Košarka

Sodniki izpraznili dvorano, naslov prvaka lige ABA v roke Crveni zvezdi

Beograd, 06. 06. 2022 22.39 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

V finalu regionalne košarkarske lige ABA sta se za naslov prvaka pomerila beograjska tekmeca, Crvena zvezda in Partizan. O naslovu je odločala peta tekma, ki so jo dobili košarkarji pod vodstvom trenerja Dejana Radonjića (80:77). A tako tekmo kot celotno finalno serijo so zaznamovali navijaški incidenti, tako so sodniki v beograjski dvorani dvakrat za dalj časa prekinili. V drugo so morali organizatorji izprazniti celotno dvorano in po enournem premoru se je tekma nadaljevala. Celotna tekma je trajala tri ure in pol.

Crvena zvezda in Partizan sta se pomerila za prvaka lige ABA.
Crvena zvezda in Partizan sta se pomerila za prvaka lige ABA. FOTO:

Na odločilni tekmi za naslov prvaka lige ABA znova ni bila v ospredju košarka, temveč težave z navijači. V prestižnem boju za naslov prvaka regionalne lige in s tem vstopnico za Evroligo sta se na peti odločilni tekmi pomerila beograjska kluba. Crvena zvezda pod vodstvom trenerja Dejana Radonjića  je dobila prvi dve tekmi, naslednji dve tekmi je dobil mestni tekmec Partizan pod vodstvom trenerja Željka Obradovića in potrebna je bila še peta tekma. Zvezda je zmagala z 90:76 in 85:81, Partizan pa s 70:67 in 112:84.

Vse tekme so bile na sporedu v dvorani Aleksandra Nikolića, le da sta se kluba menjavala pri tem, kdo je gostitelj. Gostitelj pete tekme je bila Crvena zvezda, ker je bila prva po rednem delu tekmovanja, kar je pomenilo, da so imeli na svoji strani navijaško podporo, saj navijačev tekmecev tako kot na prejšnjih tekmah ni bilo na tribunah.

Vroče je bilo že na tretji tekmi, ki je bila prekinjena za tri četrt ure, pred nadaljevanjem so morali pri Partizanu poskrbeti za praznenje dela tribun, tako je del tribun ostal prazen tudi na četrti tekmi.

Navijaški izpadi, med katere spada metanje raznoraznih predmetov na parket, sodnike in vse ostalo, so vplivali tudi na dogajanje na zadnji tekmi. Že premor ob polčasu se je podaljšal za pol ure, saj je enega sodnika zadel predmet in sodniki so se vrnili, ko so izpraznili del tribun, so poročali srbski mediji. Še huje je bilo slabe štiri minute pred koncem tretje četrtine (ob izidu 39:39). Od dosojenem  prekršku se je na parket usula kopica predmetov, sodniška trojka (na čelu s slovenskim sodnikom), Saša Pukl, Tomislav Hordov in Miloš Kolješnić, je zbežala s parketa in zahtevala praznenje celotne dvorane.

Navijači najprej niso hoteli zapustiti dvorane, šele dejstvo, da bi Partizan dobil dvoboj za zeleno mizo, je zalegel, a je vse skupaj trajalo zelo dolgo. Tekma se je nadaljevala po skoraj enournem premoru, vprašanje je bilo, kako bo to vplivalo na igralce. Tekma je bila sicer izjemno tesna in izenačena od začetka do konca, nobeno moštvo si ni priigralo večje prednosti.

Dve minuti pred koncem rednega dela je bilo 73:72 za Partizan, 57 sekund pred koncem je trojko zadel Nate Walters za vodstvo Zvezde 78:75, 19 sekund do konca je bilo nato +4 za rdeče-bele po dveh prostih metih (80:76), na koncu je bilo 80:77 za Crveno zvezdo, ki je osvojila naslov prvaka s skupnim izidom 3:2 v zmagah. Tekma se je začela ob 20.00, končala pa ob 23.30.

Prvo ime Partizana je bil Kevin Punter, ki je dosegel 27 točk, pri Crveni zvezdi pa je bil s 15 točkami najboljši strelec Dejan Davidovac. Najkoristnejši igralec finala (MVP) je bil Zvezdin Ognjen Dobrić.