Slovenija

Prepoved splava v moderni disfunkcionalni družbi – lekcije ameriških staroselcev

Ljubljana, 15. 10. 2022 16.46 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Nastja Vidmar
Komentarji
33

Napadi na reproduktivno zdravje in pravico do telesne avtonomije so danes vse drznejši, še posebej po tem, ko je vrhovno sodišče ZDA konec meseca junija ovrglo 50 let staro razsodbo Roe proti Wade in s tem odpravilo ustavno zagotovljeno pravico do splava v ZDA. Ta odločitev je povsod po svetu povzročila močan odziv; opogumila je tako krščanske fundamentaliste, ki želijo uveljaviti nadzor nad različnimi vidiki družbenega in zasebnega življenja, kot tudi borce za pravice do svobodnega odločanja o lastnem telesu, aktivirala pa je tudi tiste družbene skupine, ki se nahajajo na nasprotnem bregu obeh ponujenih opcij.

Med slednjimi so tudi staroselske skupnosti, ki po eni strani zavračajo verski konservativni fundamentalizem in močno zakoreninjeno kolonialno tradicijo, ki že stoletja načrtno uničuje življenja in kulturne tradicije povsod po svetu, po drugi strani pa si prizadevajo, da bi naprednejše sfere družbe poučile o možnosti in nujnosti drugačnega odnosa do življenja na različnih ravneh bivanja.

Gre za radikalen odklon od klasičnega dualizma naše sodobne družbe – te skupnosti so namreč živele v družbah, kjer je bila odločitev za splav nekaj zelo redkega, prav tako pa primerov spolnega nasilja vse do prihoda evropskih kolonizatorjev skorajda ni bilo. Splošna potreba po splavu se med domorodnimi ljudstvi torej pojavi z začetkom kolonialnega nasilja ter množičnega prisilnega pokristjanjevanja, v imenu istih institucij pa se danes želi doseči prepoved splava, kar je popolna ironija; institucija, ki si želi prepovedati splav, je ista institucija, ki je s svojim nasiljem povzročila množično potrebo po splavu v prvi fazi. Problematika splava tako ne odpira zgolj vprašanja regulacije, temveč razgalja globljo zablodo moderne kapitalistične družbe, ki temelji na kolonializmu in patriarhatu, ki prežemata vse sfere družbe.

Protesti v ZDA
Protesti v ZDA FOTO: AP

Reproduktivna zdravstvena oskrba ter znanja o uporabi različnih zelišč, obredov, ritualov za namen prekinitve nosečnosti so že tisočletja pomemben del kulturnih praks različnih ljudstev; kontracepcija, splav, predporodna nega, rojstvo in materinska nega pa imajo zelo bogato zgodovino in pomembno vlogo v svetu. Čeprav so različna staroselska ljudstva v Amerikah poznala rastline in postopke, s katerimi so lahko na varen način prekinili nosečnost, je bil splav kljub temu zelo redek. Množična potreba po splavu se je namreč pojavila šele, ko so evropski kolonizatorji med domorodna ljudstva vnesli prakso posilstev, splav pa je bil odziv na posledične neželene nosečnosti, ne pa posledica osebne neodgovornosti ter spolne svobode.

Med staroselskimi plemeni je življenje veljalo za najsvetejši ideal, svetost življenja pa je zajemala vse stvarstvo; takšno razumevanje življenja pa ne proizvaja dominacije enega spola nad drugim, saj temelji na medsebojnem spoštovanju in razumevanju, za kar pa v sodobni patriarhalni družbi ni prostora. Ameriški staroselci so namreč razumeli svetost življenja, ki zajema vse stvarstvo, tudi pri vprašanju medsebojnih odnosov in spolnosti; v tradiciji ljudstva Anishinaabe denimo spolnost ni pomenila seksualne potešitve, temveč združitev v sveto zvezo s seboj, s partnerjem in s celotnim stvarstvom na vseh ravneh bivanja. To razumevanje je danes skorajda popolnoma izgubljeno, za kar je poskrbelo nasilje evropske kolonialne tradicije, ki je načrtno delovalo v smeri uničevanja starodavnih znanj in praks.

Nastja Vidmar
Nastja Vidmar FOTO:

Po zakonu ljudstva Haudenosaunee (popularno imenovani Irokezi) je imel vsak človek absolutno pravico do ustrezne hrane, oblačil in zatočišča, prav tako pa je bil vsak otrok Stvarnikov blagoslov, ki ga je bilo treba obravnavati s spoštovanjem, dostojanstvom in z ljubeznijo. Če pa so bile socialne ali ekonomske okoliščine neustrezne in bi lahko vplivale na otrokovo srečo ali če je obstajala grožnja, da se bo otrok rodil v svet trpljenja, kar se je zgodilo s prihodom evropskih kolonizatorjev, je imela mati vedno možnost, da prepreči rojstvo svojega otroka. Za ljudstvo Haudenosaunee je namreč veljalo, da je imela ženska vedno neposreden dostop do rastlin, ki so prekinile nosečnost takoj po zaužitju, in to brez bolečih stranskih učinkov in zdravstvenih posledic. Ameriški staroselci so na splav gledali kot na željo matere, ki želi svojega otroka zaščititi pred bolečino in trpljenjem. Verjeli so, da se bo duh splavljenega zarodka vrnil nazaj k Stvarniku z namenom, da bi se lahko ponovno rodil v drugih, lepših okoliščinah. Takšen odnos do še ne rojenega otroka nakazuje na nesebičen in zelo odgovoren odnos matere, ki dobrobit svojega otroka postavi pred svoje materinske interese.

Besedilo je bilo pripravljeno v sklopu projekta Homopolitikus, političnega think tanka Inštituta za politični menedžment. Kolumna izraža stališče avtorja, in ne nujno tudi uredništva 24ur.com.

V staroselskih družbah so ženske, ki so zmožne ustvariti novo življenje, veljale (in veljajo) za svete, s tem pa so za sveta veljala tudi njihova telesa, ki niso bila reducirana na objekt, kakor je to splošno sprejeto v moderni patriarhalni družbi. Mnoga plemena so bila matriarhalna, družinske linije in vodstvene vloge pa so pripadale ženskam in ne moškim. Prav tako je bilo zagotavljanje reproduktivne zdravstvene oskrbe pod nadzorom ženskih pripadnic družbe. Splav tako ni bil stvar političnih in religioznih mehanizmov in tudi ni imel pravnih posledic. Odločitev za splav je pripadala ženski in je bila vedno spoštovana, pri tej odločitvi pa moški niso imeli nikakršne besede. Možnost, da bi o splavu odločali moški, ki biološko niti niso sposobni zanositi, je (bila) za pripadnike staroselskih ljudstev ne samo moralno, temveč tudi etično sporna; prav zato staroselci gibanje za prepoved splava razumejo kot grožnjo moških, ki si želijo uveljaviti nadzor nad ženskimi telesi, s tem pa želijo ženske vrniti v stanje suženjstva. V staroselskih skupnostih je namreč telo, za razliko od današnjega naprednega razumevanja telesa, veljalo za sveto in nedotakljivo.

Obstaja torej dober razlog, zakaj se staroselske skupnosti nahajajo na nasprotnem bregu v odnosu do obeh nasprotujočih si opcij, ki se borita bodisi za prepoved splava bodisi za pravico do splava; po eni strani zavračajo politične in religiozne težnje po nadzoru nad telesi, po drugi strani pa želijo bolj liberalne sfere družbe soočiti z dejstvom, da četudi je boj za pravico do splava potreben in predstavlja korak k večji telesni avtonomiji, to še ne pomeni, da vsebuje kritično zavest, ki nas uči, kako spoštovati lastna telesa. Danes namreč živimo v družbi razvrednotenih, koloniziranih teles, ne pa v družbi, kjer bi telo veljalo za nekaj svetega.

Staroselske skupnosti nas učijo, da odnos do telesa kot nečesa, kar je sveto in nedotakljivo, pomeni zelo veliko odgovornost, tako osebno kot tudi družbeno. Kot pravi Bell Hooks, pravica do splava označuje tudi to, da ima ženska možnost, da pravice do splava ne izkoristi. Za kaj takšnega bi sicer morali biti zagotovljeni ustrezni pogoji, odpraviti bi bilo treba vse možne osebne in družbene stiske žensk, ki so največkrat žrtve, ter delovati v smeri osvoboditve in zdravljenja disfunkcionalnih vzorcev, ki so že v izhodišču vpeti v naša telesa in naša vsakodnevna življenja. Vsak od nas mora namreč najprej na osebni ravni prepoznati in nasloviti vsiljene strukture mišljenja in delovanja, ki so posledica kolonialnih in patriarhalnih vzorcev. Marsikdo namreč še vedno ne razume, da disfunkcionalne družbe in sistema ne vzdržujejo zgolj družbeni in sistemski mehanizmi, temveč da že kot posamezniki, predvsem v svojih intimnih, partnerskih in medsebojnih odnosih, vsakodnevno reproduciramo vsiljene in problematične vzorce, ne da bi se tega morda sploh zavedali. To pa je cena kapitalizma, cena patriarhata in cena dejstva, da živimo v koloniziranih telesih.

  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni

KOMENTARJI (33)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

nikhrast
15. 10. 2022 21.15
-5
To je članek za Slovence, se takoj vidi, kapitalizem se omenja.
škrga škrga
15. 10. 2022 19.49
Pravica do splava pomeni tudi, da te pravice ni potrebno uveljaviti. Bravo! Tudi jaz zagovarjam to pravico, ki je nikoli nisem in ne bom izkoristila.
Betuul
15. 10. 2022 19.28
+1
Vse lepo in zelo strokovno, raziskovalno povedano v članku g.nastje; in vsak lahko kaj zase najde,da je prav! Pa kaj ko se je s prihodom knorr juhe in čokolina v družbo vse spremenilo! Razmišljanje je bolj vitaminsko! Tista plemena takrat so imela zelišča takrat;mi pa knorr juho in kocko vegeta
BogiEmil
15. 10. 2022 19.11
-1
Blesavo, res ... vsak odloča za sebe ... kva ma tukej ena Cerkva za delat k sami vemo kakšni so ...
real....
15. 10. 2022 19.01
-1
Kolk se tlele nekateri zgovarjajo..ko zarodek zazivi,srcni utrip,dusa je to zivo bitje in splav ne pride v postev kaj vam nekaterim ni jasno?!
Betuul
15. 10. 2022 19.04
+1
Vse jasno! Koga postaviti potlej na “Pranger”
User2369190
15. 10. 2022 18.33
+4
predvsem NSi je pod ameriškim vplivom (AmCham) in njihovega precej zahojenega pogleda na družbo in svet.
GRoman
15. 10. 2022 18.17
+3
A ni neka fora.. prepoved splava po nevem koliko mesecih. Pač splav v 9. mesecu je detomor.
stumfeta
15. 10. 2022 19.39
+1
Splav v devetem mesecu pomeni, da je plod umrl. Dejansko gre za porod, ker nosečnici sprožijo popadke, ker je to najvarnejši način zanjo in hkrati najhujša izkušnja, ki jo lahko doživi, ker ve, da rojeva mrtvega otroka. Stroka temu vseeno uradno reče splav.
3320
15. 10. 2022 18.13
+0
Moje telo, moja izbira ampak za peciva pa to ne velja ane da.
jank
15. 10. 2022 17.53
+9
Radikalni desnakarji iz SDS in NSi tudi pri nas dvigajo glave in poskušajo ponovno postaviti ženske v položaj živalskih samic. Na srečo, v SLO je okoli tri četrtine ljudi normalnih in dolžnost nas je, da onemogočimo desničarjem, da bi dobili možnost prihoda na oblast in da bi po zgledu njihovih vzornikov v ZDA ženske postavili na nivo živalskih samic.
Apostol1
15. 10. 2022 17.55
+7
jank ........... Lepo si to spesnil in verjemi . Res nas je več kot tistih , ki so totalka popušili letošnje volitve . Hvala bogu.➕➕➕👍
borut_p
15. 10. 2022 18.05
-5
Tudi levicarji smo proti takim ukrepom, tako da ... ce se pa bo prisilna 'liberizacija' nadaljevala, bomo zal vsi postali desnicarji
Apostol1
15. 10. 2022 17.49
+6
Če bi bil bog proti splavu , ljudje sploh vedeli ne bi za splav.
Niknames
15. 10. 2022 21.29
+0
Marsikaj počnemo, kar je v nasprotju Boga ali popolne ljubezni..Nekako po tej logiki kot omenjaš, je vse kar vemo in počnemo Bogu sprejemljivo! Ja v morju iluzije, je vse sprejemljivo, v zavestnem nivoju, pa je slika bolj čista in preprosta.Vse kar je manj od popolne ljubezni nima stik z Bogom, ampak je samo plod našega zgrešenega pogleda.Božja načela so od vedno - jasna, čista, enostavna, brezkompromisna, v duhu čiste resnice. Z druge strani, je človek žrtev svobodne volje v kateri se nezavestno utaplja, ne da bi se zavedal posledic svojih dejanj.Zato pa imamo nešteto filozofij, zgrešenih dognanj, katera nam zastirajo pogled in resnico pred našimi očmi.
crestor
15. 10. 2022 17.16
-16
Splav je umor človeka in tako vas bo Bog sodil...vse drugo je filozofija in opravičevanje.
OvcjiPastir
15. 10. 2022 17.24
+7
Odvisno od tega, če se fetus smatra za človeško bitje.
Betuul
15. 10. 2022 17.42
-3
brusilec
15. 10. 2022 17.47
+8
crestor .. hinavsko pa je da prevsem v zda, se ista skupina ljudi bori za dostop do avtomatskega orožja za vsakogar . . za obvezno sluzenje vojaskega roka, pobijanje po svetu za denar .. ?
brusilec
15. 10. 2022 17.50
+9
crestor .. kaj je pol umor tudi ko si ga ti ze 30 let vsak dan na roke meces?
Stolček
15. 10. 2022 17.52
+4
Crestor, odklopit fanta, ker je bil možgansko mrtev je potem tudi po tvoje umor?! Pa čeprav se sodišče ni strinjalo s starši, so ga odklopili. Kje pa je bila takrat Cerkev? Sodil Bog?! Zakaj pa ne Alah, Juda, Buda,...?! Ja, dvolični ste. Ne sodijo bogovi, sodi si človeštvo samo.
jank
15. 10. 2022 17.55
+3
Ha, ha..., bravo brusilec, zadel si v center.
borut_p
15. 10. 2022 18.06
+8
Super, naj mi bog sodi in ne neki radikalni fanatiki, ki vztrajajo na svojem prav. Vsaka zenska ima pravico delati s svojim telesom kar hoce. Naj ji sodi bog in bomo vsi zadovoljni
OvcjiPastir
15. 10. 2022 18.59
+1
BogiEmil
15. 10. 2022 19.12
+1
Res je in pri rokometu ne umoriš enega ampak miljon ... če v robček al pa na plafon ..... pa pol še pod tušom splaviš, hehehe ....
crestor
15. 10. 2022 20.11
+2
crestor
15. 10. 2022 20.11
+2
crestor
15. 10. 2022 20.14
+1
Je pač mrtev. Splav pa izbriše zdravega...
real....
15. 10. 2022 20.26
+2
brusilec..tebi res te zadeve niso jasne,ce pa so ti in govoris to kar govoris je pa se husje!!!???
Betuul
15. 10. 2022 17.08
-1
Zdaj splav gor pa sem pa kje! Pomembno je ; da je človeštvo uravnoteženo! Če jih je kle premal; pridejo gor migranti! Če naši nimajo kle dela; pol grejo gor v eu ali sem pa kje! Človeštvo in človek bo še vedno!
brusilec
15. 10. 2022 17.49
+5
kaj je uravnoteženo? ko vsak dan umre nekaj tisoc otrok v afriki ? to je uravnotezenost zate? tam se pa ta ista skupina bori proti kontracepciji .. ne kontracepciji, ne splavu, ja orožju... go figure...
borut_p
15. 10. 2022 18.07
+0
Betuul
15. 10. 2022 16.57
+9
Najbolj se je za bati človeštva ; s praznim podstrešjem in polnim pajčevin!