Anglija slavila v Neaplju, Ronaldo z največ reprezentančnimi tekmami

Rim, 23. 03. 2023 22.55 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
M.J., STA
8

Prvi dan kvalifikacij za nastop na EP 2024 je bržčas največ pozornosti požela tekma med branilko naslova Italijo in finalistko zadnjega EP Anglijo v skupini C, ki se je v Neaplju končala z zmago gostov z 2:1. To je sploh prva zmaga Angležev v Italiji po letu 1961. V tej skupini so še Ukrajina, Severna Makedonija in Malta. Evropska nogometna zveza Uefa ima sicer 55 članic, toda Nemčija je kot gostiteljica že uvrščena na zaključni turnir, Rusije pa zaradi vojne v Ukrajini ni bilo v žrebu.

Po prvem krogu kvalifikacij za nastop na nogometnem evropskem prvenstvu je v skupini H v vodstvu Danska, ki je v skandinavskem derbiju s tremi goli Rasmusa Höjlunda s 3:1 premagala Finsko. Poleg Slovenije je v tej skupini zmagala še Severna Irska, ki je z 2:0 ugnala San Marino. Med ljubitelji nogometa je med četrtkovimi obračuni zagotovo največ pozornosti požel derbi skupine C, v katerem je Anglija v Neaplju premagala Italijo z 2:1.

Danska je bila na tekmi proti Finski - ekipi sta se srečali prvič po tekmi evropskega prvenstva leta 2021, na kateri je zaradi srčnega zastoja skoraj umrl Christian Eriksen - za razred boljši tekmec in se je tako oddolžila tekmecem za poraz na omenjeni nesrečni tekmi na istem stadionu. Do zmage pa ni prišla na enostaven način. Že v prvem polčasu bi lahko vodila z več kot 1:0, tudi v nadaljevanju je zapravila ogromno priložnosti, za kar je bila kaznovana s prejetim golom za izenačenje. V 54. minuti ga je dosegel Oliver Antman. Na finskih vratih je blestel Lukas Hradecky, enkrat ga je rešila tudi prečka, a da je vendarle zmagala boljša ekipa, je poskrbel Höjlund, sicer že strelec tudi v prvem polčasu. V 82. minuti je bil z glavo uspešen po kotu, nato pa je v sodnikovem dodatku še zaključil akcijo, ki jo je na levi strani začel Mohamed Daramy. Severna Irska je z 2:0 zmagala v San Marinu in tudi prehitela Slovenijo na lestvici. Oba gola za gostitelje je prispeval Dion Charles.

Harry Kane je dosegel svoj 54. gol za reprezentanco, s čimer je zdaj sam postal njen najboljši strelec vseh časov. FOTO: AP

Italija in Anglija, ki igrata v skupini C, sta se merila v reprizi finala zadnjega evropskega prvenstva. Za razliko od obračuna v Londonu pa so se tokrat veselili Angleži. Z golom Declana Ricea, ki je v mrežo pospravil odbitek po poskusu Harryja Kana, so povedli v 23. minuti. Kane je v 44. minuti uspešno izvedel enajstmetrovko in dosegel svoj 54. gol za reprezentanco, s čimer je zdaj sam postal njen najboljši strelec vseh časov.

Kane je še v prvem delu lepo zaposlil Jacka Grealisha, ki bi lahko najbrž že takrat rešil vprašanje zmagovalca, a je zgrešil nemogoče, tako da so morali gosti, ki so od 80. minute zaradi izključitve Luka Shawa igrali tudi z igralcem manj, v drugem polčasu trepetati. Domači so v 56. minuti z golom Matea Reteguija zaostanek znižali, izenačiti pa jim ni uspelo.

Na drugi tekmi skupine je Severna Makedonija, ki je Italiji preprečila lanski nastop na svetovnem prvenstvu, z 2:1 ugnala Malto. V skupini J je Portugalska s 4:0 premagala Lihtenštajn. Cristiano Ronaldo je s 197. tekmo postal igralec z največ reprezentančnimi tekmami med vsemi reprezentanti. Ta rekord je začinil z dvema goloma, preostala dva sta prispevala Joao Cancelo in Bernardo Silva. BiH je bil v isti skupini s 3:0 boljši od Islandije, dva gola je v statistiko vpisal Rade Krunić, tretjega pa Amar Dedić. Slovaška je z Luksemburgom doma igrala le 0:0.

Declan Rice je zabil prvi gol v Neaplju.
Declan Rice je zabil prvi gol v Neaplju. FOTO: AP

Želje po izključitvi Belorusije ...
Čeprav bodo te kvalifikacije glede na žreb skupin ponudile kar nekaj na papirju vrhunskih dvobojev, saj so se ob Italiji in Angliji v istih skupinah znašle na primer Španija in Norveška ter Nizozemska in Francija, pa so se v zadnjih dneh pojavile zahteve tudi po izključitvi Belorusije iz kvalifikacij. Kot je določil izvršni odbor Uefe, bodo domače tekme Belorusije na nevtralnem terenu in brez gledalcev. Toda to za nekatere ni dovolj. Kot je objavil Politico, je k izključitvi Belorusije v pismu predsedniku Uefe Aleksandru Čeferinu pozvalo več kot sto evropskih poslancev. Kot je navedel Politico, je vzrok kršenje človekovih pravic beloruskega predsednika Aleksandra Lukašenka. Kot so člani Evropskega parlamenta zapisali v pismu, bi igranje Belorusije Lukašenko in njegova ekipa uporabila za poznejšo propagando in dokaz, da je dobro sprejet v mednarodni skupnosti. "To bi bilo nedopustno za žrtve ruske agresije v Ukrajini, za vse Beloruse, ki so morali zapustiti domovino, in tiste, ki so ostali in morajo živeti v strahu in terorju," so zapisali v pismu. Belorusijo sicer prva tekma čaka 25. marca proti Švici, ta pa bo odigrana v Srbiji.

Sistem kvalifikacij
Kvalifikacije bodo imele deset terminov. Prvi je med 23. in 25. marcem, drugi med 26. in 28. marcem, tretji med 16. in 17. junijem, četrti med 19. in 20. junijem, peti med 7. in 9. septembrom, šesti med 10. in 12. septembrom, sedmi med 12. in 14. oktobrom, osmi med 15. in 17. oktobrom, deveti med 16. in 18. novembrom, zadnji pa med 19. in 21. novembrom. Iz teh kvalifikacij se bo na EP uvrstilo deset zmagovalcev skupin in deset drugouvrščenih, zadnja tri mesta pa bodo zapolnile ekipe po dodatnih kvalifikacijah lige narodov marca 2024.

EP v Nemčiji bo med 14. junijem in 14. julijem 2024 v Berlinu, Münchnu, Dortmundu, Gelsenkirchnu, Frankfurtu, Stuttgartu, Hamburgu, Düsseldorfu, Kölnu in Leipzigu.