Prvo Veliko nagrado Gorenjske med Kamnikom in Cerkljami je lani odločil peteroboj napadalcev, v katerem je bil najmočnejši Mirco Maestri (drugi na sliki), od Slovencev pa je bil najboljši David Per. Foto: www.alesfevzer.com

Najmlajša od slovenskih enodnevnih mednarodnih dirk se uvršča v UCI-jev razred 1.2. Lansko prvo izvedbo dirke, za katero je neposredno zadolžena Kolesarska zveza Slovenije, je dobil Italijan Mirco Maestri, najboljši Slovenec David Per pa je bil četrti.

Trije krogi v Kamniku in pet krogov v Cerkljah

Start dirke bo to nedeljo točno opoldne pri Termah Snovik, nakar bo sledila zaprta vožnja do mesta Kamnik, kjer se bo začelo zares s kilometrom nič. Kolesarji bodo v okolici Kamnika prevozili tri razgibane kroge, z vzponom na Vrhovje, v mestu Kamnik pa kolesarje ob vsakem prečkanju čaka leteči cilj.

Mirco Maestri je lani slavil zmago v Izoli in Cerkljah, pozimi pa je zamenjal ekipo Bardiani za Eolo Kometo, v barvah katere zdaj vozi Dirko po Italiji. Foto: www.alesfevzer.com

Sledi premik proti Cerkljam na Gorenjskem, kjer sledi pet krogov s tremi vmesnimi letečimi cilji, vmes pa se bo šestkrat povzpelo na Adergas, kjer se bo delala ključna selekcija in pripravljal teren za zmagoviti napad. Zadnjič se bo ciljna črta v središču Cerkelj prečkala po 171,8 km.

Na začasni startni listi je 120 kolesarjev iz 18 ekip iz Slovenije in osrednje Evrope, na čelu z vsemi tremi slovenskimi celinskimi ekipami: Adria Mobil iz Novega mesta, Ljubljana Gusto Santic in KK Kranj. Na dirki bodo svoje ekipe zastopali kolesarji iz 17 držav. Največ je Slovencev, sledijo Avstrijci in Italijani. Nastopil pa bo tudi kolesar iz Tajvana.

Prenos na spletnem kanalu MMC TV

Na MMC-ju oziroma natančneje na spletnem kanalu MMC TV boste lahko spremljali prenos dirke od 14.00 dalje pa vse do cilja, ki bo po časovnici končala med 16.19 in 16.31. Komentirala bosta David Črmelj in Martin Hvastija.

S spletnim prenosom dirke želi KZS kolesarstvo še bolj približati vsem navdušencem in jim pokazati tudi dirke, na katerih nastopajo slovenske ekipe in se kalijo mlajši kolesarji.

Prerez in zemljevid 171,8 km dolge Velike nagrade Gorenjske. Kamnik bo karavana zapustila okoli 14. ure, v Cerkljah pa se bo dirkanje končalo okoli 16.30. Foto: Kolesarska zveza Slovenije

Ogrevanje za Giro in junijski boj za zeleno

Že nato se bo letvica kolesarskih tekmovanj v Sloveniji dvignila. V petek, 27. maja, bo Dirka po Italiji v okviru 19. etape za dobro uro zavila v dolino Soče, ki jo bo zapustila prek težkega vzpona na Kolovrat. Med 15. in 19. junijem bo potekala etapna Dirka po Sloveniji, ki spada v drugi najmočnejši razred UCI-jevih tekmovanj in jo boste lahko spremljali v prenosih na TV SLO 2. Zatem pride 23. in 26. junija na spored državno prvenstvo Slovenije, ki ga letos gosti Maribor, vnovič tudi s prenosi na MMC TV.