O vrhu lestvice je odločal VAR

Sta bili ključni tekmi v boju za naslov državnega prvaka odigrani minuli petek in soboto, v obeh pa je odločilno posegel videoasistent sodnikov VAR? Izteklo se je v veselje Kopra in za slabo voljo Maribora, ki se je znašel v točkovnem zaostanku za kanarčki. Ti v petek niso blesteli, a so se spet izvlekli.

KOPER > Marsikateri medij je pred začetkom 34. kroga prve SNL v naslovih poudarjal, da bo Koper za eno noč zasedel prvo mesto na lestvici. Rumeno-modrim so vnaprej pripisovali zmago proti kraškemu tekmecu, očitno pa tudi Mariboru dan kasneje pri Bravu. Toda razplet je bil nekoliko drugačen, ne brez polemik, ki jih vzbujajo različne interpretacije pravil o tem, kdaj se piska prekršek z roko, in vedno znova vprašanje, ali naš VAR zmore res natančno presoditi, kaj je prepovedan položaj.

Na petkov večer sta trenerja Kopra in Tabora, sicer pa nekdanja sodelavca v celjskem klubu, Zoran Zeljković in Dušan Kosić, nekoliko presenetila z začetnima postavama. V koprskem primeru je bilo to do neke mere pričakovano, saj kanarčke v sredo čaka pokalni finale, čeprav jim spored prve lige dopušča kar lep čas za regeneracijo. Naslednja prvenstvena tekma jih čaka šele v ponedeljek, 16. maja, proti vse bolj razigranim Radomljam. Pri gostih so menjave v prvi postavi že kar pogost pojav. Kaznovana sta bila dva igralca, oba napadalca. V domači vrsti Luka Šušnjara, pri gostih pa njihov prvi strelec Dino Stančič.

Koper : Tabor Sežana 1:0 (0:0)

Stadion Bonifika, gledalcev 1100 sodnik Sagrković (Vrhnika) 6. Strelec Colley v 68. minuti. Koper: Golubović 6, Palčič 6, Bručić 6, Rajčević 6,5, Mittendorfer 5,5 (od 79. Novoselec-), Đira 5,5 (od 61. Vešner Tičić 6,5), Izata 5,5 (od 61. Kotnik 6), Guberac 6 (od 61. Jelić Balta 6,5), Osuji 6,5 (od 83. Jašaragić-), Parris 6, Colley 7. Trener: Zoran Zeljković. Tabor Sežana: Koprivec 5,5, Iscaye 5,5 (od 46. Kouao 5,5), Nemanič 6, Ovsenek 6, Salkić 6, Krivičić 5,5 (od 70. Mavretić 5,5), Grobry 6 (od 82. Zeljković-), Tolić 6, Keita 6, Bongongui 6 (od 63. Monjac 5,5), Fahd 5,5 (od 82. Čakš-). Trener: Dušan Kosić. Rumeni kartoni: Izata, Osuji; Kouao; rdeč karton - Kouao (71, 2xR).

Koper je ob številnih spremembah predvsem v defenzivnem delu ekipe (obrambi in zadnjih zveznih igralcih) tekmo začel vidno nesproščeno. Prej ali slej so v končnici prvenstva tudi koprski nogometaši morali začutiti pritisk in to se je zgodilo prav na derbiju s Taborom, ki se je za razliko od nekaterih prejšnjih tekem tokrat izkazal za bolj čvrstega tekmeca, vendar z vedno isto težavo - kako zabiti zadetek. V 13. minuti si je priigral imenitno priložnost. Klemen Nemanič je z roba lastnega kazenskega prostora sprožil dolgo globinsko podajo, žoga je priletela v kazenski prostor do Rodrigueja Bongonguija, ta pa jo je le podaljšal na levo stran, kjer je Mory Keita sprožil proti praznim koprskim vratom. Na srečo domačih je Karlo Bručić žogo prisebno odbil z golove črte in popravil svojo napako.

Domači so prvo lepo akcijo izpeljali v 17. minuti, a se je ta končala le s kotom. Sledila sta nova nenatančna strela Mateja Palčiča pri domačih in Toma Alena Tolića pri gostih, sicer pa so bili v drugi polovici polčasa boljši gostitelji, a nikakor ne konkretni.

Hud spodrsljaj Maribora

Po zmagi Kopra je bilo vprašanje, kako bo naslednji dan na gostovanju pri Bravu odgovoril Maribor. A je očitno podlegel pritisku in v Spodnji Šiški proti navitim gostiteljem izgubil z 1:3. Bravo ni čuval moči, čeprav ga v sredo čaka finale pokala proti Kopru, ampak je presenetil vijoličaste. Pri razpletu tekme je spet imel pomembno vlogo VAR, saj je sodnik David Šmajc po njegovi intervenciji dosodil dve enajstmetrovki za Bravo. Bolj kot prva je bila vprašljiva druga, ko se je žoga od noge odbila v roko Antoinea Makoumbouja. Po vseh razlagah nogometnih pravil to ni najstrožja kazen. Dejstvo pa je, da je Maribor zasluženo izgubil.

Drugi del so podjetneje začeli kanarčki in se v 50. minuti že skoraj veselili odrešitve, a je prvič na sceno stopil VAR, ki je nedvoumno lahko ugotovil, da je bil Lamin Colley v prepovedanem položaju, tako da je ostalo pri začetnem izidu. Na drugi strani je takoj po vstopu v igro pri Taboru nevaren strel znotraj kazenskega prostora sprožil Mateo Monjac, od katerega so v Sežani zagotovo pričakovali več, izkazal pa se je vratar Adnan Golubović.

Tudi v 64. minuti je mrežo zatresel Colley in se začel veseliti, vendar se je veselje hitro ustavilo. Na oko je se je to zdel prepovedan položaj, VAR pa je potreboval skoraj štiri minute za končno odločitev, po kateri se je Koprčanom in njihovim navijačem odvalil kamen od srca. Pri Sežancih je pred tem žogo izgubil Marko Krivičić, vendar so se gostje pritoževali, da je pri začetku koprske akcije Kaheem Parris igral z roko.

Bržkone je bilo vseh upov za Tabor konec le tri minute zatem, ko je Denis Kouao dobil svoj drugi rumeni karton in moral iz igre. Zatem je sicer Ndzengue Fahd v 77. minuti prišel do strela z leve strani, ki pa Goluboviću ni povzročil večjih težav. Pozneje so domači dokaj brez stresa nadzorovali potek tekme.

“Čutiti je bilo napetost, kar pa je normalno, ko moraš zmagati. Vesel sem bil, kako smo se odzvali, bili smo strpni, čakali na priložnost, eno tudi izkoristili in zasluženo zmagali. S postavo me gostje niso presenetili, oni imajo svoje probleme, mi svoje. Mi moramo gledati nase, kajti v igri je še šest točk in mi moramo narediti svoje in hkrati upati, da se še kaj zgodi,” je dejal trener Zeljković, njegovo upanje pa se je dan zatem uresničilo.

“Pokopalo nas je, ker v drugem polčasu pet minut nismo uspeli zdržati pritiska, ampak fantom nimam kaj očitati za borbo in odnos. Imeli smo svoje možnosti, Kopru na drugi strani pa nismo veliko dopuščali. A spet se nam dogajajo neke malenkosti, ki nam ne gredo na roko. Zdi se mi, da je bila tudi pri tem golu igra z roko, a to zdaj ne spremeni ničesar. Tudi z igralcem manj smo pritiskali, saj smo si želeli te točke, a se nam na žalost ni izšlo,” je povedal trener gostov Kosić, ki je bolj z zanimanjem zrl v sinočnji dvoboj med Aluminijem in Olimpijo. Se je tudi njemu uresničila želja?