Slovenski košarkarji izgubili v Estoniji

Slovenski košarkarji, ki imajo vozovnico za Japonsko že v žepu, so v kvalifikacijah za svetovno prvenstvo s pomlajeno in spremenjeno zasedbo vpisali četrti poraz na enajsti tekmi. Danes so tesno z 78:79 klonili v Estoniji. Gostitelji so odločilni met za tri točke zadeli dve sekundi pred iztekom igralnega časa.

TALIN > Slovenija bo kvalifikacije sicer sklenila v ponedeljek v koprski Bonifiki z Izraelom, ki je včeraj po podaljšku doma izgubil proti Finski. Prav Skandinavci in Nemci so si poleg zasedbe Aleksandra Sekulića iz slovenske skupine J zagotovili uvrstitev na svetovno prvenstvo (SP), ki bo od 25. avgusta do 10. septembra v Aziji. Znano je že, da bo slovenska izbrana vrsta predtekmovanje odigrala na Okinavi, četrtfinale in zaključni boji za odličja pa bodo v filipinski prestolnici Manili.

Pomlajena slovenska reprezentanca je v estonski prestolnici, potem ko je v drugi četrtini prevzela pobudo, sicer imela prednost tudi v končnici. V 35. minuti je vodila z 68:62, ob vstopu v zadnjo minuto pa s 73:71. Natančno izvajanje prostih metov vendarle ni pomagalo, da bi si gostje odprli vrata do osme zmage. Šest sekund pred koncem so si namreč privoščili izgubljeno žogo. Estonci so zadnjo priložnost izkoristili. Kristian Kullamae je z metom za tri točke prinesel zmago gostiteljem prav ob dnevu neodvisnosti Estonije.

Estonija : Slovenija 79:78

Dvorana Unibet, gledalcev 4000 sodniki: Rosso (Francija), Zapolski (Poljska), Jacobs (Belgija); četrtine - 24:16, 13:24, 18:19, 24:19.

Estonija: Rosenthal 2 (2:2), Treier 13 (7:4), M. Jurkatamm 11 (2:2), Kirves 4 (2:2), Toom 15 (5:3), Hermet 7, Riismaa 7, Kitsing 6 (3:1), Konontsuk 2, Kullamae 12 (3:2).

Slovenija: Klavžar 4 (2:1), Samar 13 (2:2), Nikolić 11 (6:5), Mahkovic 11 (11:9), Ciani 9 (4:3), Prepelič 3 (2:1), Glas 18 (2:2), Macura 2, Stergar 7 (2:1).

Met za dve točki: Estonija 39:15, Slovenija 32:15; met za tri točke: Estonija 30:11 (M. Jurkatamm 3, Kullamae 2, Toom 2, Treier, Hermet, Kitsing, Riismaa), Slovenija 24:8 (Glas 4, Nikolić 2, Samar, Klavžar); skoki: Estonija 42 (25+17), Slovenija 39 (31+8); osebne napake: Estonija 26, Slovenija 26.

“Čeprav tekma ni imela pravega naboja, smo si želeli zmage. Med dvobojem smo naredili precej napak, kar je razumljivo glede na to, da smo prvič igrali v takšni postavi. Vseeno moram pohvaliti fante za borbenost, škoda le, da smo bili v zaključku nespretni,” je po tekmi povedal slovenski selektor Aleksander Sekulić. Včerajšnji kapetan Aleksej Nikolić je obžaloval razplet: “Estonija je kaznovala naše napake. Med tekmo smo ji večkrat omogočili vrnitev v igro. Škoda, saj smo imeli vse v svojih rokah.” Žigi Samarju, ki se je z devetimi podajami približal dvojnemu dvojčku, prav tako ni bilo vseeno: “Prej bi morali rešiti vprašanje zmagovalca. V končnici pa sem naredil neumno napako pri izvajanju žoge s strani.”