Na uradu informacijskega pooblaščenca so prepričani, da lahko Špela Stare s svojim znanjem, ugledom in dosežki pomembno prispeva k dobremu delovanju in h krepitvi ugleda javne RTV, tako v Republiki Sloveniji kot v tujini. Foto: BoBo/Borut Živulović
Na uradu informacijskega pooblaščenca so prepričani, da lahko Špela Stare s svojim znanjem, ugledom in dosežki pomembno prispeva k dobremu delovanju in h krepitvi ugleda javne RTV, tako v Republiki Sloveniji kot v tujini. Foto: BoBo/Borut Živulović

Po javnem pozivu organizacijam, ki so dejavne na področju medijev, razvoja informacijske družbe in zagotavljanja transparentnosti, so na uradu informacijskega pooblaščenca, ki ga vodi Mojca Prelesnik, prejeli štiri prijave. Po pregledu dokumentacije so se odločili, da za članico Sveta RTV Slovenija imenujejo Špelo Stare, ki jo je predlagalo Društvo novinarjev Slovenija.

Imenovana je univerzitetna diplomirana novinarka, ki ima dolgoletne delovne izkušnje s področja razvoja informacijske družbe, medijev in novinarstva, svoje znanje pa prenaša na študente novinarstva na fakulteti za družbene vede, kot delovni mentor je sodelovala tudi pri projektu Aktualni problemi medijskega kazenskega prava Pravne fakultete v Ljubljani.

Kot so zapisali na uradu, je Špela Stare dobra poznavalka medijske zakonodaje in tudi širšega medijskega zakonodajnega okvira, predvsem področja avtorskih pravic, zaščite žvižgačev, dostopa do informacij javnega značaja, kazenskega prava in svobode izražanja.

Dejavna je tudi v mednarodni mreži novinarskih organizacij in organizacij s področja varovanja svobode izražanja in človekovih pravic, je podpredsednica strokovne skupine za avtorske pravice pri Evropski zvezi novinarjev in sodeluje pri delu Novinarskega častnega razsodišča, kjer vodi postopke.

Žreb določil, da lahko informacijski pooblaščenec člana imenuje za štiriletni mandat

Sorodna novica Predsednica izžrebala trajanje mandatov novih članov Sveta RTV Slovenija

Na novembrskem referendumu potrjena novela zakona o Radioteleviziji Slovenija, ki je začela veljati 28. decembra lani, določa, da bo imel Svet RTV Slovenija 17 članov, od tega jih šest imenujejo predstavniki zaposlenih, druge pa različne organizacije in institucije. Poleg informacijskega pooblaščenca so to še italijanska in madžarska narodna skupnost, SAZU, Nacionalni svet za kulturo, Svet za trajnostni razvoj in varstvo okolja, Krovna organizacija invalidskih organizacij, predsednica republike, Olimpijski komite Slovenije in varuh človekovih pravic.

Trajanje mandatov je določil žreb, ki ga je na začetku januarja opravila predsednica republike. Del članov Sveta RTV bo namreč imenovan za dve, del pa za štiri leta. Informacijskemu pooblaščencu je žreb določil, da svojega kandidata oziroma kandidatko imenuje za štiriletni mandat.

Novi svet zavoda, ki bo nasledil dozdajšnji programski in nadzorni svet, mora biti ustanovljen najpozneje v 60 dneh po uveljavitvi novele. Ali se bo to zgodilo, je odvisno tudi od ustavnega sodišča, ki bo odločalo o morebitnem zadržanju izvajanja novele. Če ustavno sodišče novele ne bo zadržalo, pa bo RTV najpozneje 26. februarja dobil novi Svet RTV, ki bo nato imenoval tudi novo vodstvo zavoda.