DL: Skrbi jih bližina čistilne naprave

24.8.2023 | 11:20

Zbor krajanov v Loki pri Zidanem Mostu (Foto: P. P.)

Zbor krajanov v Loki pri Zidanem Mostu (Foto: P. P.)

Na Čelovniku pred več kot 12 leti uredili novo vodno zajetje na Plešu, a ni nikoli prešlo v uporabo zaradi fekalnega onesnaženja – Vaška nesloga pri pridobivanju služnosti – Bodo čistilno napravo v Loki začeli graditi leta 2024?

Preskrba z vodo iz javnega vodovoda Loka je že dalj časa potekala na robu izdatnosti vodnega vira, ugotavljajo na sevniški občini. V sušnih obdobjih se vodohran ni napolnil niti ponoči, ko je bila manjša poraba vode. Leta 2021 je nastala okvara na primarnem cevovodu. Po popravilu se je stanje nekoliko izboljšalo, toda pregled cevovoda je pokazal, da je ta dotrajan in je potrebna zamenjava. Ocenjena vrednost naložbe se brez DDV-ja približa milijonu evrov.

Javno podjetje Komunala Sevnica, ki sicer zgledno skrbi za oskrbo z vodo v sevniški občini in tudi na območju Loke in Račice, predvideva, da bo potrebna rekonstrukcija 3.000 metrov primarnega cevovoda med zajetjem Žirovnica in naseljem Loka. Nad Loko je predvidena gradnja novega vodohrana s prostornino 90 kubičnih metrov. Predvidena je gradnja 750 metrov cevovoda med načrtovanim vodohranom Loka in obstoječim vodnim virom, izvirom Račica. Na nedavnem zboru krajanov v Loki je direktor Komunale Mitja Udovč zagotovil zaskrbljenim krajanom Račice, da ne bodo posegli v njihov izdatni izvir zdrave, še vedno neklorirane pitne vode, ki jim bo še vedno na voljo. »Ne bomo vsega zamenjali, če je še dobro,« je obljubil Udovč.

Težave s pitno vodo imajo tudi na Čelovniku, kjer so pred več kot 12 leti uredili novo vodno zajetje na Plešu, vendar ni nikoli prešlo v uporabo zaradi fekalnega onesnaženja lastnika zemljišča nad zajetjem, ki je ob ureditvi sprejel dogovor, da zemljišča ne bo gnojil. Gre za izdaten vodni vir. Ob njegovem onesnaženju je občina poskrbela za obnovo vira na Čelovniku, vendar poseg ni bil uspešen. Ob gradnji optičnega omrežja je bila izdelana povezava cevovoda Čelovnik–Pleš, ki ne obratuje, saj del trase s črpališčem ni bil urejen. Občini ni uspelo skleniti dogovora z lastniki. Predloga sodelovanja in tehničnega sodelovanja lastniki niso sprejeli, prav tako ni bilo uspešno pridobivanje služnostnih pogodb. Podobna problematika se pojavlja na vodovodni trasi Okroglice–Kranjc, kjer lastniki zemljišč nasprotujejo gradnji. Nihče se ne bi rad spuščal v vaške razprtije, medsosedske odnose, čeprav jih je, tudi če jih opazujemo s strani, težko razumeti.

ČISTILNA NAPRAVA LOKA

Če bodo vsaj po desetih letih od prvih resnejših prizadevanj za gradnjo čistilne naprave v Loki načrti uresničeni, bodo nekateri Ločani morda celo srečni, nekateri pa kar nezadovoljni. Ti imajo namreč več skrbi zaradi morebitnega smradu iz čistilne naprave, ki naj bi bila po njihovem prepričanju preblizu naselja. Zavzemajo se za prestavitev lokacije nižje in sprašujejo, ali bi Ločani sploh potrebovali takšno napravo, če ne bi imeli Trubarjevega doma upokojencev, ki naj bi pomenil kar 80-odstotno obremenitev čistilne naprave. Nekateri sprašujejo, ali se ne bi povezali s sosednjimi Radečani in zgradili skupne čistilne naprave. Občinski možje odgovarjajo, da bi bilo to precej dražje in bi še prestavilo gradnjo. Prvi fazi, za kateri so julija lani pridobili gradbeno dovoljenje, sta predvideni za leto 2024, tretja faza pa je še bolj v oblakih, saj morajo urediti še vso dokumentacijo za pridobitev gradbenega dovoljenja. Še težje bo, če občina ne bi dobila denarja iz Ljubljane, kamor je septembra lani romala vloga za sofinanciranje iz razpisa MOP v okviru načrta za okrevanje in odpornost. Projektant ČN Loka in direktor podjetja Liviplant Iztok Ameršek je na zboru krajanov predlagal ogled primerljivih, že dobro delujočih naprav, kar so občinarji in krajani sprejeli.

Članek je bil objavljen v junijski tiskani številki Dolenjskega lista

P. P.

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava