Vrtno pohištvo: Kotički za sprostitev

3. 6. 2015 | Besedilo: Aleksandra Zorko | Fotografije: arhiv podjetij

vrtno pohištvo

Čeprav nam vreme letos še ni postreglo ravno veliko vročih sončnih žarkov, se je bivanje že razširilo na vrt, teraso, balkon – dodatni kotiček na prostem, ki v toplejših mesecih deloma nadomesti dnevno sobo in na katerem lahko užijemo nekaj lepot narave.

Povezava med notranjimi in zunanjimi prostori ni nova. Največkrat je osrednji bivalni del hiše povezan s teraso in vrtom. Tako se prepletajo materiali in slog pohištva v notranjosti in zunanjosti. Ponavadi se načrtuje terasa ob hiši ali stanovanju skupaj z zasnovo interierja. Enoten tlak se denimo lahko nadaljuje na teraso, temu sledi slog pohištva iz dnevne sobe v sobo na prostem.

Takšnim smernicam oblikovanja prostorov se podrejajo tudi proizvajalci. Vedno več je namreč kosov, ki so primerni za uporabo tako v notranjih kot zunanjih prostorih. Številna podjetja imajo v ponudbi manjše kose pohištva iz umetnih materialov, ki jih lahko postavimo tudi na teraso ali vrt. Prav tako se je veliko proizvajalcev v pohištveni industriji v zadnjih letih odločilo ponudbo razširiti še z izdelavo kolekcij pohištva za zunanje prostore. To potrjuje precejšnje število razstavljavcev na mednarodnem pohištvenem sejmu v Milanu, kjer smo lahko razbrali nekaj trendov tudi za ta del doma.

Na splošno velja, da vrtna oprema sledi smernicam v pohištveni industriji. Tako se niti pri vrtnem pohištvu niso mogli izogniti pastelnim odtenkom. Pojavljajo se predvsem na majhnih kosih, kot so odlagalne mizice, okrasne blazine, včasih pa tudi stoli. Drugače vrtno pohištvo ostaja pri umirjenih naravnih odtenkih, od sivih do zemeljskih in naravnih lesnih. Družbo jim dela večna bela barva, ki pogosto tudi prevladuje, za poživitev so še rdeča, modra, rumena, zelena (vendar le na zelo majhnih površinah). Priljubljene so velike zofe, ki po obliki in barvah spominjajo na tiste za dnevno sobo, le da imajo ogrodje običajno iz lesa ali kovine. Poudarek je na udobju, zato so nepogrešljive velike mehke blazine, ki so sestavni del vrtnih zof, pa tudi počivalnikov, kakšna pa ne sme manjkati niti na ležalnikih. Vrt­no pohištvo, zlasti ko govorimo o tistem za poležavanje, je dokaj nizko, zaobljenih in mehkih linij. Priljubljeni so vrtni paviljoni, ki imajo vgrajeno zofo oziroma posteljo za udoben počitek. Ponavadi je poskrbljeno tudi za senčenje paviljona. Trendovsko je vrtno pohištvo iz različnih materialov in njihovih kombinacij: na primer les in mehke blazine, kovinsko ogrodje v kombinaciji z umetnimi materiali, prav tako kovina in les. Nekateri kosi so v celoti iz plastike in pogosto nosijo ime priznanih oblikovalcev.

Vrtnih stolov, miz, ležalnikov, počivalnikov, sedežnih sestavov je veliko. Kaj bomo izbrali iz množice ponudbe, je odvisno od želja, denarja, sloga opreme v hiši in seveda od tega, kakšne kotičke želimo ustvariti na terasi oz. vrtu. Za poletne zajtrke bo dovolj manjša miza z dvema stoloma, za družinske večerje bomo potrebovali večjo mizo in več stolov, pa najbrž tudi vrtno zofo. Za počivanje, branje in poležavanje si omislimo manjšo zofo ali ležalnike. Ti so dobrodošli tudi, če imamo bazen. Na velikem vrtu lahko uredimo več različnih kotičkov za različne namene in razpoloženja. V senco drevesa postavimo rustikalno ali moderno klopco, če ji dodamo še nekaj okrasnih blazin, bo kot nalašč za poletno sanjarjenje. Tisti, ki imajo radi pozibavanje v viseči mreži, si jo lahko pritrdijo med dve debli ali na kovinsko ogrodje. Na vrtu lahko kje visi tudi gugalnica. Najbrž ne bo takšna, kot smo jo imeli v otroštvu, ampak bo na njej dovolj prostora za guganje v dvoje. Možnosti je ogromno, le nekaj iznajdljivosti in dobre volje potrebujemo. V ta namen lahko samo pobarvamo in predelamo kakšen star lepo ohranjen lesen ali kovinski kos vrtnega pohištva.

Ob načrtovanju terase pa ne smemo pozabiti še na dve pomembni stvari, to sta senčenje in osvetlitev. Za prvo lahko poleg sence, ki nam jo dajejo drevesa, izberemo različne prosto stoječe senčnike, uredimo pergolo, obraslo z vzpenjavkami ali prekrito s platnom, lahko pa se odločimo za tendo. Za osvetlitev najbolj preprosto poskrbimo s solarnimi lučkami, ki se čez dan polnijo, ponoči pa oddajajo nežno svetlobo. Na izbiro so tudi različni kubusi in okrasni lonci, ki imajo že vgrajeno luč. Na teraso lahko postavimo tudi povsem običajno stoječo luč, ki jo sicer uporabljamo v dnevni sobi, le pospraviti jo bomo morali pred dežjem. Različni proizvajalci pa za osvetlitev ponujajo tudi lanterne, v katere postavimo svečo in z njeno svetlobo ustvarimo prijetno romantično ozračje. Če bo dišala po citronki, bo prepodila tudi nadležne komarje, ki jih svetloba privablja.

KOMENTARJI

Matija
16. 7. 2015 12:40

Pozdrav, čestitke za koristen članek. Naša izkušnja pri prodaji vrtnega pohištva je sledeča. Ljudje se preko spleta zanimajo za marsikatero reč. Povpraševanj po po meri izdelanih, lesenih vrtnih garniturah, kot jih delamo mizarji, je precej, a glede na to, da je ponudba v večjih centrih bistveno bolj široka, cena pa tudi zbita do minimuma, si večina (vsaj naših) povpraševalcev predstavlja, da klasične, mizarsko izdelane lesene vrtne garniture stanejo manj. Najbrž imajo takšna pričakovanja kar zaradi pohištvenih velecentrov. LP Matija

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE