Search
Close this search box.

Dolgoletni direktor Koroškega doma starostnikov prejel nagrado za življenjsko delo na področju socialnega varstva

Na Brdu pri Kranju je danes potekala podelitev nagrad in priznanj za delo, na področju socialnega varstva in izvajanja rejniške dejavnosti za leto 2022. Nagrade in priznanja je podelil minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec.

Vsak človek pri svojem delu in s svojimi dejanji lahko stori kaj dobrega za soljudi. Zaposleni v socialnem varstvu so k temu še posebej poklicani. In mnogi med njimi skrbi za sočloveka in ohranjanju človeškega dostojanstva posvetijo vse življenje. Nekaj teh je danes na Brdu pri Kranju prejelo nagrade in priznanja za delo na področju socialnega varstva in izvajanja rejniške dejavnosti,” so zapisali na straneh Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.

Nagrado za življenjsko delo na področju socialnega varstva v letu 2022 je prejel Srečko Mlačnik, dolgoletni direktor Koroškega doma starostnikov. Nagrado za izstopajoče kvalitetno in strokovno delo na področju socialnega varstva v zadnjih petih letih so prejele prof. dr. Suzana Kraljić in Alenka Križnik ter Bojanka Genorio.

Skupinsko nagrado za zaposlene oziroma člane pravne osebe, ki dalj časa uspešno deluje na področju socialnega varstva v skladu s kodeksom etičnih načel v socialnem varstvu in predpisi socialnega varstva in je dobro prepoznavna v lokalnem okolju so prejeli zaposleni v socialnovarstvenem programu Volja vselej najde pot Zveze Prijateljev mladine Ljubljana Moste – Polje.

Priznanje za dolgoletno in kakovostno izvajanje rejniške dejavnosti je prejela rejnica Danica Tivadar.

Podrobnejša predstavitev dela nagrajenk in nagrajencev

Obrazložitev nagrade za življenjsko delo. Zapis objavljamo v celoti.

Srečko Mlačnik je bil rojen 19. julija 1953, v kraju Zemun, v Srbiji. Na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani je zaključil študij psihologije. V času zaposlitve na Zavodu za zaposlovanje Velenje je deloval na področju poklicnega usmerjanja ter razvoja človeških virov. Bil je eden izmed pobudnikov sistematične identifikacije t. i. nadarjenih učencev in dijakov, kar je rezultiralo v podeljevanje Zoisovih štipendij, organizacijo poletnih taborov za zoisove štipendiste in organizacijo različnih strokovnih izobraževanj. Leta 1995 je svojo karierno pot nadaljeval kot direktor Koroškega doma starostnikov.

Glavnino delovnega in profesionalnega življenjskega poslanstva je prepoznavno udejanjal na področju socialnega varstva s sodelovanjem z različnimi socialnovarstvenimi organizacijami, kar je nedvomno prispevalo k razvoju in kakovosti izvajanja socialnovarstvenih storitev in socialnovarstvenih programov v različnih okoljih in skupnostih ter z različnimi ranljivimi ciljnimi skupinami. 

V času vodenja Koroškega doma starostnikov je poleg za izvajanje socialnovarstvenih storitev in programov skrbel za razvoj novih in inovativnih preventivnih storitev in programov za različne ciljne skupine uporabnikov socialnega varstva.

Nagrajenec je pri svojem strokovnem delu znal in zmogel metode dela na področju psihologije povezati s socialno delavskimi koncepti in metodami dela ter jih udejanjati tako v okviru izvajanja institucionalnega varstva starejših in pomoči na domu kot tudi v konkretni praksi in okolju socialnega dela. Premik k socialni koheziji v regionalnem okolju, v katerem deluje, je videl tudi v senzibilnem socialnem dialogu in konstruktivnem timskem sodelovanju z vsemi deležniki na občinski, regionalni in nacionalni ravni. Koroški dom starostnikov je vpet tudi v izvajanje različnih evropskih projektov. Pri različnih državnih odločevalcih je redno poročal in opozarjal o socialnih potrebah človeka, skupine ali skupnosti v obmejnih, depopulacijskih in deprivilegiranih okoljih koroške regije.

Zagon njegovemu strokovnemu delu predstavljajo socialne inovacije. S številnimi novostmi in izboljšavami na področju varstva starejših, opredeljenih na doktrini socialnega dela, je nedoumno pustil svoj strokovni in osebni pečat v Koroškem domu starostnikov in tudi širše, saj so se iz njegovih primerov dobrih praks učile mnoge druge organizacije v regiji in širše. V času njegovega vodenja je dom za starejše z lastnimi in projektnimi sredstvi realiziral številne investicijske projekte, ki so prispevali k izboljšanju kvalitete domske storitve, kvalitete pomoči na domu in kakovosti življenja stanovalcev v domu.

Posebno pozornost je Srečko Mlačnik namenjal tudi skrbi za kakovostno delovno okolje vseh zaposlenih. V okviru modela kakovosti E-Qalin tako spremljajo zadovoljstvo njihovih uporabnikov in njihovih svojcev na eni ter zadovoljstvo zaposlenih na drugi strani. Že več let spremljajo tudi zadovoljstvo uporabnikov pomoči na domu in njihovih sorodnikov. Osredotočajo se na perspektivo uporabnikov, zaposlenih, svojcev, uporabnikov pomoči na domu, naročnikov kosil, prostovoljcev in drugih deležnikov, ki se vključujejo v proces izvajanja storitev organizacije.

Regionalno okolje ga prepozna kot družbeno angažiranega, saj je presegal lokalna in regionalna prizadevanja za razvoj socialno varstvene dejavnosti v okviru nalog in pristojnosti Koroškega doma starostnikov. Vrsto let je aktivno sodeloval oziroma še sodeluje na nacionalni ravni v različnih organih, delovnih telesih in komisijah pri Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, Socialni zbornici Slovenije, Skupnosti socialnih zavodov Slovenije, kjer je več let vodil Združenje direktorjev članov SSZS, in drugih relevantnih nacionalnih institucijah.

Poslanstvo njegovega prizadevanja je bilo usmerjeno v pomoč sočloveku, ki so jo vzpostavljale vrednote sodelovanja, podpore strokovnim (so)delavcem in kakovost dela. Tudi zato lahko njegova poklicna prizadevanja na vseh ravneh družbenega življenja – lokalnem, regionalnem in nacionalnem in transnacionalnem – v celotnem poklicnem ciklu ocenjujemo kot nadvse uspešna. Na njegovi poklicni poti na področju socialnega varstva ga odlikujejo visoke strokovne, organizacijske in vodstvene reference. Njegovo strokovno delo predstavlja pomemben doprinos k razvoju socialnega varstva z oblikovanjem, preverjanjem, vzpostavljanjem, moderniziranjem in implementiranjem številnih novih pristopov in ukrepov na področju socialne politike v Sloveniji.

Predlagatelj za podelitev nagrade za življenjsko delo Srečku Mlačniku sta Socialna zbornica Slovenije in Skupnost socialnih zavodov Slovenije.

Predlog so podprli: Mestna občina Slovenj Gradec, Občina Črna na Koroškem, Občina Ravne na Koroškem, Zveza društev upokojencev Slovenije, Skupnost varstveno delovnih centrov Slovenije, Skupnost organizacij za usposabljanje oseb s posebnimi potrebami v Republiki Sloveniji, Zdravstveni dom Ravne na Koroškem, Center za socialno delo Koroška, Dom starejših Logatec, Dom upokojencev Sežana, Dom starejših občanov Polde Eberl – Jamski, CSO ORMOŽ center za starejše občane d.o.o., Dom Kuzma d.o.o., Dom starejših Šentjur, Dom starejših Hrastnik, Lambrechtov dom Slovenske Konjice, Zavod usmiljenk, duhovno – karitativni in prosvetni zavod, Dom Lenart d.o.o., Dom ob Savinji Celje, Dom upokojencev Domžale, Dom upokojencev Podbrdo, Dom upokojencev Ptuj, Dom starejših občanov Ljubljana Bežigrad, Dom starejših Ljubljana – Šiška, Dom starejših občanov Metlika, Dom upokojencev Idrija, oskrba in varstvo starostnikov, d.o.o., Dom starejših občanov Kamnik, Dom upokojencev Nova Gorica, Socialnovarstveni zavod Taber, Dom upokojencev Postojna, Center slepih, slabovidnih in starejših Škofja Loka, Dom starejših občanov Tezno, Dom starejših občanov Krško, Dom počitka Mengeš, Obalni dom upokojencev, Dom upokojencev Kranj, Dom starejših občanov Grosuplje, Dom upokojencev Šmarje pri Jelšah, Dom Tisje Šmartno pri Litiji, Dom starejših občanov Črnomelj, Dom starejših občanov Ljubljana Vič – Rudnik, Comett domovi d.o.o., podružnica Dom Viharnik in podružnica Pegazov dom, Dom Danica, nastanitve in druge storitve d.o.o., Dom upokojencev Polzela, Dom starejših občanov Ilirska Bistrica, Dom Lukavci, Center za starejše občane Lucija, DEOS d.o.o., PE Center starejših Medvode, Dom starejših občanov Ljutomer, Dom starejših občanov Novo mesto, Dom starejših občanov Preddvor, Trubarjev dom upokojencev Loka pri Zidanem Mostu, SeneCura, Dom starejših občanov Maribor d.o.o., Dom upokojencev in oskrbovancev Impoljca, Dom upokojencev Vrhnika, Dom starejših občanov Ribnica, Zavod Sv. Terezije, Društvo upokojencev Dravograd, Društvo upokojencev Ravne na Koroškem, Gerontološko društvo Slovenije, Gerontološki raziskovalni inštitut, Slovenska univerza za tretje življenjsko obdobje, združenje za izobraževanje in družbeno vključenost, MOCIS – Center za izobraževanje odraslih Slovenj Gradec.

Vir: Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti

Na Brdu pri Kranju je danes potekala podelitev nagrad in priznanj za delo, na področju socialnega varstva in izvajanja rejniške dejavnosti za leto 2022. Nagrade in priznanja je podelil minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec.