do 5 x (Sojuz samo enkrat), prva stopnja rakete pa kar 20 x (ruska samo 1 x). Samo v naslednjih 14 dneh bosta letela na postajo kar dve ameripki ladji; vsaka s po štirimi astronavti.
Zverina56
31. 03. 2022 14.54
+1
Amerika lahko svoje astronavte pošilja v vesolje samo še s fračami 😂
ivan res grozni
31. 03. 2022 15.52
-1
Pojma o pojmu nimate. Rusi so 50 let zadaj; pri Luni 53 let. Elon Musk pošilja na ISS že dve leti astronavte v ladjah, o kateri lahko Rusi samo sanjajo. Poiščite na spletu Crew Dragon. Samo še dva meseca je do izstrelitve ameriške rakete SLS, ki bo ponesla tovor 10 Sojuzov. In zDA bodo čez tri leta ponovno na Luni. Rusi načrtujejo tak polet šele čez 15 let. Nimajo take rakete.