Foto: BoBo
Foto: BoBo

Reprezentativne sindikalne centrale so na vlado in ministrstvo za delo naslovile pobudo za uskladitev zneskov, določenih v uredbi o povračilu stroškov in drugih dohodkov iz delovnega razmerja, med drugim neobdavčenega zneska prehrane med delom za 29,2 odstotka, neobdavčenega zneska povračila stroškov prevoza na delo pa najmanj za 24,5 odstotka.

Kot so sporočili iz Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS), so sindikalne centrale že večkrat opozorile, da je treba višino denarnih zneskov, ki se ne vštevajo v davčno osnovo dohodka iz delovnega razmerja in so kot taki navedeni v posebni uredbi, nujno spremeniti.
"Dejstvo namreč je, da se njihova višina ni spremenila ali uskladila že vse od avgusta 2008, ko je uredba začela veljati. To pomeni, da uredba dandanes ne določa več zneskov, ki bi bili primerni in bi zagotavljali ustrezno, neobdavčeno povračilo stroškov in drugih dohodkov iz delovnega razmerja," je mogoče brati v pobudi, ki so jo sporočilu za javnost priložili v ZSSS.

Uredba sicer poleg neobdavčenih zneskov prehrane med delom ter stroškov prevoza na delo in z njega med drugim določa tudi zneske dnevnic, terenskega dela, jubilejnih nagrad, solidarnostne pomoči, odpravnine ob upokojitvi, nagrad in povračil za obvezno delovno prakso dijakov in študentov, plačil vajencem za obvezno praktično delo ipd.

Cene hrane in pijače od leta 2008 višje skoraj za 30 odstotkov, bencina za 25 odstotkov

Sindikalisti so v pobudi poudarili, da je letna inflacija od avgusta 2008 do februarja letos dosegla 19,2 odstotka, rast cen hrane in brezalkoholnih pijač pa je v istem obdobju znašala 29,2 odstotka.

Cena za liter 95-oktanskega bencina se je od avgusta 2008 do februarja letos po njihovih navedbah zvišala za 24,5 odstotka. Neobdavčen znesek v višini 0,18 evra na kilometer, ki ga določa uredba, je tako v ceni bencina v letu 2008 predstavljal 15,7 odstotka, v letu 2022 pa le še 12,6 odstotka, so opozorili.

Skladno s tem so se zavzeli, da se posamezni zneski, določeni v uredbi, za obdobje med avgustom 2008 in februarjem letos uskladijo na podlagi letne inflacije v skupni višini 19,2, odstotka.

Neobdavčen znesek prehrane med delom bi medtem uskladili na podlagi rasti cen hrane in brezalkoholnih pijač v višini 29,2 odstotka, neobdavčen znesek povračila stroškov prevoza na delo in z dela ter povračilo stroškov kilometrine na službenem potovanju pa v višini rasti cen bencina oz. najmanj v višini 24,5 odstotka.

Glede na predlog povišanja bi usklajen neobdavčeni znesek za povračilo stroškov prehrane po novem znašal 7,91 evra, znesek kilometrine za povračilo stroškov prevoza na delo in z dela najmanj 0,22 evra na kilometer ter znesek kilometrine za povračilo stroškov na službenem potovanju najmanj 0,46 evra na kilometer.

"Pozivamo pristojno ministrstvo in Vlado RS, da nemudoma pristopita k spremembi višine neobdavčenih denarnih zneskov v predlagani višini ter da se le-te sprejmejo v najkrajšem možnem času. Še v času pred volitvami," so zapisali sindikalisti.

Ob hitri rasti cen v zadnjem obdobju, zlasti energentov in naftnih derivatov, so predlagali še, da se ustreznost najvišjih neobdavčenih zneskov preveri vsake nadaljnje tri mesece in se ti zneski v primeru znatne rasti cen tudi ustrezno uskladijo.

Pod pobudo so se podpisali predsedniki vseh sedmih reprezentativnih sindikalnih central, poleg predsednice ZSSS-ja Lidije Jerkič še predsedniki Konfederacije sindikatov Slovenije Pergam Jakob Počivavšek, Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije Branimir Štrukelj, Konfederacije sindikatov 90 Slovenije Peter Majcen, KNSS-Neodvisnost Evelin Vesenjak, Slovenske zveze sindikatov Alternativa Predsednik Zdenko Lorber ter Zveze delavskih sindikatov Slovenije – Solidarnost Albert Pavlič.