Za zdaj si bosta Batagelj in občina razdelila pet milijonov

Konec februarja bosta delničarja Postojnske jame, podjetje Batagel&Co. in Občina Postojna, dobila izplačane dividende. Tako so odločili na nedavni skupščini, na mizi pa so imeli tudi spremembe družbene pogodbe. Podaljšali so seznam dejavnosti, s katerimi se lahko ukvarja to postojnsko turistično podjetje.

Družba Postojnska jama je po koroni spet dobro poslovala, zato si bosta delničarja spet izplača dividende, družba pa bo izplačala tudi 
maksimalno koncesijsko dajatev.
Družba Postojnska jama je po koroni spet dobro poslovala, zato si bosta delničarja spet izplača dividende, družba pa bo izplačala tudi maksimalno koncesijsko dajatev.  

POSTOJNA > Postojnska jama se po novem ne bo ukvarjala samo s turizmom, gostinstvom, trgovino ... Na nedavni skupščini so se delničarji strinjali s predlogom upravnega odbora, da v družbeno pogodbo vpišejo še drugo dejavnost. Postojnska jama bo lahko po novem proizvajala elektriko. Družba je namreč velika porabnica elektrike, sploh če upoštevamo tudi osvetlitev jame. Predsednik upravnega odbora Marjan Batagelj pa je že omenil, da nameravajo tudi zaradi visokih stroškov električne energije namestiti sončno elektrarno.

Dividende v dveh delih

Delničarja Postojnske jame sta se na skupščini odločala tudi o delitvi zadržanih dobičkov iz preteklih let, ti znašajo dobrih 27 milijonov evrov. Sklenili so, da od tega pet milijonov evrov namenijo za dividende; ta bo znašala 14,95 evra na delnico. Večji del starih dobičkov, 22,35 milijona, pa bo še naprej nerazporejen. Občina Postojna bo glede na 25,1-odstotni delež tako prejela 1,25 milijona evrov, razliko pa družba Batagel&Co. v lasti Katje Dolenc Batagelj in Marjana Batagelja.

22,35

milijona evrov zadržanih dobičkov Postojnske jame iz preteklih let bo zaenkrat še ostalo nerazporejenih

Predstavnik Občine Postojna v upravnem odboru Postojnske jame Stanko Markovčič nam je povedal, da tokratno izplačilo dividend iz zadržanih dobičkov po vsej verjetnosti ne bo edino letos, pač pa naj bi si v drugem krogu v drugi polovici leta delničarja izplačati še dodatnih pet milijonov, skupno torej deset milijonov, kolikor sta si izplača tudi v začetku leta 2020, še pred koronsko krizo. Takrat je Občina Postojna prejeti denar namenila za prenovo Tržaške ceste. Tokrat po besedah postojnskega župana Igorja Marentiča dogovora o namenski porabi ni, pač pa gre za proračunski prihodek, ki je bil na podlagi dogovora o izplačilu tudi že načrtovan, in sicer v skupni višini 2,5 milijona evrov, za različne investicije.

V koronskem obdobju do izplačil dividend, razumljivo, ni prišlo. Leto 2020 je družba zaključila celo z 2,1 milijona čiste izgube, že leto pozneje pa 2,4 milijoni evrov čistega dobička.

Postojnska jama, ki se je po epidemiji kar hitro pobrala že leta 2021, je tudi lani poslovala dobro. Konec lanskega leta so si obetali, da bodo ustvarili za 25 milijonov evrov prihodkov, kar je dobrih enajst milijonov več kot lani. Narašča tudi število obiskovalcev, lani jih je bilo približno 600.000. Letos - ob negotovih geopolitičnih razmerah in inflaciji - pričakujejo zmerno rast, obetajo si, da se bodo približali številki 700.000. V letu 2019 je, za primerjavo, Postojnsko jamo obiskalo več kot 874.000 gostov. Kakšen natančno je bil lani poslovni rezultat, še ni znano. Po Markočičevih besedah pa ni izključena niti možnost, da bi si delničarja v drugem delu dividende izplačala tudi iz tekočega poslovanja, in sicer okrog 20 odstotkov čistega dobička iz leta 2022, kar je tudi v skladu z občinsko strategijo o upravljanju kapitalskih naložb.

Koncesijska dajatev spet maksimalna

Zaradi boljšega obiska in višjih prihodkov od prodanih vstopnic pa si lahko postojnska (in pivška) občina zopet obetata tudi višjo oziroma najvišjo koncesijsko dajatev, ki za občini pomeni pomemben vir prihodka, namensko za urejanje komunalne infrastrukture. V skladu z uredbo o koncesiji se koncesijska dajatev Postojnske jame obračunava v višini 35 odstotkov od prodanih vstopnic, vendar ne več kot tri milijone evrov in ne manj kot 1,7 milijona evrov. Družba je v letih pred epidemijo dosegala maksimalno višino dajatve, tri milijone evrov, od česar je postojnska občina prejela slabo polovico, dobrega pol milijona Občina Pivka, slab milijon pa je država kot lastnica namenjala za vlaganje v naravne vrednote. Potem ko je bila v koronskih letih dajatev močno okrnjena oziroma je za leto 2021 skorajda ni bilo, bo po Marentičevih besedah za leto 2022 spet običajna, kar je že potrjeno.


Najbolj brano