Izzivi razvoja vinogradniških območij na Dolenjskem: Okrogla miza o izzivih vinogradniških območij na Dolenjske

12.4.2022 | 10:40

Simbolna slika (foto: arhiv DL)

Simbolna slika (foto: arhiv DL)

Sreda, 13. 4. 2022, ob 17. uri, v Liški zidanici na Liscu pri Dobrniču

Društvo vinogradnikov Lisec Dobrnič je v preteklosti izredno dobro delalo na področju izobraževanja svojega članstva. Rezultati so vidni v številnih medaljah in priznanjih, ki so jih člani društva prejeli na Tednu cvička. Da bi v društvu še naprej zagotavljali visok nivo znanja, bo treba tudi v prihodnosti vztrajati na tem področju in energijo vlagati v izobraževanje na področju poslovnega upravljanja z vinogradi, turizma, gostinstva ter oblikovanja promocijskih in prodajnih poti.

V ta namen bodo v društvu skupaj z Fakulteto za turizem Univerze v Mariboru, Zavodom za varstvo kulturne dediščine Slovenije OE Novo mesto ter Občino Trebnje organizirali okroglo mizo. Tam bodo svoje poglede na razvoj in prihodnje izzive vinogradništva in turizma na vinogradniških goricah na začetku 21. stoletja podali:

asist. dr. Anton Perpar, Oddelek za agronomijo, Biotehniška fakulteta, Univerza v Ljubljani

ga. Vida Šušterčič, Oddelek za okolje, prostor in infrastrukturo, Občina Trebnje

g. Izidor Jerala, podsekretar za prostorsko načrtovanje, Mestna občina Novo mesto

g. Darko Homan, u.d.i.a., Atelje Homan s.p.

g. Miran Jurak, predsednik Zveze društev vinogradnikov Dolenjske

Okroglo mizo bosta povezovala mag. Dušan Štepec, konservatorski svetnik iz Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije ter dr. Barbara Pavlakovič iz Fakultete za turizem, Univerza v Mariboru. Skupaj z ostalimi udeleženci bodo poskusili začrtati smernice razvoja, da bi kar najbolje lahko sledili trendom v vinogradništvu, turizmu ter na področju prostorskega načrtovanja.

Okrogla miza predstavlja uvod v pripravo znanstvene monografije o vinogradništvu na Dolenjskem. Naslov knjige bo »Izzivi razvoja vinogradništva in turizma na vinogradniških goricah na začetku 21. stoletja – primer vinogradniške gorice Lisec v Suhi krajini«, ki jo načrtujejo organizatorji izdati konec letošnjega leta. Namen monografije je analizirati stanje in napredek, ki ga je območje Lisca doseglo v preteklem času. Hkrati želijo poiskati odgovore na trenutne izzive, s katerimi se srečujejo stalni in občasni prebivalci Lisca ter lokalna skupnost pri razvoju tega območja. Na okrogli mizi bodo svoja poglavja predstavili avtorji, priznani strokovnjaki, ki bodo obravnavali različne tematike:

Asist. dr. Anton Perpar iz Biotehniške fakulteta Univerze v Ljubljani bo obravnaval stanje, potenciale in razvojne možnosti vinogradništva na Liscu.

Doc. dr. Alma Zavodnik Lamovšek in viš. pred. dr. Mojca Foški iz Fakultete za gradbeništvo in geodezijo Univerze v Ljubljani bosta predstavili stanje in trende prostorskega razvoja poselitve na vinorodnem območju Lisec.

Izr. prof. dr. Ljubo Lah iz Fakultete za arhitekturo Univerze v Ljubljani se bo osredotočil na arhitekturo območja in urejanje prostora s poudarkom na participaciji krajanov in lastnikov vinogradniške gorice Lisec.

Prof. dr. Tatjana Košmerl iz Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani bo pisala o vinarstvu in sortnem asortimaju.

Izr. prof. dr. Jasna Potočnik Topler in asist. Vita Petek iz Fakultete za turizem Univerze v Mariboru bosta predstavili priložnosti za razvoj vinskega turizma.

Izr. prof. dr. Marko Koščak iz Fakultete za turizem Univerze v Mariboru pa bo obravnaval sonaravno in trajnostno vinogradništvo kot turistični produkt.

Člani Društva vinogradnikov Lisec Dobrnič verjamejo, da bo tako okrogla miza kot prihodnja monografija pripomogla k razvoju vinogradništva ne samo na gorici Lisec, ampak tudi širše na območju vinorodnega okoliša Dolenjske, hkrati pa bo uporabna tudi v drugih slovenskih vinorodnih deželah.

Še par besed o Društvu vinogradnikov »Lisec« Dobrnič

Društvo vinogradnikov »Lisec« Dobrnič, ki je bilo ustanovljeno leta 2003, je eno bolj dejavnih vinogradniških društev na Dolenjskem. Člani društva so s svojim prizadevnim delom uspeli v relativno kratkem času pomembno zaznamovati razvoj vinogradništva na Liscu in prispevati k dvigu kakovosti vina, pridelanega v Suhi krajini.

Pomemben mejnik v razvoju društva je bila monografija o razvoju društva in vinogradniške tradicije na Liscu, ki jo je društvo izdalo leta 2013, ob praznovanju desete obletnice njihovega delovanja. Izsledki iz monografije so člane društva spodbudili k nakupu stare dobrniške župnijske zidanice na Liscu leta 2018, ki so jo v zadnjih letih temeljito obnovili in ob njej uredili okolico. Obnovljena Liška zidanica je postala generator društvenega življenja na Liscu, ki postopoma poleg vinogradniške prevzema tudi socialno vlogo.

Društvo z različnimi programi in aktivnostmi uresničuje raznolike interese svojega članstva. Leta 2018 je društvo s partnerji uspešno kandidiralo na razpisu Lokalne akcijske skupine STIK s projektom Zdravo z naravo. V projektu je društvo izvedlo raziskavo vzorcev šmarnice, ki je samorodna trta, s katero je še vedno zasajenih skoraj eno tretjino vinogradov na Liscu. Leta 2019 je Občina Trebnje, ki je pri projektu sodelovala kot partner, izdala o njej tudi strokovno monografijo, ki je ovrgla stereotipne predstave o škodljivosti šmarnice na človeka.

Z načrtovano okroglo mizo in izdajo znanstvene monografije o razvoju vinogradniških območij na Dolenjskem so v društvu pred naslednjim velikim izzivom. Znanstvena monografija bo nov velik mejnik društva ob koncu dvajsetletnega obdobja njihovega delovanja, ki ga bodo z jubilejem počastili v prihodnjem letu.

D. Š.

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava