Kdo so zmagovalci in kdo poraženci zimske nogometne tržnice?

Foto: Guliverimages

Januarski ples nogometnih milijonov je končan. Ne sicer povsod po svetu, a v najmočnejših ligah planeta je trgovanje z igralci zaključeno. Ko po vsakem prestopnem roku, je tudi tokrat mogoče izluščiti tiste, ki so bolj in tiste, ki so manj zadovoljni. Širokih nasmehov so v februar vstopili predvsem (a ne vsi) angleški klubi, v Španiji v nogometni javnosti gori od kritik, zaradi neaktivnosti največjih klubov La Lige. Eden izmed poražencev prestopnega roka je zagotovo tudi Cristiano Ronaldo.

Na najodmevnejši prestop zime, je bilo potrebno počakati vse do zadnjih minut prestopnega roka. A tega smo v nogometu seveda že vajeni. Ime, ki se tokrat vrti na naslovnicah, je Enzo Fernandez, novi rekorder Premier lige, ki se je za 121 milijonov evrov iz Benfice preselil v Chelsea. Modri iz Londona ob investicijah novih ameriških lastnikov tako ali tako dobesedno razmetavajo z denarjem. Mihajlo Mudrik (Šahtar, 70 milijonov), Benoit Badiashile (Monaco, 38 milijonov), Noni Madueke (PSV, 35 milijonov), Malo Gusto (Lyon, 30 milijonov), Andrey Santos (Vasco da Gama, 12,5 milijonov), David Fofana (Molde, 12 milijonov) in še več kot deset milijonska odškodnina za izposojo Joaa Felixa (Atletico Madrid). Vse to so posli Chelseaja v zimskem prestopnem roku!

Londončani so tako v obdobju popolne preobrazbe ekipe, a če so uspešni na nogometni tržnici, so za zdaj neuspešni na igrišču, saj v Premier ligi zasedajo skromno 10. mesto. Njihovi posli so se razumljivo znašli tudi pod drobnogledom Uefe, ki bo v želji po tem, da kaznuje vehementno obnašanje novih lastnikov Londončanov še enkrat posodobila tudi pravila svojega finančnega fair playja.

Aleksander Čeferin in sodelavci bodo poslovanje Chelseaja vzeli pod drobnogled. Foto: Guliverimage

Premier liga je finančni nogometni raj

Vajeni smo tega, da se v Premier ligi pretakata med in mleko, ampak takšne finančne dominance angleških klubov pa še ne. Angleški prvoligaši so namreč v januarju za okrepitve zapravili neverjetnih 763 milijonov evrov. Malce presenetljivo je na drugem mestu zimskih zapravljivcev Southampton (63 milijonov evrov), ki bo obstanek med elito lovil s petimi novinci. Arsenal je pametno dopolnil zasedbo, ki je topničarje popeljala na vrh lestvice in v zaključku prestopnega roka igralskemu mozaiku dodal še Jorginha (Chelsea). Pred tem sta Londončane okrepila Leandro Trossard (Brighton) in Jakub Kiwior (Spezia).

Na drugem koncu lestvice zapravljivcev pa zanimivo najdemo Tottenham in Manchester United. Angleška velikana namreč za odškodnine nista zapravila niti evra, ampak sta se zatekla h krpanju kadrovskih lukenj z naslova posoj. Tudi Liverpool je ostal brez okrepitev na sredini igrišča, ki je rak rana ene najboljših evropskih ekip zadnjih let. Edini novinec je napadalec Cody Gakpo (PSV, 42 milijonov).

Cody Gakpo se za zdaj v majici Liverpoola še ni proslavil. Foto: Guliverimages

Kaj se dogaja z La Ligo?

Januar je bil v nogometni Španiji pravzaprav nepredstavljivo miren, zato pa je toliko bolj burno po koncu prestopnega roka. Nogometna javnost je namreč na nogah in v en glas opozarja na to, kako nepomembni in nemočni so na nogometni tržnici postali španski klubi, ki so v januarskem prestopnem roku skupaj zapravili manj kot 30 milijonov evrov. Dolga leta je bila La Liga resen rival Premier ligi v smislu plačevanja odškodnin za najboljše nogometaše sveta, v trenutni realnosti pa lahko tudi španski velikani samo nemočno gledajo, kako cvet nogometnih talentov odhaja na Otok.

Barcelona ima namreč še vedno hude finančne težave in ni zmožna plačevati odškodnin ter bo podobno kot lani v prvi vrsti iskala novince, ki jim bodo poleti potekle pogodbe s trenutnimi delodajalci. Real Madrid je v zadnjih letih nekoliko obrnil ploščo in namesto galaktičnih zvezdnikov ekipo dopolnjuje z mladimi (brazilskimi) talenti. Je pa v isti sapi potrebno priznati, da so navijači belega baleta tako ali tako vajeni, da aktualni evropski prvaki niso naklonjeni zimskim okrepitvam. V zadnjih desetih letih so denimo za vse januarske novince skupaj zapravili manj kot 50 milijonov evrov.

V Barceloni so se navijači bolj kot z zimskimi okrepitvami ukvarjali z ljubezenskim življenjem Gerarda Piqueja. FOTO: Guliverimages.

Presenečenje: še najbližje so se Premier ligi približali Francozi

Da se trendi menjajo, nam kaže tudi primer francoske lige. Ligue 1 smo namreč v zadnjih letih nenehno odrivali na rob elitne peterice evropskega nogometa, v tem prestopnem roku pa so v deželi galskih petelinov dokazali, da lahko vendarle tudi oni premešajo (vsaj finančna) razmerja moči na stari celini. Približno 120 milijonov so namreč zapravili francoski klubi v tem prestopnem roku, kar jih na lestvici postavlja na drugo mesto, takoj, a hkrati tako zelo daleč, za Premier ligo.

Za klub rekordno odškodnino je denimo odštel ambiciozni Marseille, ki je Bragi za prestop Vitinha nakazal 32 milijonov evrov. Več kot deset milijonske okrepitve so si privoščili tudi Lyon (Amine Sarr, Herenveen in Jeffinho, Botafogo), Nica (Youssouf Ndayishimiye, Basaksehir) in celo Lorient (Jean Victor Makengo, Udinese), ki je prav tako podrl svoj prestopni rekord. Zanimivo je, da v rubriko vloženih milijonov francoske lige ničesar ni dodal Paris Saint Germain, ki je v zimskem prestopnem roku na tržnici popolnoma miroval.

Vitinha je novi rekorder Marseilla. Foto: guliverimage

Italijani v finančnih težavah, Nemci pregovorno zmerni

Ko je govora o italijanski Serie A, je januarski prestopni rok minil v kontekstu finančnih težav Juventusa in Interja, ki si v tem trenutku pravzaprav niti ne moreta privoščiti dragih okrepitev. Tudi Napoli, Milan in Atalanta, ki so v zadnjih letih znali globoko seči v svojo blagajno, so tokrat zaprli svoje denarnice, tako da je najdražja okrepitev lige celo v domeni Fiorentine, ki je za 8,5 milijona evrov pripeljala Antonina Baraka iz Verone.

Tudi pri Nemcih nikakor ne moremo govoriti o kakšni posebni zapravljivosti in tudi v Bundesligi je nosilec zimskega rekorda presenetljiv. Najdražjo okrepitev si je namreč privoščila Borussia iz Mönchengladbacha, ki je v svoje vrste iz Montpellierja za 9 milijonov evrov pripeljala vratarja Jonasa Omlina. Švicar prihaja kot zamenjava za svojega reprezentančnega kolego Yanna Sommerja, ki se je za osem milijonov evrov preselil v Bayern, ki je ostal brez poškodovanega Manuela Neuerja. Kaj je počela Borussia? Iz Anderlechta je pripeljala vsega 16-letnega Juliena Duranvilla (8,5 milijonov evrov). Je na obzorju nov dragulj nogometne prihodnosti?

Tio Cipot v belem dresu Spezie, ki ga je pozimi v svoje vrste pripeljala za približno milijon evrov. Foto: profimedia

Messijeva prihodnost nejasna, Ronaldo zavil po arabske milijone

Ker gre za največja nogometaša na svetu, navijači širom sveta vselej pozorno spremljajo tudi, kaj se dogaja tudi z Lionelom Messijem ter Cristianom Ronaldom. Slednji je po prekinitvi pogodba z Manchester Unitedom neuspešno iskal novega evropskega velikana, ki bi ga vzel pod svoje okrilje in mu omogočil igranje v Ligi prvakov. Ceno za to je plačal njegov agent Jorge Mendes, s katerim sta zaključila sodelovanje, sloviti Portugalec pa je naposled pristal v savdijskem Al Nassru. Tam je zanetil pravo nogometno evforijo, a po drugi strani je bolj ali manj jasno, da je njegove resne nogometne kariere konec.

Velika rivala sta se nedavno srečala na prijateljski tekmi. FOTO: Guliverimages.

Zato pa na zelenicah še vedno blesti Lionel Messi, ki se po osvojenem svetovnem prvenstvu z Argentino počasi vrača v klubsko realnost. Ta je s Paris Saint Germainom pogodbeno vezana le še do konca sezone, zato se pojavljajo številna ugibanja o tem, kjer bo izjemni Argentinec nadaljeval kariero. V svoje vrste ga znova vabi “njegova” Barcelona, David Beckham mu ponuja vozovnico v ligo MLS, pregrešno bogati Savdijci pa bi zdaj, ko že imajo Ronalda, v svojo ligo pripeljali še Messija. Odločitev 35-letnika naj bi padla kmalu …

Najdražji prestopi zimskega prestopnega roka 2022/23:

1. Enzo Fernandez (Benfica → Chelsea): 121 milijonov evrov
2. Mihajlo Mudrik (Šahtar → Chelsea): 70 milijonov evrov
3. Anthony Gordon (Everton → Newcastle): 45,6 milijona evrov
4. Cody Gakpo (PSV → Liverpool): 42 milijonov evrov
5. Benoit Badiashile (Monaco → Chelsea): 38 milijonov evrov
6. Noni Madueke (PSV → Chelsea): 35 milijonov evrov
7. Vitinha (Brata → Marseille): 32 milijonov evrov
8. Malo Gusto (Lyon → Chelsea): 30 milijonov evrov
9. Georginio Rutter (Hoffenheim → Leeds): 28 milijonov evrov
10. Jakub Kiwior (Spezia → Arsenal): 25 milijonov evrov
. Kamaldeen Sulemana (Rennes → Southampton): 25 milijonov evrov