Janez Janša in Franc Kangler. Foto: BoBo
Janez Janša in Franc Kangler. Foto: BoBo

Po poročanju Televizije Slovenija sporazum, ki sta ga stranki podpisali pred začetkom akademije, predvideva, da se celotna Nova ljudska stranka združi z SDS-om. Organi Nove ljudske stranke so v petek odločitev soglasno podprli, v mesecu dni pa naj bi sklicali še kongres, na katerem bodo odločitev potrdili.

Predsednika obeh strank, Janez Janša in Franc Kangler, sta poudarila, da je združevanje programsko sorodnih strank, predvsem tistih, ki so na zadnjih parlamentarnih volitvah ostale pod parlamentarnim pragom, nujno. Poudarila sta tudi, da se bo SDS z združitvijo okrepil v Mariboru, na Štajerskem in še posebej v mestnem svetu Mestne občine Maribor, kjer bodo odslej po številu svetniških mest izenačeni s svetniško skupino župana Saše Arsenoviča. Obe listi bosta imeli 12 glasov, Gibanje Svoboda pa jih ima 11.

Kangler naj bi prevzel tudi vodenje mariborskega odbora SDS-a. Tega trenutno vodi poslanec SDS-a Dejan Kaloh, ki mu mandat poteče v marcu, za novega pa ne bo kandidiral.

Janez Janša, predsednik SDS-a. Foto: BoBo
Janez Janša, predsednik SDS-a. Foto: BoBo

Janša je na akademiji spomnil, da to ni prvi takšen korak v zgodovini SDS-a. "Več jih je že bilo doslej in vsi so nas okrepili," je dejal. Po njegovih besedah se s tem predvsem krepi njihov položaj v Mariboru in okolici. "Tukaj je ta krepitev še posebej potrebna," je dejal in spomnil, da je vlada premierja Roberta Goloba ob nastopu ukinila vladni urad za demografijo, ki je imel sedež v Mariboru, kar je pomenilo "udarec decentralizaciji države".

Tudi podpredsednik stranke Aleš Hojs je ocenil, da je priključitev Nove ljudske stranke "zelo pomembna okrepitev, še posebej zato, ker združujemo sorodne stranke, ki niso presegle volilnega praga, kar je pomembno tudi zato, da krepimo domoljubno desno sredino oz. vse tiste, ki v naši politiki prepoznavajo vrednote".

Na vprašanje, ali se v prihodnje obetajo še kakšne priključitve, ni neposredno odgovoril. "Za zdaj ne bi nič napovedoval, je pa nesporno dejstvo, da kar nekaj strank po vsakih volitvah ostane zunaj parlamenta in kar nekaj takih je zelo sorodnih ali bi lahko sodelovale z nami v prihodnje," je dejal v izjavi za medije ob robu slavnostne akademije.

Kangler: Politična nestabilnost, ki je v Sloveniji iz dneva v dan hujša, nas združuje

Franc Kangler, predsednik Nove ljudske stranke. Foto: BoBo
Franc Kangler, predsednik Nove ljudske stranke. Foto: BoBo

"Ta politična trenja, ki so prisotna, in ta politična nestabilnost, ki je v Sloveniji iz dneva v dan hujša, nas združuje in povezuje tiste, ki nam je mar za Slovenijo, za pravno državo, za pravni red. To je eden izmed razlogov, da se povezujemo," je razloge za pridružitev navedel Kangler. Po njegovih besedah je svet stranke NLS soglašal s pridružitvijo SDS-u. "Nihče ni bil proti, le ena članica je bila vzdržana," je dejal.

Pojasnil je, da bo končna odločitev padla na kongresu NLS-a. "Danes podpisani sporazum je temeljna podlaga, da o tem odloči kongres, ki ga bomo sklicali v 30-40 dneh in tam sprejeli odločitev. Mislim, da je večina članstva za to," je povedal.

Na kongresu strankinega podmladka, Slovenske demokratske mladine, pa je bila za novo predsednico izbrana Simona Purkat, ki je nasledila Dominika Štrakla.

Janša je bil sicer v govoru na slavnostni akademiji zelo kritičen do trenutne vladajoče koalicije. "Po trgih in ulicah so sejali sovraštvo, delili bombastične obljube in kurili velike ognje. Danes so sami na ražnju. In še huje bo. Po kitajskem koledarju smo stopili v leto zajca. Po slovenskem bo to leto zajca na ražnju in leto bumerangov," je sodeč po zapisu stranke SDS na Twitterju dejal Janša.

Poudaril je, da je SDS Slovenijo med koronakrizo popeljala med zmagovalce. "Kljub težkim razmeram in zahrbtnim napadom leve opozicije v času velike zdravstvene krize SDS-a niso uspeli niti uničiti niti oslabiti, zato so se osredotočili na dve naši partnerici," je dejal, pri čemer je imel v mislih stranki SMC in DeSUS. Ker je "vzporedni mehanizem" uspel iz državnega zbora "izbrisati" obe stranki, po njegovih besedah sicer uspešna vladna koalicija po volitvah ni imela več večine za ponovitev mandata.

Združitev SDS-a in Nove ljudske stranke
SDS-u se je pridružila Nova ljudska stranka