Tujina

Portugalska ukinja zlate vizume in omejuje oddajanje prek Airbnb

Lizbona, 17. 02. 2023 08.40 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Portugalska je v četrtek napovedala zajeten sveženj ukrepov za reševanje stanovanjske krize, med katerim je tudi konec kontroverzne sheme "zlatega vizuma" in prepoved novih licenc za Airbnb ter druge kratkoročne počitniške najemnine.

Najemnine in cene stanovanj so na Portugalskem, ki je med najrevnejšimi državami zahodne Evrope, skokovito narasle. Lani je več kot 50 odstotkov delavcev zaslužilo manj kot 1000 evrov na mesec, medtem ko so samo v Lizboni leta 2022 najemnine poskočile za 37 odstotkov. 

Nizke plače, napihnjen nepremičninski trg, politike, ki spodbujajo premožne tujce k naložbam, in gospodarstvo, odvisno od turizma, že več let domačinom otežujejo najem ali nakup nepremičnine, pravijo stanovanjske skupine. 8,3-odstotna stopnja inflacije na Portugalskem je težavo še poslabšala. Premier Antonio Costa je dejal, da je kriza zdaj prizadela vse družine, ne le najbolj ranljivih.

Lizbona
Lizbona FOTO: Shutterstock

Kdaj bodo ukrepi, vredni najmanj 900 milijonov evrov, začeli veljati, ni jasno. Costa je dejal, da bodo nekateri odobreni naslednji mesec, o drugih pa bodo glasovali zakonodajalci. Dodal je, da bodo uvedli mehanizem za ureditev povišanja najemnin, vlada pa bo ponudila davčne spodbude najemodajalcem, ki bodo turistične nepremičnine spremenili v hiše, ki jih bodo lahko najeli domačini.

Poslanka Levega bloka Mariana Mortagua je kritizirala ukrepe in dejala, da vlada daje davčne olajšave najemodajalcem, ki so že imeli korist od (stanovanjskih) špekulacij. 

Izdajo novih licenc za turistične nastanitve, kot je Airbnb, bodo prepovedali, razen na manj poseljenih podeželskih območjih. Socialni demokrati so dejali, da so ukrepi napad na pravice lastnikov nepremičnin in podjetij. Da bi odpravila pomanjkanje stanovanj, bo država najela prazne hiše neposredno od najemodajalcev za obdobje petih let in jih dala na najemniški trg, je še dejal Costa.

Portugalska bo tudi končala svoj program zlatih vizumov, ki ponuja EU potne liste državljanom nečlanic EU v zameno za naložbe, vključno z nepremičninami. Omenjeni program so kritizirali, saj naj bi bil kriv za zvišanja cen stanovanj in najemnin. Shema je od začetka leta 2012 pritegnila 6,8 milijarde evrov naložb, večina denarja pa je šla v nepremičnine. Stanovanjske skupine so dejale, da bodo ukrepi nezadostni, če bi vlada še naprej spodbujala druge politike za privabljanje bogatih tujcev na Portugalsko, kot je digitalni vizum za nomade, uveden oktobra, ki tujcem z visokimi mesečnimi dohodki iz dela na daljavo omogoča življenje in delo na Portugalskem brez plačila lokalnih davkov. 

Lizbona
Lizbona FOTO: Shutterstock

Na manjšem stanovanjskem protestu v Lizboni je 23-letna aktivistka Andreia Galvao vlado obtožila, da ni izpolnila obljub, ki jih je dala glede reševanja stanovanjske krize v preteklosti. "Cilj je bil, da bi imeli do leta 2024 vsi Portugalci dostop do kakovostnih stanovanj. Zdi se, da se to ne bo zgodilo," je dejala. "Situacija je dramatična." Skupina "Housing is a right" pa je dejala, da ukrepi ne spreminjajo vzpostavljenega sistema, v katerem veliki nepremičninski investicijski skladi nadzorujejo znaten del trga. "Za veliko večino ljudi bodo najemnine ostale nedosegljive in nakup hiše bodo še naprej le sanje," so zapisali v skupini.

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (12)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User1563571
17. 02. 2023 20.14
+1
Airbnb je navadna packarija, nevarna, saj se za njo, če kdo s tem, da se stanovanje oddaja, ni seznanjen, skriva marsikaj. Na vse to marsikdo ni opozorjen. Zato ne nasedajte. Sem proti Airbnb oddajam.
BigPandaBear
17. 02. 2023 13.46
+2
Končno neka vlada, ki si upa stopiti na prste "prosti trg, meni noben ne bo reku, kaj lahko delam z nepremičnino" oportunistom. Itak, da noben noče več delat v gostinstvu ali zdravstvu. Zakaj bi, če pa z oddajanjem podedovane garsonjere zasluži 2x več, kot če bi delal. Marsikdo še lastnim otrokom ne bo dal te garsonjere, ker z airbnb preveč dobro zasluži.
Fulano in Beltrano
17. 02. 2023 14.04
+2
Problem na Portugalskem (predvsem v Lizboni) je ta, do so se v najboljše četrti naselili tujci, ki so s tem izpodrinili domačine, ki si niso mogli več privoščit bivanja tam. Domačini so se preselili daleč na periferijo in se v službo vozijo od tam. Sicer je pa Portugalska kot Dalmacija. Če nisi visoko v državni upravi ali ne prineseš denarja iz tujine - si nihče.
BigPandaBear
17. 02. 2023 15.46
Seveda, gentrifikacija na Portugalskem je bolj očitna kot pri nas. Tudi v Sloveniji so tuji investitorji že stalnica..luksuzna stanovanja, ki jih potem kupijo tujci, nadstandardni hoteli ali pa samo pranje denarja. To v kombinaciji z bedno stanovanjsko politiko in airbnb pripelje do tega, kar imamo zdaj.
Mirko41
17. 02. 2023 10.33
+0
Slej kot prej bo velika konkurenca med vse več hotelskih nadtanitvah in vse več Airbnb ponudnikih. Cene bodo padle in znova bodo začeli iskati "klasične" dolgoročne najemojemalec.
BitterTruth
17. 02. 2023 10.26
+5
torej je 8% inflacija škodila portugalcem?... veste kaj... slovencem bi tudi škodila 8%... če ne bi sami imeli 10%+
Pajo_36
17. 02. 2023 09.47
+7
Ne prenesem telih ameriških platform, ki skrbijo samo zato, da se bogati še bolj obogatijo. Nej jih kr imajo v ZDA, v Evropi pa ban, ali pa obdavčenost 50%.
gozdar1
17. 02. 2023 10.19
+6
Nihče ne sili slovencev, da oddajajo prek njih. Imajo pa slovenci radi socializem predvsem na jeziku v dejanji pa precej manj.
JApajaDAja
17. 02. 2023 10.39
+2
stališča portugalskih soc.demokratov so diametralna stališčem slo sd-ju!
+3
če bi hoteli imeli normalne cene vsega tega ne bi bilo. Tudi tam kjer imajo taksisti normalne cene uber ne pride zraven. Za idi o ta vrtovca je pa prihod uberja bil višek digitalizacije.
ALYOSHA
17. 02. 2023 09.05
+6
Avstralija. Sydneyjska masonska loža zgorela do tal. Pošasi ljudje štekajo za kaj se gre...
Attila
17. 02. 2023 10.16
+0