Šport > Košarka
5443 ogledov

Kolaps Dallasa, to se letos še ni zgodilo nobeni ekipi

Luka Dončić Profimedia
Dallas Mavericks so zapravili visoko vodstvo in doma klonili proti LA Lakers s 108:111.

Košarkarji Dallasa so na zadnji tekmi proti San Antoniu zabeležili prvo zmago po prihodu Kyrieja Irvinga v Teksas. Tokrat so se pomerili z Los Angeles Lakers, ki so prav tako precej spremenili svojo zasedbo ob koncu prestopnega roka. Med drugim je odšel Russell Westbrook, prišli pa D'Angelo Russell, Rui Hachimura, Jarred Vanderbild in Malik Beasley. Slednja sta bila v prvi peterki Jezernikov, Japonec na klopi, Russell je poškodovan.

Luka Dončić je sicer odlično odprl dvoboj proti LeBronu Jamesu. Zadel je dva meta iz igre, obakrat trojko, dodal je še en prosti met in asistenco za koš Dwighta Powella. Mavericks so povedli z 9:6. Sodniki so slovenskega zvezdnika sicer hitro razburili. Sprva se ni strinjal z dosojeno žogo tekmecem, ko se je zanjo boril z Jamesom in je končala v avtu, nato pa tudi s prekrškom, ki so mu ga dosodili v obrambi.

V prvih osmih minutah sta obe ekipi sedemkrat metali za tri točke, Lakers so zgrešili vse mete, domači so jih zadeli pet, od tega Ljubljančan tri. Ta je s košem, prvim za dve točki, Dallas popeljal do 20:13. Dosegel je že 12 točk. Nato sta sledili še njegovi asistenci za trojki Josha Greena in Christiana Wooda.

Prednost Dallasa je do konca četrtine narastla na 28:16. Domači so nekaj sekund pred koncem prvih 12 minut bili v napadu, Dončića pa je na tla ob lovljenju žoge podrl James. Ta je stekel v napad, a dobil 'banano' s strani Tima Hardawayja Jr., ki je tudi ujel žogo ter jo podal čez celo igrišče, kjer se je na drugi strani s tal dvignil Dončić. Ta je še pravočasno zaključil napad. za +12. Ob odhodu s parketa je z nasmehom z Jamesom še pokomentiral prejšnje bližnje srečanje.

Luka, ki je na začetku druge četrtine sedel na klopi, je zbral že 14 točk, šest skokov in tri asistence. Ob Slovenčevem počitku je prve štiri točke v četrtini dosegel Irving, dve trojki je nato dodal Hardaway Jr. Dallas je povedel s kar 38:18. Met za tri točke - Dallas 9/15, LA Lakers 0/10.

Jezerniki so pri omenjenem izidu vzeli minuto odmora, pred njo so sicer zgrešili kar 21 od 25 zadnjih metov iz igre. Tudi posvet na klopi ni pomagal. Gostom prav nič ni uspevalo v napadu proti ekipi, ki sicer ne slovi po svojih obrambnih zmožnostih. Že sedem minut pred koncem četrtine je trener Lakers Darvin Ham zahteval še en 'timeout', njegovo moštvo je zaostajalo za 27 točk.

Dončić se je na parket vrnil za zadnjih pet minut in pol prvega polčasa pri izidu 50:27. V svojo statistiko je vpisal še eno asistenco, sodniki pa so mu hitro prisodili tudi tretjo osebno napako. Navijači v dvorani so bili nezadovoljni s sojenjem, kar nekaj odločitev je šlo v škodo domačim in korist gostov. Frustrirani Luka se je 'spogledoval' z novo tehnično napako, a je ni dobil. Jezerniki so do polčasa razliko zmanjšali na zanje sprejemljivih 14 točk. Na glavni odmor se je tako odšlo z rezultatom 61:47.

Slovenski as je v drugi četrtini ostal brez dosežene točke, na kontu je imel poleg 14 točk še osem ulovljenih žog in štiri podaje.

Luka Dončić | Avtor: Profimedia Profimedia

Po dveh minutah in pol drugega polčasa je Dončić dosegel svoj prvi koš po prvi četrtini. Prodrl je mimo Jamesa in zadel s polaganjem za 69:53. Domačim se je nekoliko ustavil met, po štirih točkah Vanderbilda pa je Jason Kidd posegel po minuti odmora. Prednost Dallasa je znašala 11 točk.

Po vrnitvi na parket so Mavs zapravili žogo, Vanderbild je ukradel žogo in zadel. Ob prodoru Dončića so piščalke spet ostale neme, Jezerniki so znova zadeli. Naskok gostiteljev se je kmalu stopil na vsega +5, Lakers so imeli napad še za manjšo razliko, a so zgrešili trojko. Luka je pobral žogo in podal na drugo stran igrišča, kjer sta podaji izmenjala Hardaway Jr. in Green, prvi pa je nato zadel met za tri točke za 75:67.

A sledilo je še nekaj izgubljenih žog, Vanderbild (13 točk, 13 skokov, 4 ukradene žoge) je blestel v obrambi in skoku v napadu. Pri zaostanku štirih točk si je James nekoliko poškodoval desni gleženj, na drugi strani je zadel Dončić. Ta je dobro minuto pred koncem četrtine dosegel mejo dvajsetih točk, nato je v obrambi ukradel žogo Jamesu, ki se v teh trenutkih zaradi težav z gležnjem ni dobro premikal po igrišču. Vendar Dallas nato ni uspel povečati razlike, ta se je po košu Anthonyja Davisa celo zmanjšala. V zadnjo četrtino se je vstopilo z rezultatom 81:78.

Luka je sedel na klopi, James je takoj s trojko poskrbel za izenačenje, v naslednjem napadu pa je najboljši strelec v zgodovini lige NBA poskrbel za prvo vodstvo Lakers po prvih minutah prve četrtine. Moštvi sta se v naslednjih minutah nekajkrat zamenjali v vostvu, po košu Austina Reavesa pa so gostje povedli s 93:90. Dončić se je ob tem rezultatu vrnil na igrišče. Ostalo je še slabih sedem minut.

Dve minuti kasneje je s košem in dodatnim prostim metom Mavs popeljal v vodstvo z 98:97, po košu Jezernikov pa je zadel trojko za 101:99. A Reaves je odgovoril z enako mero.

Irving je s prostima metoma domače vrnil v vodstvo za eno točko. A nato sta na drugi strani s košema odgovorila prva zvezdnika. Davis, ki je pred tem ujel skok v napadu, in James sta poskrbela za 106:103 v korist gostov.

Kyrie je pol minute pred koncem Dallas približal na točko zaostanka, vendar je 18 sekund do zadnjega piska sirene Davis še enkrat popeljal Lakers do +3.

Po minuti odmora so domači izvajali žogo iz avta, a se je z obrambo nad Dončićem še enkrat izkazal Vanderbild, košarkarji iz Kalifornije so prišli do napada. Davis je po prekršku nad njim zadel enega od dveh prostih metov, Justin Holiday pa je na drugi strani s trojko Dallas pet sekund pred koncem približal na 108:109.

Sledil je prekršek nad Dennisom Schröderjem, ki je zadel prosta meta. Ostali sta dve sekundi, Irving je poizkusil izenačiti z metom s sredine igrišča, vendar ni bil uspešen. Prvič v sezoni se je zgodilo, da je ena izmed ekip lige NBA zapravila 27 točk prednosti.

Dončić, ki ga je po prvi četrtini odlično ustavljal Vanderbild, je z metom 10/22 (4/8 trojke, 2/4 prosti meti) zbral 26 točk in k temu dodal 9 skokov, 5 asistenc in eno ukradeno žogo, izgubil jih je kar šest. Nekoliko v oči bode podatek, da je izvajal le štiri proste mete, v povprečju jih 11,1. Irving je zbral 21 točk, 11 ulovljenih žog in prav toliko 5 podaj.

Pri Lakers je Davis vknjižil 30 točk in 15 skokov, James 26 točk, Vanderbild, ki je ob najvišjem zaostanku s svojo energijo in obrambo potegnil voz Jezernikov, pa je k zmagi prispeval 15 točk, 17 ulovljenih žog, od tega kar osem v napadu.