Tujina

Blinken v pogovoru z Lavrovom skušal doseči zamenjavo ujetnikov

Washington, 29. 07. 2022 22.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
STA, T. R. K.
Komentarji
13

Ameriški državni sekretar Antony Blinken je prvič po začetku ruske invazije na Ukrajino po telefonu govoril z ruskim kolegom Sergejem Lavrovom. Skušal ga je predvsem prepričati, naj sprejme ameriško ponudbo za zamenjavo ujetnikov, a Lavrov se glede tega ni izjasnil. Bi pa naj sogovornika pozval k vrnitvi k tihi diplomaciji.

"Imela sva odkrit pogovor. Na Kremelj sem pritiskal, da sprejme močan predlog, ki smo ga podali. Ne morem pa vam povedati, ali so zadeve zdaj bolj ali manj verjetne. Pomembno je, da je to slišal," je novinarjem povedal ameriški državni sekretar Antony Blinken.

Sergej Lavrov izjav za medije ni dajal, so pa iz Kremlja sporočili, da je ameriškemu kolegu v pogovoru predlagal, da bi se bilo glede morebitne izmenjave ujetnikov bolje vrniti k tihi diplomaciji.

ZDA želijo sicer nazaj poslovneža in nekdanjega marinca Paula Whelana, ki je v Rusiji zaprt od leta 2018, in košarkarico Brittney Griner, ki so jo aretirali letos. Ameriški mediji so poročali, da naj bi bile ZDA pripravljene Rusom v zameno vrniti obsojenega trgovca z orožjem Viktorja Buta.

Viktor But
Viktor But FOTO: Reuters

Rusi želijo še izpustitev Vadima Krasikova

Predstavniki ruske vlade so zahtevali, da se nekdanji polkovnik domače vohunske agencije, ki je bil lani v Nemčiji obsojen zaradi umora, doda k predlogu ZDA za zamenjavo zloglasnega trgovca z orožjem za Brittney Griner in Paula Whelana, je za CNN povedalo več virov, ki so bili seznanjeni z razpravami.

Rusi so v začetku tega meseca prek neuradnega zalednega kanala, ki ga uporablja vohunska agencija, ZDA sporočili, da želijo poleg Viktorja Buta še izpustitev Vadima Krasikova, so povedali viri. Krasikov je bil decembra obsojen na dosmrtni zapor za umor nekdanjega čečenskega borca Zelimkana "Tornike" Kangošvilija v berlinskem Kleiner Tiergartnu leta 2019. 

Prošnja je problematična iz več razlogov, poroča CNN, med drugim zato, ker je Krasikov še vedno v nemškem priporu. Vendar pa so ameriški uradniki, ki poudarjajo, kako odločno si Bidnova administracija prizadeva Grinerjevo in Whelanovo vrniti v ZDA, na tihem poizvedovali pri Nemcih, ali bi bili pripravljeni v izmenjavo vključiti tudi Krasikova, je za CNN povedal nemški vladni vir. 

Čeprav zahteva ni bila posredovana po uradni poti, ima FSB obsežne pristojnosti in je osrednji del ruskega varnostnega aparata. Ruski predsednik Vladimir Putin je bil znan po tem, da je delal za njeno mogočno predhodnico, KGB.

Uradnik državnega oddelka je za CNN povedal, "da ne bodo javno komentirali nobenih špekulacij, da bi ohranili najboljše možnosti za uspešen izid". 

Antony Blinken
Antony Blinken FOTO: AP

Več virov je za CNN povedalo, da bodo Rusi v zameno za Grinerjevo in Whelana verjetno zahtevali izpustitev dveh zapornikov, tudi če to ne bo Krasikov. Ruski vladni uradniki so v zadnjih tednih javno izrazili željo po izpustitvi Buta in Romana Selezneva, obsojenega hekerja, ki trenutno prestaja 27-letno kazen v ZDA.

"Nisem prepričan, da bodo kakršne koli dodatne dejavnosti, zlasti v javnosti, pripomogle k pravilnemu, uravnoteženemu kompromisu in iskanju podlage za omilitev usode številnih naših rojakov, kot je Viktor But, ki ima zdravstvene težave, ali kot je Seleznev in mnogi drugi,"  je v začetku tega meseca novinarjem povedal namestnik ruskega zunanjega ministra Sergej Rjabkov.

Vendar pa ameriški uradniki menijo, da Rusija skuša z neserijskimi ponudbami le pridobiti čas, dokler se sojenje Grinerjevi ne konča.

Grinerjevi sodijo, ker naj bi februarja v Rusijo vstopila z konopljinim oljem v prtljagi, ki ga, po svojih besedah, uporablja za lajšanje bolečin in ga je v prtljago spravila nenamerno. Whelan je bil leta 2020 obsojen zaradi vohunjenja in obsojen na 16 let zapora. Zunanje ministrstvo Združenih narodov je oba razglasilo za neupravičeno pridržana.

Prvi pogovor med Blinknom in Lavrovom, odkar je Rusija letos napadla Ukrajino

Pogovor med Blinknom in Lavrovom je bil prvi, odkar je Rusija letos napadla Ukrajino. Ruska tiskovna agencija Tass poroča, da je Lavrov Američanu danes dejal, da sankcije Zahoda proti Rusiji zapletajo globalni položaj glede hrane. Blinken je Lavrova pozval, naj se Rusija drži nedavnega dogovora o sprostitvi blokade ukrajinskih pristanišč v Črnem morju in tako omogoči izvoz žita.

Povedal mu je tudi, da svet ne bo nikoli priznal priključitve ukrajinskega ozemlja Rusiji, tako kot ne priznava priključitve Krima, in Rusija bo v primeru, da to poskusi, deležna še dodatnih posledic.

Blinken je omenil še odnose s Kitajsko in izrazil upanje, da jim bo uspelo urediti razlike glede Tajvana na način, ki ne bo povečal nevarnosti spopada. Kitajska je jezna zaradi možnega obiska predsednice predstavniškega doma ameriškega kongresa Nancy Pelosi v Tajvanu in grozi s posledicami, ki jih sicer ni opredelila.

Piškotki

To spletno mesto uporablja piškotke. S piškotki zagotavljamo boljšo uporabniško izkušnjo, enostavnejši pregled vsebin, analizo uporabe, oglasne sisteme in funkcionalnosti. S klikom na »Strinjam se« dovoljuješ vse namene obdelave. Posamezne namene pa lahko izbiraš in urejaš s klikom na »Nastavitve piškotkov«. Več o piškotkih lahko prebereš tukaj.

Omogoči uporabo piškotkov za ogled video vsebin, za boljše delovanje in napredno oglaševanje in si ob pregledu vsebin zagotovi optimalno uporabniško izkušnjo. S klikom na »Strinjam se« dovoljuješ vse namene obdelave. Posamezne namene pa lahko izbiraš in urejaš s klikom na »Nastavitve piškotkov«. Več o piškotkih lahko prebereš tukaj.