Gospodarstvo

Cene naraščajo, katere naložbe se kljub temu izplačajo?

Ljubljana, 25. 05. 2022 12.43 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Maja Korošec
Komentarji
330

Cene življenjski potrebščin občutno naraščajo. Letna inflacija je aprila dosegla 6,9, mesečna 2,6 odstotka. S podobno situacijo smo se nazadnje spoprijeli septembra 1992. Kaj ta inflacija pravzaprav pomeni, kako vpliva in še bo vplivala na potrošnike? Ali bomo manj trošili in skušali vsak evro privarčevati? Ali se bomo odpovedali zgolj določenim dobrinam in 'luksuzu', denimo počitnicam, ker so cene turističnih paketov in letalskih kart poletele v nebo? Se v turbulentnih časih visoke inflacije sploh izplača investirati? Pogovarjali smo se s strokovnjakoma za ekonomijo.

Sedanja inflacija je pojav, s katerim se sooča ves (zahodni) svet. Kot nam je pojasnil profesor ljubljanske Ekonomske fakultete Marko Pahor, gre za tako imenovano ponudbeno inflacijo, saj je posledica šoka na področju ponudbe ter rasti cen energentov, surovin in hrane zaradi vrste dejavnikov, od pandemije covida-19 in strategij spopadanja z njo do vojne v Ukrajini. "Življenjski stroški zaradi inflacije naraščajo, in to hitreje, kot jim lahko plače in drugi prihodki sledijo. Na kratek rok to pomeni, da bodo gospodinjstva v povprečju manj varčevala oziroma celo načela prihranke, vsaj deloma se bo znižala tudi raven realne potrošnje in s tem standard."

Potrošniki najprej odložimo nakupe trajnejših dobrin, šele kasneje zategnemo pas pri vsakodnevni potrošnji, ocenjuje profesor Marko Pahor.
Potrošniki najprej odložimo nakupe trajnejših dobrin, šele kasneje zategnemo pas pri vsakodnevni potrošnji, ocenjuje profesor Marko Pahor. FOTO: Shutterstock

Kaj to pomeni? Običajno se to pozna tako, da potrošniki najprej odložimo nakupe trajnejših dobrin, denimo vozil in gospodinjskih aparatov, šele kasneje zategnemo pas pri vsakodnevni potrošnji. "Ta je praviloma precej odporna proti spremembam cen, ljudje se neradi odpovedujemo svojim navadam in jih spreminjamo. Tudi glede počitnic in potovanj ni pričakovati, da bi se ljudje zgolj zaradi cen množično odrekali dopustom, verjetno bo prej kak avtomobil ali pralni stroj počakal na zamenjavo," je ocenil profesor Pahor.

Cene življenjski potrebščin občutno naraščajo. Aprila je letna rast znašala 6,9, mesečna 2,6 odstotka, kažejo podatki Statističnega urada RS (Surs). K mesečni inflaciji so največ, po 0,5 odstotne točke, prispevale višje cene hrane (za 2,9 %) in počitniških paketov (za 19,2 %). Pri hrani so se najbolj podražili olje in maščobe (za 7 %), meso (za 6,3 %), zelenjava (za 5,2 %), kruh in izdelki iz žit (za 2,9 %). Dražja kot marca je bila tudi električna energija (za 11,6 %), ki je k inflaciji prispevala 0,3 odstotne točke. Za prav toliko, 0,3 odstotne točke, so inflacijo zvišale podražitve oblačil in obutve (za 3,8 %). 0,2 odstotne točke so dodala dražja tekoča goriva (za 20,4 %).

Inflacijski pritisk so povzročile še višje najemnine ter cene cigaret, zbiranja odpadkov, plina, najema garaž, parkirišč in osebnih vozil, stanovanjske in gospodinjske opreme, tekočega vzdrževanja stanovanj, gostinskih storitev ter raznovrstnega blaga in storitev, navaja podatke Surs.

Če centralne banke ne bodo uspešne pri svojih zavezah, da bodo inflacijo znižale pod pet odstotkov do konca leta, bomo lahko že v naslednjem letu opazili večje zmanjšanje povpraševanja, tudi v segmentu dopusta, opozarja Marko Pahor.
Če centralne banke ne bodo uspešne pri svojih zavezah, da bodo inflacijo znižale pod pet odstotkov do konca leta, bomo lahko že v naslednjem letu opazili večje zmanjšanje povpraševanja, tudi v segmentu dopusta, opozarja Marko Pahor. FOTO: Shutterstock

Dražili se bodo pohištvo, bela tehnika, vozila, električna energija, hrana z daljšim rokom uporabe

Ker je inflacija široko osnovana, se višje cene energentov in hrane vgrajujejo tudi v cene storitev, je pojasnil glavni ekonomist pri Gospodarski zbornici Slovenije, Bojan Ivanc. Inflacija se sicer še ni docela prezrcalila v končne cene gospodinjstev, je izpostavil: "Pri blagu poltrajne in trajne narave se bodo podražitve odrazile takrat, ko bodo kupci kupili proizvode, ki so bili izdelani v mesecih visokih podražitev cen surovin in energentov. To blago so pohištvo, bela tehnika, vozila. Pričakujemo tudi večjo rast cen električne energije. Tudi določene kategorije hrane z daljšim rokom trajanja se bodo še dražile."

Profesor Pahor pa je opozoril: Če centralne banke ne bodo uspešne pri svojih zavezah, da bodo inflacijo znižale krepko pod pet odstotkov do konca leta, bomo lahko že v naslednjem letu opazili večje zmanjšanje povpraševanja, tudi v segmentu dopusta in vsakodnevnih nakupov. 

Kakšna bo inflacija v letu 2022 v Sloveniji? Kdaj lahko pričakujemo, da bo najvišja, nas je zanimalo. "Naša aktualna ocena je pri povprečni rasti cen v višini 5,5 odstotka. Ocene analitskih hiš se trenutno gibajo med 5 in 7 odstotki. Menimo, da je inflacija svoj vrh že dosegla, o tem pa ne moremo biti povsem prepričani, saj je dinamika odvisna tudi od ukrepov, ki jih sprejme vlada na področju omejitve cen energentov," je razložil Ivanc.

Ali se 'izplača' varčevati, ko je inflacija tako visoka?

Profesor Marko Pahor je ocenil, da trenutno še vedno več koristi prinaša zadolževanje kot trošenje, saj obrestne mere zaradi velike količine denarja v obtoku, ki je posledica ukrepov pri spopadanju z gospodarsko in kasneje zdravstveno krizo, padajo. "Še vedno pa velja, da ne kaže kar brezglavo trošiti, ampak je treba preudarno porabljati svoj denar," je svetoval.

Netvegane oziroma nizkotvegane naložbe, kot so bančni depoziti ali državne obveznice, prinašajo zelo majhne donose, ki niso bistveno večji  od tistih pri hranjenju denarja v nogavici.
Netvegane oziroma nizkotvegane naložbe, kot so bančni depoziti ali državne obveznice, prinašajo zelo majhne donose, ki niso bistveno večji od tistih pri hranjenju denarja v nogavici. FOTO: Thinkstock

'Trenutno je žal tako, da nekega varnega pribežališča za denar ni'

Če bi v tem obdobju vseeno želeli investirati – katere naložbe se obrestujejo, nas je zanimalo. Pahor je utemeljil, da varnega "pribežališča" za denar trenutno ni: "Netvegane oziroma nizkotvegane naložbe, kot so bančni depoziti ali državne obveznice, prinašajo zelo majhne donose, ki niso bistveno večji  od tistih pri hranjenju denarja v nogavici. Zlato in druge surovine so zaradi nedavne rasti cen videti kot privlačna naložba, a ne velja pozabiti, da hitri rasti praviloma sledijo popravki cen navzdol. Cene delnic na praktično vseh svetovnih trgih že vse od začetka leta bolj ali manj konstantno padajo, so pa še vedno krepko nad predkoronskimi vrednostmi, tako da je kupovanje delnic z idejo, da kupujem zdaj, ko je cena nizka, vsaj kratkoročno precej špekulativna odločitev. Dolgoročno ostaja dobro razpršen portfelj lastniških vrednostnih papirjev dober način varčevanja."

Za zaključek je Marko Pahor sklenil, da imejmo takrat, ko premišljujemo o dolgoročni prihodnosti, v glavi, da se vedno bolj izplača investirati kot trošiti, a vsak se mora sam pri sebi odločiti, kolikšen del prihodkov bo namenil potrošnji in kolikšnega varčevanju: "Za to odločitev ni splošnega pravila, ker je delež, ki naj ga nekdo nameni varčevanju, odvisen od njegovega dohodka in tega, kje v življenjskem ciklu je."

Kako je drugod po Evropi?

Podobna slika visoke inflacije vlada v EU. Kar v petih od devetnajstih držav območja evra je bila aprilska letna inflacija nad desetimi odstotki, in sicer v Estoniji (+19 %), Litvi (+16,6 %), Latviji (+13,2 %), na Nizozemskem (+11,2 %) in na Slovaškem (+10,9 %). Cenovna gibanja so bila najbolj umirjena na Malti (+4,9 %), v Franciji (+5,4 %) in na Finskem (+5,6 %), je pojasnil Bojan Ivanvc. "Nasploh je smiselno primerjati inflacijo v državah z isto valuto. Inflacija je v državah z drugimi valutami običajno višja, ker so njihove valute v povprečju izgubile v primerjavi z evrom," je povzel.

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (330)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

krpati
26. 05. 2022 13.32
+1
Delnice Petrola.....vam je znano?????
Infiltrator
26. 05. 2022 09.29
+2
nehajte utrujat s tem naložbam ,k ljudje še za kruh nimajo ...
robert hrovat
25. 05. 2022 20.29
+0
Po mojem bo najboljša investicija v Azijski trg... Rusi menda na veliko podpisujejo pogodbe z drugimi azijskimi državami glede energentov, hrane, kovin itd. in s tem zmanjšujejo odvisnost od Evrope... in kaj to pomeni za evropsko unijo in njeno gospodarstvo? vam povem nič dobrega... Putin se bo maščeval, samo vprašanje kdaj in kako, in če se bo odločil prekiniti vso dobavo dobrin v Evropo, bo Evropa v hudih, hudih težavah ... in zapomnite si, ta trenutna inflacija je še zelo majhna, glede na to kar nas še čaka.... potem se boste lahko zahvalili politikom iz Bruslja kako so z reševanjem ene države, ki je praktično ne morejo rešiti , potegnili celo Evropo v težave... za konec pa še besede kolega, ki je ekonomist "Ne razumem zakaj vztrajajo pri teh sankcijah, stvar je v tem da je Evropa bolj odvisna od Rusije, kakor Rusija od Evrope in kolikor bo Rusijo bolel, bo na koncu evropsko unijo veliko bolj bolel...
Protoc
25. 05. 2022 20.20
+5
Napisu kot da vsa hrana iz rusije in ukrajine prodajajo celem svetu in izbrisali..zanimivo. nikjer sovraznega govora
slayer2
25. 05. 2022 19.50
+3
Letna inflacija je vsaj 20%,če ne več!!! Ne zavajajte,tako kot ste s kovidom!!!
Michel Franco HD
25. 05. 2022 18.08
+3
Točno to si želijo,da narod nima nobenih prihrankov, nobenih pravic,....... Očitno,da prihaja oobdobje teme!
Butalec8
25. 05. 2022 17.49
+6
Berem da so rusi z umikom od harkova zvabli branilce iz mesta ter jih potolkli baje da je blo brutalno info sledijo cez par dni neka medjiska tisina je trenutno okol ukrajine noben nic kaj ne poroca
H.S.T.
25. 05. 2022 17.59
-5
David80
25. 05. 2022 21.13
džonborno
25. 05. 2022 17.36
+9
In kaj je profesor uporabnega povedal?
Ravenstein
25. 05. 2022 17.23
+9
Najprej nas bo pokončala inflacija, na koncu pa bomo rusiji dali še pol Ukrajine, da bomo lažje od nje kupovali vire... Saj v EU je praksa, da nič ne rabimo...
ap100
25. 05. 2022 17.11
+15
baje se vedno splača vlagati kisle kumarce, če jih ne uspeš prodati jih lahko poješ sam, rok trajanja pa zelo dolg
Radiate
25. 05. 2022 17.00
-3
Dobre naložbe v tem obdobju so trenutno ravno tiste, ki padajo: tehnološke delnice, BTC, ETH
H.S.T.
25. 05. 2022 17.02
+5
Dobra naložba je Orožje kalibra 9mm ali več in srebro, zlato.
Michel Franco HD
25. 05. 2022 18.20
+3
Neumnež,ko bo lakota europskih razsežnosti,ne bo več barvne pripadnosti. Tudi v kateri državi živite vam,nam ne bo od kruha. Naložba v hrano se bo izkazala za modro. Ker ko ne bo koruze ne žita, ne bo ne zrezkov in ne žemljic kaj šele kruha. Ti pa ne boš mogel jesti orožja in zobat krogel(metkov)! !
mackon08
25. 05. 2022 16.57
+17
ZDA delajo vse,da vojna traja čim dlje, ker vojna je dobiček.
Ravenstein
25. 05. 2022 17.05
+1
Rusija se pa lepo širi, še več bo imela za trgovati z zahodom...
Ravenstein
25. 05. 2022 17.10
+3
V tej vojni ne moreš zagovarjati nikogar. Putin je situacijo izkoristil za širjenje svojih ozemelj. Se pravi kdo je bogatejši, tisti, ki ima več posesti ali tisti, ki je ima manj? Mi jo očitno izgubljamo...
Ravenstein
25. 05. 2022 17.25
+2
Mora pa ZDA res imeti dobiček, da zastonj pošilja orožje Ukrajini...
Jenkec
25. 05. 2022 16.51
+2
Čimprej ven iz Nata in EU!
mackon08
25. 05. 2022 16.54
-2
Jenkec ja seveda samo potem se vračamo v kameno dobo. Sploh nimaš pojma kaj pomeni biti v EU in Nato.
Jenkec
25. 05. 2022 18.08
+3
Se ti zdi da vsi ki niso v zvezi zla živijo v kameni dobi? Jaz nimam ravno tega občutka
osancta simplicitas
25. 05. 2022 16.51
+7
pa zapomite si to, abramsi, abramoviči, avramoviči, to so židi!
Eurojackpot
25. 05. 2022 17.08
-4
osancta simplicitas
25. 05. 2022 16.50
+4
dons je dober članek na rtv o židu abramsu, ki vodi ameriško agencijo, ki jo je ustanovil ameriški precednik Reagan, in je zrušla tud Mubaraka!
vvvilice
25. 05. 2022 16.45
+9
Ko bo inflacija 2 ali 3 mestna št, se bomo smejali tem majhnim številkam
osancta simplicitas
25. 05. 2022 16.46
+7
bilo bo tako kot v jugoslaviji, le da smo takrat imeli čeke, ki so prihajali iz zadra eno leto v slo. sedaj ti iz kartic takoj poberejo denar!
vvvilice
25. 05. 2022 16.43
+12
Najboljše bi bilo v obdelovalno zemljo. Kot ameri to delajo v ukr. Saj vendar ne mislite, da zastonj pošiljajo milijarde? Ne, kje pa, kupujejo s tem zemljo. Nič ni zastonj.
osancta simplicitas
25. 05. 2022 16.48
+12
s tem da so ameri že polovico zemlje v ukrajini pokupli! poguglajte in najdite ameriško veliko podjetrje za predelavo hrane! vam pa bučke o ukradenem žitu prodajajo!
osancta simplicitas
25. 05. 2022 16.40
+17
sicer je ta kriza s hrano za las privlečena! spar znižuje ceno izdelka na toliko, kot je bila pred podražitvijo.se pravi, da so imeli vso to blago na zalogi ali pa celo dogovorjeno po tej ceni! morali bi tem oderuhom trgovcem dati 90 % davka na dobiček in prodajo!
osancta simplicitas
25. 05. 2022 16.37
+9
splačajo se naložbe v hrano!
baab
25. 05. 2022 16.35
+13
Kakšne nesmiselnosti okoli teh sankcij... EU in ZDA tedensko uvajajo sankcije zoper Rusijo, Ukrajino filajo z orožjem in milijardami, izvajajo usposabljanja ukrajinske vojske, njihova AVACS vohunijo za ruskimi enotami, obenem pa bi radi, da jih Rusi še naprej zalagajo z energenti, umetnimi gnojili, žiti, ... ki jih sicer EU deklarativno zavrača a jih vseeno hoče. Ehhh, ljuba pamet. Tako ruska, kot evropska.. Pa menda ne boš z vsem mogočim filal odkritega sovražnika da te bo še lažje napadal!