Boulaye Dia je v 41. minuti izkoristil veliko napako katarske obrambe in Senegal povedel v vodstvo z 1:0. Foto: Reuters

Obe reprezentanci sta v uvodnem krogu okusili grenkobo poraza. Katarci so morali priznati premoč Ekvadorcem, Senegalce so premagali Nizozemci. Obe ekipi sta tekmo izgubili z 2:0.

Nobena si ni smela privoščiti spodrsljaja. Senegalci imajo močnejšo ekipo, tudi sicer so na svoji prvi tekmi prvenstva proti Nizozemcem pokazali bistveno več od bledih Katarcev, s katerimi so se Ekvadorci na trenutke poigravali kot mačka z mišjo.

A tokrat so gostitelji prikazali boljšo igro, v drugem polčasu so večkrat zapretili in celo zatresli mrežo, a za kakršno koli presenečenje ni bilo možnosti. Senegalci so bili preprosto prevelik zalogaj.

Dia izkoristil darilo Katarja in povedel Senegal v vodstvo
Ismaila Sarr, igralec tekme. Grafiko zagotavlja <a href='https://www.sofascore.com' target='_blank'>sofascore.com</a>
Ismaila Sarr, igralec tekme. Grafiko zagotavlja sofascore.com

Senegal nenehno pritiskal
Senegalci so v prvem polčasu upravičili vlogo favorita. Praktično ves čas so pritiskali na vrata gostiteljev, ki so se morali večkrat krčevito ubraniti. V 16. minuti je senegalski bočni napadalec Krepin Diatta z leve strani ogrel dlani vratarja Mešala Baršama, mlajšega brata olimpijskega zmagovalca v skoku v višino Mutaza Ese Baršima. Katarci so bili zgoščeni v svojem kazenskem prostoru, ves čas so odbijali poskuse z obeh bočnih položajev, Senegalci nikakor niso uspeli predreti obrambne linije. V 24. minuti je Idrissa Gueye z razdalje nevarno zapretil z diagonalnim strelom, ki je zletel le kakšen meter mimo desne vratarjeve vratnice, po pol ure igre se je polpriložnost po degažiranju vratarja Edouarda Mendyja ponudila še Ismaili Sarru, a je ostalo ob pravočasnem posredovanju Baršama ostalo pri 0:0.

Katarci zahtevali 11-m, kmalu zatem padli v zaostanek
Katarci v prvem polčasu niso pokazali veliko, so pa v 34. minuti zahtevali najstrožjo kazen, potem ko je Sarr v kazenskem prostoru od zadaj nespametno podrl Akrama Afifa. Glavni sodnik se ni odločil za ogled VAR-posnetka, le zamahnil je z roko. Za nameček so se kmalu zatem gostitelji znašli v zaostanku, potem ko si je veliko napako v obrambi privoščil branilec Bualem Kuki. Ta je z neuspešnim izbijanjem žogo zaustavil pred vrati, kjer jo je Boulaye Dia zabil v mrežo za 1:0.

Po kotu v 48. minuti Senegal povedel že z 2:0
Grafiko zagotavlja sofascore.com

Kmalu po odmoru Senegalci podvojili vodstvo
Po le treh minutah nadaljevanja so levi podvojili vodstvo. Kot z leve strani je izvedel Ismail Jakobs, na prvi vratnici pa je z glavo neubranljivo pod prečko zadel Famara Diedhiou. Drugi zadetek je Katarce nato vendarle malce prebudil. Po uri igre je Abdelkarim Hasan s silovitim strelom z razdalje za las zgrešil senegalska vrata, hip zatem je Mendy ubranil še poskus Almoeza Alija. To je bil sploh prvi strel v okvir vrat gostiteljev na domačem SP-ju. Senegalci so v obrambi storili kar nekaj napak, v 63. minuti se je priložnost ponudila še Ro-Roju, a je z levico meril previsoko. V 67. minuti se je moral Mendy pošteno potruditi, da je ubranil poskus z glavo še Ismailu Muhamadu po predložku z leve strani. V 71. minuti je Mendy s komolcem po hitri akciji Katarja srečno preprečil avtogol Diattaja.

Muntari zadel zgodovinski gol za Katar

Muntari spisal zgodovino, Katarce nato utišal Bamba Dieng
Pritisk Katarcev ni pojenjal, gol je nekako visel v zraku, v 78. minuti pa je gostiteljem vendarle uspelo zatresti mrežo. V zgodovino se je s prvim katarskim zadetkom na svetovnih prvenstvih vpisal rezervist Mohamed Muntari, ki je zgolj štiri minute pred tem na zelenici zamenjal Hasana Al Hajdosa. Po predložku z desne strani je bil višji od Kalidouja Koulibalyja, z glavo je neubranljivo poslal žogo v mrežo za 1:2. A medtem ko so Katarci vneto iskali izenačujoči zadetek, je na drugi strani zelenice po enostavni akciji prednost dveh zadetkov znova vzpostavil Ahmadou Bamba Dieng, ki je po podaji z desne strani 'iz prve' matiral nemočnega Baršama.

Bamba Dieng zapečatil usodo Katarja

SP v nogometu 2022, Katar

Skupina A, 2. krog:
KATAR – SENEGAL 1:3 (0:1)
Muntari 78.; Dia 41., Diedhiou 48., Bamba Dieng 84.

11-25 (A) Qatar-Senegal( id: 3854555), Tekma v živo, Vse (goli, menjave, kartoni)
11-25 (A) Qatar-Senegal( id: 3854555), Postave
11-25 (A) Qatar-Senegal( id: 3854555), Statistika tekme