Sosedski derbi za prestižni olimpijski naslov

Hokej 19. Feb 202219:31 0 komentarjev
Finska in Rusija sta se na velikem tekmovanju nazadnje merili pred pandemijo. V polfinalu SP 2019 je bila Finska boljša z 1:0. Foto: Guliverimage

V nedeljo zjutraj po slovenskem času bo znan zmagovalec hokejskega turnirja na olimpijskih igrah v Pekingu. Od 5.10 dalje si bosta nasproti stali hokejski velesili in sosedi Finska ter Rusija oziroma Ruski olimpijski komite. Ta brani naslov izpred štirih let, medtem ko Finci napadajo svojega prvega.

Čeprav imata Rusija in Finska skupno kar osem naslovov svetovnega prvaka, pa bosta po nedeljskem finalu skupaj šele pri dveh zlatih olimpijskih kolajnah. Svojo drugo – znova pod zastavo Ruskega olimpijskega komiteja – po razpadu Sovjetske zveze bo napadala največja država na svetu, prvo je dobila pred štirimi leti v Pjongčangu z zmago proti Nemčiji v finalu.

Sovjeti so sicer predtem kar sedemkrat slavili na igrah pod petimi krogi, leta 1992 pa so bili najboljši hokejisti iz Skupnosti neodvisnih držav. Na drugi strani je Finska v dveh olimpijskih finalih prav tolikokrat tudi izgubila, leta 2006 v Torinu s Švedsko, leta 1988 v Calgary pa prav s Sovjetsko zvezo. Ob tem imajo Skandinavci na svojem kontu še štiri bronaste kolajne, a zdaj jih zanima le zlata.

Finci želijo obdržati niz neporaženosti

“Zelo smo vznemirjeni. Naš cilj je bil, da se uvrstimo v finale, zdaj smo res srečni. Rusi so zelo bojeviti. Vsako leto se večkrat srečamo, tako da ne bo nobenih presenečenj. Mi poznamo njih in oni nas, pravi finski selektor Jukka Jalonen.

Finska je edina neporažena ekipa na turnirju, točke so oddali le proti sosedom Švedom, ki so jih ugnali šele po podaljšku. V četrtfinale se je uvrstila kot zmagovalka skupine C, nato je ugnala Švico in Slovaško. Proti dobitnici bronaste kolajne je v polfinalu povedla v 16. minuti prek Sakarija Manninena. Vodstvo so finski hokejisti kljub pritisku Slovakov obdržali vse do konca, ko so izkoristili prazen gol tekmeca, 38 sekund pred zadnjo sireno je zmago potrdil Harri Pesonen.

Še četrtič proti Skandinavcem

Tudi Ruski olimpijski komite se je v izločilne boje prebil kot zmagovalec skupine. V četrtfinalu je še drugič na Kitajskem padla Danska, najtežje pa je bilo v polfinalu s Švedsko. Rusi so proti trem kronam povedle z zadetkom Antona Slepiševa iz začetka druge tretjine, izenačil je Anton Lander v 47. minuti. Skandinavci so bili v podaljšku boljši, v prednosti so bili tudi pri kazenskih strelih. A so jo zapravili, v osmi seriji je z golom odločil Arseni Gricjuk.

“Seveda bomo poskušali, a ne bo lahko. Finska je zelo dobra ekipa, tega se zavedamo. Moramo biti pripravljeni na boj,” pa pred zadnjim dejanjem pravi ruski selektor Aleksej Žamnov. Edini poraz njegovim varovancem na Kitajskem še v skupinskem delu je po goliadi prizadejala Češka.

Pot Ruskega olimpijskega komiteja v finale:

1. krog: Ruski olimpijski komite – Švica 1:0

2. krog: Danska – Ruski olimpijski komite 0:2

3. krog: Ruski olimpijski komite – Češka 5:6 po podaljšku

četrtfinale: Ruski olimpijski komite – Danska 3:1

polfinale: Ruski olimpijski komite – Švedska 2:1 po kazenskih strelih

Rusi in Finci so se nazadnje sicer merili na decembrskem prijateljskem turnirju, ko je bila s 3:2 po podaljšku boljša Finska. Enako je bilo tudi na zadnjem velikem tekmovanju, na svetovnem prvenstvu 2019 so svetovni podprvaki v polfinalu slavili z 1:0.