Slovenija

Vlada bi krepila kapitalske trge in potrojila promet na borzi

Ljubljana, 27. 03. 2023 20.28 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Marko Gregorc
Komentarji
6

Podrobnosti davčne reforme še vedno niso znane. Vlada bi se sicer sprememb lotila s široko javno razpravo, šle pa naj bi v smer poenostavitve sistema, davčne razbremenitve dela in višje obdavčitve kapitala. Minister za finance Klemen Boštjančič ocenjuje, da večja obdavčitev kapitalskih dobičkov ljudi ne bi odgnala od vlaganj v vrednostne papirje. Slovenci smo sicer pri vlaganjih v kapitalske trge precej konservativni, večino prihrankov, kar 26 milijard evrov, imamo namreč na bankah.

Vlada si je pri krepitvi kapitalskih trgov zadala ambiciozne cilje. Promet na Ljubljanski borzi, ki zdaj dosega približno 1,3 milijona evrov dnevno, bi v štirih letih potrojili na štiri milijone evrov, čimer bi se prebili med tri najbolj napredne evropske države na tem področju. 

"Strategija razvoja kapitalskih trgov ima tri stebre, eno je digitalizacija in vključevanje malih in srednjih podjetij, drugo je finančno izobraževanje in tretje je povečanje ponudbe na kapitalskem trgu," ocenjuje minister za finance Klemen Boštjančič. 

Več denarja na trgu pomeni več sredstev za razvoj podjetij in boljše donose na prihranke državljanov, še opozarja minister. Naj ponudbo domačega trga popestri tudi država, pa ministra vabijo z borze.  

Aleš Ipavec, predsednik uprave Ljubljanske borze pa: "Upam, da nam bo minister čim prej pripeljal kakšno podjetje, v katerem je država."

Več javnih delniških ponudb si želi tudi predsednik uprave NLB Blaž Brodnjak. Vsaj pet v čim krajšem času, te pa bi sprožile efekt snežne kepe. Z davčnimi ugodnostmi bi jih lahko na borze privabila tudi vlada."Jaz bi povsem razbremenil vložek v prvo javno ponudbo. Tako ali tako se ne dogajajo. Država ne bo izgubila nič," pravi. 

posnetek zaslona 202321 584078

"Je seveda pomembno, kakšni so davki, ne moreš pa ti samo s spreminjanjem davkov narediti trg zanimivega," pa meni Boštjančič. 

Še preden bi se začeli za vlaganja prostovoljno zanimati, pa nas zna v to prisiliti nevzdržnost pokojninskega sistema: "Poglejte, kaj se dogaja v Franciji, pa vsi vemo, da se temu ni mogoče izogniti," opozarja Brodnjak.

Minister za finance del rešitve vidi v drugem in tretjem pokojninskem stebru, a dolgoročno najbrž niti to ne bo dovolj. "Kar se tega tiče, nas tukaj čaka veliko dela. In tudi Hrvaška nas je tukaj prehitela," še dodaja minister. 

"Imajo že 20 milijard evrov v pokojninskih skladih in so največji lastniki slovenskih borznih družb, posamični," pravi Brodnjak. Slovenci imamo v vzajemnih skladih 4 milijarde evrov.  

  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

jodr
28. 03. 2023 19.54
Kaj pa vesoljska tehnologija? Je že na stranskem tiru?
Brabus
28. 03. 2023 14.03
+3
Pismo, čedalje bolj gredo tem levičarjem v nos prihranki na bankah. Kaj sledi???
jutri_pa_res
28. 03. 2023 10.03
+3
Zakaj Porsche izdeluje Cayenna na Slovaškem in ne v Sloveniji? Sedaj bodo tam še širili in proizvajali tudi električnega. Iz Slovenije pa se tuja podjetja eden za drugim umikajo. Zaenkrat tuja, če bo pa vlada z Levico na čelu s takimi reformami nadaljevala in podjetjem še bolj zatežila, pa bodo začela odhajati tudi domača.
2fast4
27. 03. 2023 21.32
+6
Vlada bi da bi bi...
IvanJaJo
27. 03. 2023 21.13
+5
Vlada bi tudi reševala zdravstvo 🤣💆‍♂️🙌🤲💸👐
slovenka62
27. 03. 2023 21.09
+6