Preprečite tatovom krajo svojega kolesa

3.7.2021 | 12:30

Preprečite tatovom krajo svojega kolesa
Preprečite tatovom krajo svojega kolesa

Ali ste vedeli, da v Sloveniji letno ukradejo več kot 2.000 koles? Za številne je kolo pomembno prevozno sredstvo. Kaj lahko naredimo, da ne bi ob koncu delovnega dne ostali brez njega?

Danes zlasti v večjih mestih tudi pri nas zaznavamo vedno večjo rast urbanih kolesarjev, ki se na delo, po opravkih ali samo na sestanek pripeljejo s kolesi. A ob tem še zmeraj ne moremo trditi, da se zmanjšuje nakup avtomobilov oziroma da se drastično spreminja trend zdravega načina življenja. Slabosti kolesarjev, sploh v večjih slovenskih mestih, sta razmeroma slaba organizacija postajališč za kolesa in organizacija kolesarnic. Zato kolesa puščajo, kjer je mogoče, kar pa delo olajša številnim tatovom. Kaj lahko storimo, da preprečimo oziroma otežimo, da prav naše kolo postane tarča kraje? Kaj storimo, ko pride do kraje?

Dobra ključavnica je nujna

Da bi preprečili krajo kolesa in roparju vsaj malo otežili delo, je treba razmisliti o ključavnici. Dlje časa kot bo potreboval za snetje oziroma odklepanje ključavnice, večja je možnost, da ga bo kdo opazil, da se bo kraji odpovedal oziroma se je sploh ne bo lotil. In katera kolesa kradejo najpogosteje? Kot navaja statistika, roparji nimajo logičnega vzorca. V veliki večini gre samo za priložnostne roparje, ki kolesa ukradejo le za to, da se pripeljejo od starta do cilja, nato pa kolo zavržejo oziroma pustijo na javnem mestu in tako dajo priložnost naslednjemu, ki želi kolo. Kadar so v igri dražja kolesa, ki jih je ukradenih razmeroma precej manj, lahko govorimo o želji po hitrem in dobrem zaslužku. Tu govorimo o večjih skupinah tatov, ki točno vedo, katero kolo želijo ukrasti in zakaj. Ti se običajno lotijo vlomov v kolesarnice ter kraje novih in dražjih koles, ki jih nato prodajo v tujini.

Približno petina koles se vrne lastniku

Žal je odstotek koles, ki se vrnejo lastniku, zelo slab oziroma samo naključen. Zato se boste ob kraji morali sami organizirati in se podati na detektivsko sled. Ob nakupu kolesa si zato zapišite čim več podatkov: znamko, model, tip sestavnih delov, pedal, ogrodja, prestav, zavor, morebitne posebnosti, poškodbe, nalepke, dodatno opremo, kolo fotografirajte. Ti podatki bodo policiji pomagali pri preiskavi kaznivega dejanja. Pri nas obstaja tudi Centralni kolesarski register (ckr.si), ki vsakemu lastniku kolesa omogoča brezplačno prijavo v sistem in omogoča, če želite kupiti rabljeno kolo, da preverite, ali je bilo mogoče ukradeno. Krajo kolesa vsekakor prijavite pristojni policijski enoti.

Gotovo ni bolj zoprnega občutka od tistega, ko po napornem delu ugotovite, da vam je nekdo ukradel kolo. Zato še preden kolo priklenete oziroma zaklenete na parkirišče za kolesa, premislite, ali je vaša ključavnica dovolj robustna in kako lahko tatu še otežite delo. Prav tako zmeraj zaklenite kolo in zaklenjeno ključavnico tudi preverite. Samo nekaj trenutkov bo dovolj, da vam ukradejo kolo, zato kolo zaklepajte, tudi če boste v pekarno skočili samo po hlebec kruha. Tatovi ne potrebujejo veliko časa, da zajahajo kolo in se odpeljejo. Ključavnica naj bo tako obvezni del opreme. Ta naj bo opazna in velika, da se je tat na prvem, sploh pa javnem mestu ne bo lotil.

Svet24

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava