Znanost in tehnologija

Nebesne predstave nad Slovenijo: kometi, konjunkcija planetov, severni sij

Ljubljana, 03. 01. 2024 09.58 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Maja Pavlin
Komentarji
18

Kometi, konjunkcija planetov in meteorski roji. Vse to bo v novem letu navduševalo opazovalce nebesnega svoda. Medtem bodo v Ameriki deležni tudi osupljivega Sončevega mrka, na severu pa tudi očarljivega plesa barv na temnem nočnem nebu. Severni sij bo morda znova zataval tudi južneje do naše podalpske države.

Študentje ljubljanske fakultete za matematiko in fiziko ter člani astronomske skupine so pripravili seznam zanimivih astronomskih pojavov, ki jih bomo v novem letu lahko spremljali na nebu nad Slovenijo, pa tudi drugod po svetu. Sončevi mrki sicer v letu 2024 iz naših krajev ne bodo vidni, ga pa bodo 8. aprila doživeli čez lužo. Takrat bodo lahko najbolj atraktiven Sončev mrk namreč spremljali v Ameriki. 

Kolobarjasti (levo) in popoln Sončev mrk (desno)
Kolobarjasti (levo) in popoln Sončev mrk (desno) FOTO: NASA

Popolna faza mrka bo prečkala severni del ameriške celine, od Mehike do kanadskega Labradorja. Najdlje bo ta popolni mrk trajal v Mehiki, kjer bo luna Sončevo ploskvico zakrivala kar štiri minute in 28 sekund, so sporočili študentje fakultete in člani astronomske skupine.

2. oktobra bo sledil kolobarjasti Sončev mrk, ki pa prav tako ne bo viden iz naših krajev. Lunina senca bo namreč potovala po Tihem oceanu prek Velikonočnega otoka do juga Čila in Argentine, kot delni mrk pa ga bodo opazovali iz južnega dela ameriške celine.

V Sloveniji bomo lahko medtem 18. septembra opazovali delni lunin mrk. Ta sicer na žalost ne bo tako izrazit, saj bo luna takrat potovala pretežno skozi lunino polsenco. Zemljina senca bo tako zakrila samo manjši del lune.

Delni Lunin mrk 2024
Delni Lunin mrk 2024 FOTO: FMF

Prišlo pa bo tudi do okultacije, pojava, ko bližnje nebesno telo (običajno luna) zakrije oddaljen nebesni objekt. Tak pojav bo viden v zgodnjih jutranjih urah 21. avgusta, ko se bo Saturn skril za Luno. Žal bo med tem dogodkom Sonce vzšlo in razsvetlilo nebo. Vendar pa bo enak pojav možno znova opazovati le nekaj mesecev kasneje, 4. januarja 2025 zvečer.

Znova možnosti polarnega sija

Že lanski november smo lahko tudi pri nas opazovali polarni sij, ki je na naši zemljepisni širini sicer precej redek pojav. Sonce pa bo letos doseglo najbolj aktiven del svojega 11-letnega cikla, zato bo verjetnost pojava polarnega sija še višja.

Polarni sij se da napovedati le za nekaj dni vnaprej, potem ko se na Soncu zgodi izbruh. "Ali je polarni sij dovolj močan, da ga vidimo iz naših krajev, pa boste morali preveriti med dogodkom samim," pravijo. Polarni siji so nizko nad severnim obzorjem pri nas vidni za največ nekaj ur. So neizrazita zavesa svetlobe, skoraj nezaznavne barve, ki pa jo lahko lepo vidimo na fotografijah.

Zaradi povečane Sončeve aktivnosti bo predvidoma na Soncu vidnih tudi več temnejših območij, t. i. Sončevih peg. To so hladnejša območja na površju Sonca. "Za varno opazovanje Sonca je potrebna uporaba posebnih filtrov. Opazovanje brez filtra lahko povzroči trajne poškodbe oči," ob tem opozarjajo navdušence nad nebesnimi pojavi.

Dva kometa, eden morda kar med sončnim mrkom

Letos nas bo medtem obiskal tudi komet 12P/Pons-Brooks, ki vsakih 71 let zaide v notranje predele Osončja. Zanj so značilni nenadni izbruhi svetlosti, ki se zgodijo vsakič, ko se začne približevati Soncu. V preteklem letu mu je svetlost poskočila najprej za 100-krat, potem pa še za-15 krat.

Komet 12P/Pons-Brooks zraven zvezde Vega v ozvezdju Lire
Komet 12P/Pons-Brooks zraven zvezde Vega v ozvezdju Lire FOTO: Dan Bartlett

Trenutna napoved kaže, da bo komet na meji vidnosti s prostim očesom konec marca in v začetku aprila. Če se mu bo sij še povečal, pa bo komet s prostim očesom lepo viden v večerni zarji. "Z nekaj sreče ga bodo v Ameriki morda videli celo med popolnim Sončevim mrkom 8. aprila," pravijo.

Lani odkrit komet C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) pa bo najbližje Soncu konec septembra. V ugodni legi za opazovanje bo v začetku oktobra, po zahodu sonca. Po napovedih astronomov bi lahko bil takrat viden s prostim očesom, a natančnejše napovedi bodo znane šele, ko se bo komet približal Soncu in razvil rep.

Najlepše viden meteorski roj bo avgusta

Med meteorskimi roji bodo izrazitejši predvsem Perzeidi z viškom aktivnosti med 12. in 13. avgustom. Vidni bodo kmalu po polnoči, potem ko bo zašla luna. Takrat lahko pričakujemo okrog 80 utrinkov na uro.

Sporočili pa so, da bomo imeli letos v Sloveniji manj sreče z ostalimi meteorskimi roji, posebej oktobrskimi Orionidi, novembrskimi Leonidi in decembrskimi Geminidi. Nebo bo namreč takrat razsvetljevala polna ali skoraj polna Luna, ki občutno poslabša razmere za opazovanje utrinkov.

Poleti tudi konjunkcija Jupitra in Marsa

Zaradi gibanja planetov po nočnem nebu se včasih zgodi tudi, da se planeti navidezno znajdejo tesno skupaj. "Pojav, ki mu pravimo konjunkcija, smo tako lahko opazovali že konec leta 2020." Takrat sta bila Jupiter in Saturn le šest ločnih minut vsaksebi.

Letos pa se bo zanimiva konjunkcija zgodila 15. avgusta. Takrat bosta Jupiter in Mars navidezno tesno skupaj na nebu, manj kot pol stopinje narazen drug od drugega (na štirikrat večji razdalji kot Jupiter in Saturn pred štirimi leti).

Konjunkcijo dveh planetov bomo lahko s prostimi očmi videli visoko nad vzhodnim obzorjem.

Konjunkcija planetov
Konjunkcija planetov FOTO: Janez Kos

Saturn in Neptun – izziv za opazovalce 

"Med kroženjem Saturna okoli Sonca se spreminja kot, pod katerim vidimo njegove obroče. Razlog je ta, da so nagnjeni glede na ravnino Saturnove orbite okoli Sonca. V drugi polovici decembra 2024 bomo obroče videli kot tanko črtico, saj jih bomo gledali s strani. Za njegovo opazovanje bomo potrebovali teleskop s premerom vsaj osem centimetrov," astronomska skupina na spletni strani svetuje opazovalcem.

Plinasti velikan Neptun bo medtem najbližje Zemlji septembra 2024. Takrat bo tudi najprimernejši čas za njegovo opazovanje. Zaradi njegove oddaljenosti pa je pri tem potrebna uporaba vsaj amaterskega teleskopa.

Kot zanimivo, odkar je bil Neptun odkrit leta 1846, je planet okoli Sonca opravil zgolj dober obrat.

Saturn
Saturn FOTO: Shahrin Ahmad

Astronomski observatorij Fakultete za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani sicer že 15. leto zapored odpira svoja vrata. Tam ob dnevih odprtih vrat poleg obiska observatorija in predavanj članov Astronomske skupine nudijo tudi vodeno opazovanje nočnega neba. Mesečni program za najbolj vedoželjne predstavljajo Večeri na observatoriju.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (18)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Na pol ovca
03. 01. 2024 18.02
Mene bol zanima Evropska predstava oz programiran propad
Zmaga Ukrajini.
03. 01. 2024 15.20
+1
Lepo. In hvala za info, ... da bomo pripravljeni.👍
medusa
03. 01. 2024 14.43
+1
A bo kej manj za plačat ...Nič? ...Pol pa nič!
mijavci
03. 01. 2024 13.47
-3
Pravljice za naivne. Kot vse drugo kar pride iz nase.
tirolec
03. 01. 2024 13.53
-4
Ja, tudi na Luni so sedeli brez skafandrov...Folk itak vse kupi...zdravo za gotovo.
gozdar1
03. 01. 2024 14.33
+0
Nasa ma tak velik projektor pa ti na nebo ponoč mala zvezede.
brusilec
03. 01. 2024 16.59
-2
doktorji, a nasa ze tisocletja osvetljuje naše nebo z zvezdami in planeti? planeti samo energoje, ko pa jjh postaviš pred analogni teleskop, pa jok in sami neki izracuni, integrali. sramotite se in celo slovenijo
_Heisenberg_
03. 01. 2024 12.46
poglrjtr na jug ob 5ih zjutraj.Lepo se vidi en planet.Velik in sijoc se vidi z golim ocesom.
štrekeljc
03. 01. 2024 14.08
Najprej vidiš Venero, ob 6:30 približno vzide še Merkur. Zvečer lahko opazuješ Jupiter, ob 19:30 je na jugu, zaide pa malo pred drugo uro.
rCharles
03. 01. 2024 12.15
+5
vsakic ko vidim saturn cez teleskop ne morem verjet da dejansko obstaja nekaj tok norega in da lahko to vidis s svoje terase v 5min. priporicam vsem, na splosno je opazovanje vesolja mocno podcenjeno glede na to kako ti spremeni pogled na vse
_Heisenberg_
03. 01. 2024 12.46
Jaz z mojim P1000 opazujem nebo A nameravam nabaviti mocnejsi teleskop.
Watcherman
03. 01. 2024 12.06
+1
Resnično in zanimivo.
brabusednet
03. 01. 2024 11.54
-6
Naša vlada je že zdavnaj mrknila,nič od nič skor dve leti mrka.
_Heisenberg_
03. 01. 2024 12.47
+7
slim386
03. 01. 2024 11.46
+9
Juhuhu se že veselim komentarjev ravnozemljašev pod tem člankom, smeh zagotovljen.
_Heisenberg_
03. 01. 2024 12.50
-7
Jaz jih razumem,ker sem sel tudi sam brskat o tem.Je veliko zanimivega...in verjemi da vedo o vesolju veliko vec kot ti,ki se samo rezis.A se neves kaj je umbra in penumbra.
brusilec
03. 01. 2024 16.58
+2
dej Heizi. ne sramuj doktorja znanosyi s svojim ukradenim nikom. Ploscicarji verjamejo da so planeti neke pikice nad nami, projecirane od nase, ki pa so zacuda tam ce tisocletja, amoak nasa jih je tja dala v preteklost.. nimajo osnovnega enltnega modela svojenploscate zemlje, niti ne znajo razjasniti enotno kakl dalec je sonce ne luna ne kaj ju drzi gor.. niti ne vedo pobedat kaj je nad "kupolo" kaj to kupolo drzi gor.. niti kje je rob kupole.. ne znajo niti pojasniti zvede polarnice, se manj pa južnega pola, kjer zacuda na njihovem modelu sonce sije okoli ploščate zemlje, v sredisce pa ne..
slim386
03. 01. 2024 17.35
+1
Pazi ti njega 🤣🤣 ogromno vedo o vesolju le osnovni zakoni fizike ne veljajo za njih. Celo toliko vedo o vesolju da njihov "model" zemlje ne pije vode ne teoretično ne praktično 🤣🤣🤣 celo toliko vedo o vesolju da sami sebi dokažejo da je zemlja okrogla ampak še vedno trdijo da je ploščata 🤣🤣🤣🤣