0 20.05.2022 21:16:38

Ostermanova v obeh finalih tekme za svetovni pokal

Anja Osterman
Nina Jelenc/KZS
Slovenski kajakaši na mirnih vodah nastopajo na prvi tekmi sezone svetovnega pokala v čeških Račicah. Olimpijki Anja Osterman in Špela Ponomarenko Janić sta letos dvojec zamenjali za enojec, prvi dan pa je bila nekoliko uspešnejša Ostermanova, ki se je tako na 200 kot na 500 metrov uvrstila v finale A.

Ponomarenko Janićeva, ki večjih ciljev v sezoni nima in ni toliko trenirala kot prejšnja leta, bo na 500 metrov veslala v finalu B, na 200 metrov pa v polfinalu. Finale B sta si zagotovila tudi Jošt Zakrajšek na 1000 metrov in Rok Šmit na 500 metrov.

Ostermanova, ki je z letošnjim letom začela trenirati s slovaško ekipo in se je ekipi na tekmi na Češkem pridružila po pripravah na Slovaškem, ni mogla skrivati zadovoljstva po prvem tekmovalnem dnevu svetovnega pokala v Račicah. Devetindvajsetletna kajakašica je najprej v kvalifikacijah na 500 metrov z drugim mestom kvalifikacijske skupine prišla do polfinala, kjer je v svoji skupini postavila najboljši čas, sicer pa je imela drugi čas med vsemi polfinalistkami.

Na koncu dneva se je še enkrat izkazala, saj je v svoji skupini tekme na 200 metrov zmagala in se tako neposredno uvrstila v nedeljski finale A na najkrajši tekmovalni razdalji.

"Na treningih je šlo res vse super, ampak na tekmah se je vedno stresno sestaviti in tekmo odpeljati perfektno. Ko v kvalifikacijah nisem dala vsega, kar bi lahko, je trener prišel do mene in mi rekel naj zaupam vase, naj grem v srednjem delu močnejše, kar sem naredila. Ko sem prišla v cilj in videla, da imam drugi najboljši čas izmed vseh, sem bila presenečena in zadovoljna. Po eni uri smo tekmovale še na 200 metrov in lahko rečem, da so mišice že kar trde. V nedeljo me čaka še finale na 200 metrov. Upam, da bom tako veslala tudi v finalu. Če bom, vem, da bodo visoka mesta, sicer pa tudi prav. Važno je, da se potrudim, kot se lahko," je bila dobre volje Ostermanova.

Ponomarenko Janićeva se je v kvalifikacijah na 500 metrov s tretjim mestom uvrstila v polfinale, kjer je veslala v isti skupini kot Ostermanova in bila četrta. Finale A se ji je izmuznil za sekundo. Hitra je bila tudi na 200 metrov. V kvalifikacijah je namreč zaostala za Poljakinjo Dominiko Putto, a imela hkrati tudi drugi čas kvalifikacij med vsemi kajakašicami na startu te razdalje. Ker je neposredno v finale A napredovala le najhitrejša kajakašica skupine, jo v soboto popoldne čaka še polfinale na 200 metrov.

Zakrajšek je nastopil na 1000 metrov, kjer je bil v kvalifikacijski skupini tretji, v polfinalni pa peti, kar je zadostovalo za sobotni finale B. V finale A in boj za kolajne so se uvrstili prvi trije tekmovalci posamezne polfinalne skupine.

V finalu B bo veslal tudi Rok Šmit, in sicer na 500 metrov. Bohinjec je v kvalifikacijah osvojil tretje mesto, zaostal je za Belgijcem Bramom Sikkensom in Avstralcem Noahom Havardom, medtem ko je polfinalni nastop Šmit zaključil kot šesti.