Pod mostom, ki povezuje Del Rio v Teksasu in Acuno v Mehiki, se je pretekli teden zbralo okoli 13.000 ljudi, navaja BBC. Pod most so se zatekli zaradi hude vročine, temperature so dosegle 37 stopinj Celzija.

Foto: Reuters
Foto: Reuters

Po navedbah Reutersa so oblasti od petka 3.300 prebežnikov premestile in napovedale nove polete v Port-au-Prince.

Pravno pravilo za izredne razmere (znano kot title 42), omogoča oblastem, da večino prebežnikov izženejo, še preden lahko zaprosijo za azil.

Lokalne oblasti si prizadevajo, da bi prebežnikom zagotovile hrano in primerne sanitarne prostore. Vodja ameriškega mejnega nadzora Raul Ortiz je napovedal, da si bodo ta teden prizadevali hitro obravnavati 12.662 prebežnikov.

Minister za domovinsko varnost Alejandro Mayorkas je v nedeljo napovedal, da se bodo poleti na Haiti nadaljevali tudi v prihodnjih dneh. Predtem je ministrstvo napovedalo pospešitev vrnitve prebežnikov na Haiti, na mejo pa je poslalo okrepitve. Mayorkas je v kratkem nagovoru novinarjem poudaril, da je haitijska vlada "precej jasno sporočila, da je pripravljena na sprejem letal". Ob tem je dodal, da bodo ZDA finančno pomagale Haitiju, ni pa izdal višine finančne pomoči.

BBC navaja, da je julija število ljudi, ki so jih ameriške oblasti prijele na meji z Mehiko, prvič v 21 letih preseglo 200.000. Foto: Reuters
BBC navaja, da je julija število ljudi, ki so jih ameriške oblasti prijele na meji z Mehiko, prvič v 21 letih preseglo 200.000. Foto: Reuters

Haitijci obupani, ne želijo se vrniti v domovino

"Na Haitiju ni varnosti in ni dela," je povedal 35-letni Rolin Petit Homme in napovedal, da bo raje, kot da bi se vrnil, skušal poiskati boljši jutri v Mehiki. Najmanj 100 Haitijcev, med njimi tudi družine z majhnimi otroki, se je v nedeljo zvečer vrnilo v Mehiko, odločeni so, da bodo ostali tam, saj se ne želijo vrniti na Haiti, ki je najrevnejša država v obeh Amerikah. Številni Haitijci so povedali, da so bili v več južnoameriških državah, med njimi tudi v Braziliji in Čilu, potem pa so se, ker niso mogli pridobiti zakonitega statusa, niso dobili dela ali ker so bili žrtve rasizma, odpravili na sever.

Čeprav je večina prebežnikov pod mostom s Haitija, pa je tam tudi veliko Kubancev, Perujcev, Venezuelcev in Nikaragovcev.

V ZDA prispelo več kot 10000 migrantov s Haitija