Foto: TV Slovenija, zajem zaslona
Foto: TV Slovenija, zajem zaslona

Ekipa delavcev s pokopališča Pobrežje v Mariboru že ves teden prazni zabojnike, čeprav jih odvažajo vsakodnevno, jih vedno znova pričakajo kupi odpadnih sveč. In tako bo še kakšen teden, povedo iz izkušenj. "Glavnina je šla – menda – ampak še se polni, malo je konec tedna naredil svoje, to je stalnica," je dejal Borut Verlič s Snage.

Sorodna novica Zbornica komunalnega gospodarstva pozdravlja predlog zakona o okolju

Samo v času okoli prvega novembra odpeljejo z mariborskih pokopališč slabo polovico letne količine odpadkov. "Ne samo v 10.000, ampak čez 100.000 evrov plačujemo samo za odvoz odpadkov v enem takšnem obdobju," je povedala Lidija Pliberšek, direktorica Pogrebnega podjetja Maribor.

Podobno je tudi na pokopališču v Slovenski Bistrici. Ljudje, ki v teh dneh čistijo grobove, sveče odlagajo kar ob polne zabojnike. Delavce tako pričakajo večji kupi. "Trenutno imamo na odlagališču nekje 30 odstotkov zbranih letnih količin, pričakujemo pa še 30 odstotkov, ko bomo dejansko počistili vse na pokopališčih," je izjavil Maksimiljan Tramšek, direktor Komunale Slovenska Bistrica.

Odpadne sveče v Sloveniji predstavljajo tri odstotke vseh odpadkov. Za Hrvati in Poljaki smo tretji največji porabniki. "Kolegi iz Avstrije, Nemčije se s to težavo ali pa z odpadki nagrobnih sveč sploh ne ukvarjajo," je pojasnila Lidija Pliberšek.

Spodbuden je podatek, da se zadnjih pet let za okoli 10 odstotkov letno zmanjšuje količina sveč, nadomeščajo pa jih lesene in tudi virtualne sveče.

Slovenci v vrhu po porabi nagrobnih sveč