Tujina

Teksaško sodišče razpravlja o preklicu odobritve tablete za splav

Teksas, 15. 03. 2023 18.56 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

V Teksasu sodišče obravnava tožbo skupine, ki zahteva, da se tableti za splav mifepriston prekliče odobritev za uporabo. Zdravilo je odobreno že 20 let in se uporablja pri več kot polovici prekinitev nosečnosti v ZDA.

Vrhovno sodišče ZDA je junija lani ukinilo pravico do splava v ZDA in jo prepustilo v odločanje posameznim zveznim državam. ZDA so sedaj razdeljene na države, kjer je splav dovoljen in države, kjer je prepovedan. Zvezna vlada demokratskega predsednika Joeja Bidna ženskam ne more veliko pomagati, dokler ne bo sprejeta nacionalna zakonodaja.

Tableto mifepriston lahko pacientke vzamejo doma in se uporablja pri več kot polovici prekinitev nosečnosti v ZDA. Razpravo o dostopnosti zdravila je sprožila tožba, ki jo je vložila skupina v Teksasu, ki nasprotuje pravici do splava. O zadevi bo odločal sodnik Matthew Kacsmaryk, ki ga je imenoval nekdanji predsednik ZDA Donald Trump.

Teksaška skupina Alliance for Hippocratic Medicine v tožbi trdi, da varnost zdravila ni bila nikoli ustrezno preučena in da je ameriška uprava za varno hrano in zdravila (FDA) temu zdravilu podala odobritev brez ustreznih testiranj. 

Tableta za splav mifepriston.
Tableta za splav mifepriston. FOTO: AP

Mifepriston se lahko v ZDA uporablja do prvih deset tednov nosečnosti. Konservativna krščanska skupina še trdi, da je FDA pri svoji odobritvi sredstva zanemarila znanost, morebitne vplive na zdravje in zaplete, ki se lahko pojavijo pri njegovi uporabi, poroča STA. 

Ni jasno, kdaj bo Kacsmaryk sprejel odločitev, je pa pričakovati, da se bo zvezna vlada v primeru zmage tožnikov pritožila.

Na tožbo so se že odzvali v kabinetu ameriškega predsednika Joeja Bidna. Zatrdili so, da je zdravilo prestalo znanstvene raziskave in da odobritev zdravila za uporabo ni vprašljiva. Pred zveznim sodiščem v Amarillu pričakujejo proteste. 

Če bo sodnik Kacsmaryk odločil, da je bila odobritev zdravila neustrezna, bi se prodaja zdravila lahko ustavila. Na trgu bi sicer ostalo še eno zdravilo, ki se uporablja za povzročitev splava, in sicer misoprostol, ki pa se uporablja predvsem v državah, kjer je mifepriston prepovedan, vendar je drugo zdravilo manj učinkovito.

FDA pa v odgovoru na tožbo trdi, da bi bil javni interes dramatično prizadet, če bi s trga dejansko umaknili varno in učinkovito zdravilo, ki je zakonito na trgu že 22 let.

Medtem pa je dvanajst zveznih držav pod vodstvom demokratov, med njimi Washington, Arizona, Kolorado, Delaware in Connecticut, proti FDA vložilo ločeno tožbo, s katero želijo dostop do mifepristona olajšati. V svoji tožbi trdijo, da so sedanji predpisi agencije FDA v zvezi z zdravilom "obremenjujoči, škodljivi in nepotrebni".

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1