OECD bo predstavila najnovejšo analizo ekonomskega stanja Slovenije in priporočila za nprej

OECD bo predstavila najnovejšo analizo ekonomskega stanja Slovenije in priporočila za nprej

Organizacija za ekonomsko sodelovanje in razvoj (OECD) bo danes objavila najnovejši ekonomski pregled za Slovenijo z analizo ekonomskega stanja naše države in priporočili za naprej. Vsebino bo predstavila glavna ekonomistka OECD Laurence Boone, sledili bodo odzivi predstavnikov vlade, Banke Slovenije in Urada RS za makroekonomske analize in razvoj.

Publikacijo Ekonomski pregled za Slovenijo 2022 bo OECD, katere članica je Slovenija od julija 2010, predstavila na današnjem dogodku na Brdu pri Kranju.

V ekonomskem pregledu za posamezno državo članico OECD analizira stanje in institucionalno ureditev na področjih javnih financ, trga dela in poslovnega okolja. Ob tem navede tudi konkretna priporočila za izboljšave na posameznih področjih, kar državi služi kot dobrodošel instrument za preverjanje in izboljšanje ekonomskih politik ter primerjavo z drugimi razvitimi državami.

Pričakovati je, da bo OECD, tako kot že nekaj let, tudi v tokratnem ekonomskem pregledu opozorila na problem starajočega se prebivalstva Slovenije, ki ima močan vpliv na stabilnost pokojninskega sistema, zdravstveni sistem in trg dela.

Prve odzive bo mogoče slišati od finančnega ministra Klemna Boštjančiča, guvernerja Banke Slovenije Boštjana Vasleta, ministra za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luke Mesca, ministrice za digitalno preobrazbo Emilije Stojmenove Duh ter direktorice Urada RS za makroekonomske analize in razvoj Marijane Bednaš.

V luči negativnih posledic vojne v Ukrajini je junija OECD nekoliko poslabšala napovedi za Slovenijo – za letos ji napoveduje 4,6-odstotno gospodarsko rast, za prihodnje leto pa 2,5-odstotno. Rast bo poganjala domača potrošnja.

OECD združuje 38 gospodarsko razvitih držav, ki oblikujejo svetovne standarde in načela v gospodarskih in razvojnih politikah. Članstvo državi prinaša sprejetje visokih mednarodnih standardov poslovanja, upravljanja družb, finančnih transakcij in varnostnih vprašanj ter boljšo koordinacijo in večjo vlogo v mednarodni politiki.

I.R.V. d.o.o.      O nas      Pogoji uporabe      Oglaševanje      O piškotkih      Nastavitve zasebnosti
Scroll to top
Skip to content