Napeto med Pirc Musarjevo, Golobom in Niko Kovač

Datum:

Ker je predsednica republike Nataša Pirc Musar v intervjuju za medij N1 izrazila prepričanje, da bi moral premier Robert Golob odstopiti v primeru, če Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) ugotovi, da je v zadevi Bobnar prišlo do kršitve integritete, je v Gibanju Svoboda završalo. Kot pravijo, naj bi s tem prišlo do izvajanja političnega pritiska na komisijo in konflikt interesov, ker je predsedničina sodelavka sprožila omenjeni postopek. Marsikdo bi v luči omenjene reakcije pomislil, da pri vladajočem gibanju obstaja zavedanje, da so predsedniku stranke in premierju vedno bolj šteti dnevi vladanja. Nad Pirc Musarjevo pa je “zgrožena” tudi Nika Kovač.

Nekdanja ministrica za notranje zadeve Tatjana Bobnar, danes pa svetovalka predsednice republike Nataše Pirc Musar, je lani pred preiskovalno komisijo DZ, ki preiskuje nedopustno politično vmešavanje v delo policije in drugih pristojnih državnih organov, ponovila, da je Robert Golob od nje zahteval ravnanja, ki so bila po njenem prepričanju nedopustna in nesprejemljiva, saj se je neposredno vmešaval v kadrovanje v policiji.

“Če mene vprašate, da, bom iskrena”, je predsednica Pirc Musar odgovorila na vprašanje, če bi moral premier v primeru, če v zadevi Bobnar KPK ugotovi kršitev integritete, odstopiti s položaja. Ob tem pa je dodala, da sama ne ve, kakšno odločitev bo sprejel v tem primeru.

Gibanje Svoboda postreglo z ostrim odzivom
Izjava predsednice republike je očitno zelo stopila v nos Gibanju Svoboda, ki se sicer že kar nekaj časa sooča z velikim padcem priljubljenosti v primerjavi z volitvami, kjer so si uspeli zagotoviti veliko podporo, da lahko v parlamentu sprejemajo praktično vse, kar si zamislijo. “Predsednica republike je s svojim današnjim javnim ugibanjem o tem, kaj bi moralo slediti hipotetični odločitvi Komisije za preprečevanje korupcije (KPK), politično posegla v potekajoč pravni postopek pred KPK-jem,” so namreč sporočili po poročanju MMC.

Ker takšen odziv prihaja s strani predsednice države, je po njihovem “ta političen poseg še toliko bolj sporen”. “Zato v tem primeru ne gre samo za možnost, da gre za politični pritisk na delo KPK, ampak tudi za konflikt interesov, ker je postopek zoper predsednika vlade republike Slovenije sprožila predsedničina tesna sodelavka in svetovalka v Uradu predsednice Republike Slovenije, ki je takoj po vložitvi ovadbe našla zatočišče pri predsednici države,” so ob tem še izpostavili in dodali, kako je premier obtožbe glede vmešavanja v delovanje policije že večkrat zavrnil.

Nad predsednico tudi 8. marec
Nad intervjujem oziroma odgovorom, zakaj mož Pirc Musarjeve prejema nadomestilo v višini 850 evrov, pa je zgrožena Nika Kovač, očita ji pokroviteljsko in žaljivo govorjenje o kraljih ulice.

Foto: fb

Kritična tudi glede postopanja v zvezi s sodniškimi plačami
Daleč od tega, da je v omenjenem primeru šlo za edino kritiko Golobove vlade. Predsednica je namreč kritična do neupoštevanja odločbe Ustavnega sodišča RS v primeru sodniških plač. “V tej situaciji prav nič ne razumem vlade in se mi zdi izjemno nedostojno. Ponovila bom izraz, ki se je kar udomačil v slovenskem političnem prostoru in je moj: gre za pravno huliganstvo. To je dejstvo in zelo nezadovoljna sem, da se odločitve ustavnega sodišča ne spoštuje,” je namreč zatrdila.

Foto: STA

Med drugim je v intervjuju izpostavila, da je splošno znano dejstvo, da so reforme zastale in da si jih je “vlada morda na začetku na svoja ramena naložila preveč”. Sama pravi, da je zadovoljna, da po letu in pol do rekonstrukcije vlade ni prišlo, ker bi se s tem stran vrglo leto in pol, je pa zaskrbljena in žalostna, ko opazuje, ko lahko opazuje hitro menjavo ministrov in kako majhen je bazen strokovnjakov, ki so še pripravljeni zavzeti ministrsko mesto.

Kot pravi Pirc Musarjeva, se nikakor v zvezi s pozivom, da naj pride do začasne prekinitve del na kanalu C0, vse dokler ne pride do presoje vplivov na okolje, ne namerava opravičiti največjemu Golobovemu zavezniku ljubljanskemu županu Zoranu Jankoviću. “Je pa malce nenavadno, kako se ta odločitev o potrebi po presoji vplivov na okolje spreminja glede na barvo vlade,” je bila jasna in v zvezi z odnosom s premierjem izjavila, da se želita s premierjem srečevati enkrat mesečno. “Sem mu pa povedala, da nisem ne v njegovi stranki ne v njegovi vladi, naj mi pusti ta prostor lastnega razmisleka in da za vsako ceno in vedno vlade podpirala ne bom,” je v zvezi s tem še povedala.

Da nad izrečenim v Gibanju Svoboda niso navdušeni, ne preseneča. Konec koncev obstaja zavedanje, da se obtožbe Bobnarjeve resne, Pirc Musarjeva vendarle uživa odkrito podporo vplivnega strica iz ozadja Milana Kučana. Ker tudi rezultati javnomnenjskih anket niso niti najmanj optimistični v zadnjih mesecih, je nervoza pričakovana. Težko je pač tudi stricem slepo vztrajati pri podpori oblasti, ki ne prinese obljubljenih rezultatov, obenem pa se sooča z notranjimi razprtijama in aferami, ki jim ni videti ne konca ne kraja (pri aferah ne izostaja niti premier – več o aferi Star Solar tukaj). V nedogled se ljudem ne da prodajati rožic, ko vidijo, da vedno težje živijo, medtem pa se jim nalaga vedno več obveznosti v obliki davkov, ki jim ni videti konca. Ker je jasno, da strici iz ozadja, ki si prizadevajo za ohranjanje privilegijev, ne bodo kar tako zaradi nekoga spodkopali desetletja svojega truda, že kar nekaj časa obstajajo ugibanja, kako dolgo se bo Golob uspel obdržati na premierskem mestu.

A. H.

Sorodno

Zadnji prispevki

Katičeva še ne ve, koga bi ovadila

Kako velikanska zadrega je zajela vlado po aferi Litijska...

Uspeh evroposlanke Romane Tomc – EPP vlado poziva k obsodbi komunističnih zločinov!

Evroposlanki Romani Tomc in sodelavcem je uspel sijajen podvig...

Antisemitizem se še naprej nasilno širi po ameriških univerzah

Nasilje prohamasovskih protestov se širi po vseh večjih ameriških...

Golobove mokre sanje o Švici

Premier Robert Golob je nedavno o dosežkih svoje vlade...