Inter (pričakovano) v osmini finala, drama v Madridu brez zmagovalca

Ljubljana, 26. 10. 2022 20.05 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Nogometaši milanskega Interja so na tekmi petega kroga v skupini C elitne Lige prvakov z odliko opravili svojo nalogo in si z visoko zmago 4:0 proti Viktorii iz Plzna zagotovili napredovanje v izločilne boje. To posledično pomeni, da med 16 najboljšimi evropskimi moštvi ne bo Barcelone, ki je morala na Camp Nouu priznati premoč münchenskemu Bayernu (0:3). Z enakim rezultatom je Porto v gosteh nadigral sicer v letošnji sezoni izjemni Club Brugge. Na večernih tekmah pa je bilo najbolj razburljivo v Madridu, kjer sta se tamkajšnji Atletico in Bayer iz Leverkusna na koncu razšla brez zmagovalca (2:2).

Milanski Inter je pričakovano ugnal Viktorio iz Plzna in si tako povsem zasluženo zagotovil nastop med 16 najboljšimi moštvi na stari celini. Varovanci trenerja Simoneja Inzaghija so bili od uvodnega sodnikovega žvižga veliko boljši tekmec in si do 35. minute, ko je po visokem predložku Bastonija z leve strani z glavo na drugi vratnici za 1:0 zadel Mkhitaryan, priigrali številne priložnosti, ki pa so ostale neizkoriščene.

Bosansko-hercegovski reprezentančni napadalec Edin Džeko je še pred zaključkom prvega polčasa meril v polno za povišanje vodstva na 2:0. Akcijo črno-modrih je začel Barella, ki je poslal odlično globinsko žogo za Di Marca, ta pa je le podaljšal do dobro postavljenega Džeka, ki mu ni bilo težko premagati nemočnega česškega čuvaja mreže.

Tudi v nadaljevanju dvoboja se razmerje moči na stadionu San Siro ni spremenilo. Inter je še naprej napadal, kot posledica tega je v 66. minuti svoj drugi zadetek na srečanju dosegel odlični Džeko. Ko je že kazalo, da bo ostalo pri izidu 3:0, je le štiri minute po vstopu v igro za končnih 4:0 zadel belgijski reprezentant Romelu Lukaku (87. minuta).

Najprijetnejše presenečenje skupinskega dela Club Brugge, ki si je že dva kroga pred koncem zagotovil nastop v osmini finala najprestižnejšega klubskega tekmovanja na svetu, je na domači zelenici gostil Porto. V prvih 45 minutah smo videli samo en zadetek, in sicer je za goste v 33. minuti v polno meril Taremi. V drugem delu igre pa so padli še trije goli; V 12. minuti nadaljevanja je na 0:2 povišal Evanilson, le tri minute pozneje pa je bil natančen še Eustaquio. Za piko na i visoki zmagi portugalskega velikana je poskrbel že omenjeni Taremi v 70. minuti.

Liverpool in Napoli upravičila vlogo favorita
V skupini A sta si Napoli in Liverpool že dva kroga pred koncem rednega dela tekmovanja zagotovila mesto v končnici. Tokrat so Neapeljčani na domačem stadionu Diega Maradone gostili zadnjeuvrščeni Glasgow Rangers in ga brez večjih težav premagali s 3:0.

Mrežo gostov je že v 11. minuti načel nocoj izjemno razpoloženi Giovanni Simeone, ki je bil natančen tudi za povišanje vodstva na 2:0 pet minut pozneje. Končnih 3:0 pa je z zadetkom 10 minut pred koncem rednega dela dvoboja postavil Leo Ostigard

Podobno uspešni so bili tudi rdeči iz mesta Beatlov, ki so brez večjih težav opravili z aktualnimi nizozemskimi prvaki. V zaključku prvega polčasa je za vodstvo vodstvo gostov poskrbel Mohamed Salah (42.), že v četrti minuti nadaljevanja pa je za 2:0 natančno meril tudi Darwin Nunez. V 51. minuti je za zmago s 3:0 v polno zadel Harvey Elliott.

Drama v Madridu: zgrešena enajstmetrovka, vratnica in zapravljena priložnost
O visoki zmagi Porta pri zmagovalcu skupine B Club Bruggeu ni treba izgubljati odvečnih besed, precej bolj zanimivo pa je bilo na obračunu na Wandi Metropolitanu, kjer sta se pomerila madridski Atletico in Bayer iz Leverkusna.

Gosti so na veliki odmor odšli s prednostjo zadetka (1:2), za katero sta zaslužna Moussa Diaby, ki je zadel že v 9. minuti, in Callum Hudson-Odoi (29. minuta). Za domače je na 1:1 v 22. minuti po podaji Antoina Griezmanna izid poravnal Yannick Carrasco. 'Atleti' so do novega izenačenja prišli v 50. minuti po zadetku Rodriga de Paula, nato pa so vse sile usmerili v iskanje zmagovitega gola, ki bi jim podaljšal upanje za uvrstitev v zaključne boje.

Prišla je 98. minuta, ko se je glavni sodnik obračuna s pomočjo video asistenta po igranju z roko enega od gostujočih branilcev v svojem kazenskemu prostoru upravičeno odločil pokazati na belo piko. Neuspešen izvajalec najstrožje kazni  je bil Carrasco, odbito žogo pa je Saul Niguez z glavo poslal v prečnik, tretji poskus Atletica pa je zadel prav Carrasca in končal izven igrišča. S tem remijem so varovanci trenerja Diega Simeoneja izgubili še zadnje možnosti za preboj v zaključne boje, v zadnjem krogu pa jih čaka ogorčena bitka tudi za evropsko prezimitev v Ligi Evropa.

"Masaker" v skupini D: kdo v osmino finala?
Še najbolj negotovo je v skupini D, kjer imajo vsa štiri moštva (Tottenham, Sporting Lizbona, Eintracht Frankfurt in Olympique Marseille) realne možnosti za napredovanje.

V dvoboju med Eintrachtom in Marseillom so slavili domači, ki so izkoristili napake v ožji obrambi gostov. Da bodo nemški nogometaši storili vse, da zmaga ostane doma, je že v 3. minuti tekme nakazal zgodnji zadetek Daichija Kamade. Toda veselje Eintrachta ni dolgo trajalo, saj je francosko moštvo prek Mattea Guendouzija izenačilo izid na 1:1.

Izenačujoči zadetek ni pretirano šokiral domačih, ki so že v 27. minuti vnovič povedli. Po podaji Maria Götzeja je v polno meril Randal Kolo Muani, ki je s tem zadetkom Eintrachtu prinesle zlata vredne tri točke in upanje v evropsko pomlad.

Na drugi tekmi v tej skupini je Tottenham gostil lizbonski Sporting in iztržil le remi (1:1). Marcus Edwards je v 22. minuti goste popeljal v vodstvo, nato pa so Londončani potrebovali kar 58 minut igre, da so prišli do točke. V 80. minuti je bil za končnih 1:1 natančen Rodrigo Bentancur.