Na voliščih “pozabili” izobesiti slovensko zastavo

Na voliščih v Občini Devin-Nabrežina, kjer so včeraj potekale lokalne volitve, volilni upravičenci pa so lahko glasovali tudi za pet razveljavitvenih referendumov o pravosodju, niso bile izobešene slovenske zastave. Enako se je zgodilo tudi na edinem volišču v Občini Repentabor.

Na enem od volišč v Občini Devin-Nabrežina slovenske zastave 
niso izobesili, ampak so jo pustili kar na tleh.
Na enem od volišč v Občini Devin-Nabrežina slovenske zastave niso izobesili, ampak so jo pustili kar na tleh. 

DEVIN, NABREŽINA > Senatorka Demokratske stranke Tatjana Rojc je na enem od volišč v devinsko-nabrežinski občini opazila, da pred njim ni slovenske zastave, pač pa le italijanska in evropska. Z odsotnostjo simbola, v katerem se prepoznava slovenska narodna skupnost v Italiji, je seznanila tržaškega prefekta in vladnega komisarja za FJK Annunziata Vardeja, poroča Primorski dnevnik.

“Zelo me preseneča takšno pomanjkanje spoštovanja na ozemlju, kjer smo Slovenci naseljeni petnajst stoletij,” je povedala za časnik. “Naša narodna skupnost se prepoznava v slovenski zastavi, ne vidim, za koga je to lahko moteče. Saj se tudi naši prijatelji italijanske manjšine v Sloveniji in na Hrvaškem prepoznavajo v italijanski zastavi,” je še dodala parlamentarka iz Nabrežine, ki meni, da nekateri s takimi potezami očitno nočejo gledati na prihodnost, ki jo skupaj pišeta Italija in Slovenija.

Fotografijo iz enega od volišč v Občini Devin-Nabrežina nam je poslala tudi naša bralka in iz katere je videti, da je slovenska zastava na tleh. “Poglejte, kako ravna italijanska država s slovensko manjšino: včeraj smo imeli volitve in na dvojezičnih sedežih so sneli našo zastavo,” je zapisala.

Pravosodni referendumi v Italiji v nedeljo niso uspeli, saj je glas oddalo le 20,8 odstotka volilnih upravičencev. Za veljavnost referendumov bi morala glasovati več kot polovica od 49 milijonov volivcev. Tisti, ki so glasovali, so sicer večinsko podprli predlagane reforme.

Odsotnost slovenskih zastav na voliščih sicer ni novost, navaja Primorski dnevnik. V preteklosti se je že večkrat zgodilo, da so ob volitvah pripadniki varnostnih organov, ki varujejo volišča, navajali, da bi morali pred volišči viseti le evropska in italijanska zastava. Pri tem naj bi se sklicevali na neko interno okrožnico. Prisotnost slovenskih zastav sicer predvideva 6. člen deželnega zakona 27/2001, ki ureja izobešanje zastav. V omenjenem členu je zapisano, da je na območjih, kjer živijo pripadniki raznih deželnih jezikovnih skupnosti, na javnih občinskih poslopjih “poleg italijanske, evropske in deželne zastave izobešen tudi prapor tamkajšnje skupnosti”.


Najbolj brano