Šport > Košarka
2379 ogledov

Ob vrnitvi Dončića odločil podaljšek, z Irvingom skupaj do 55 točk

Luka Dončić Profimedia
Dallas Mavericks so tokrat po podaljšku klonili proti Sacramentu. Kings so slavili s 133:128.

Luka Dončić je zaigral po štirih tekmah, ki jih je izpustil zaradi poškodbe pete. V tem obdobju so njegovi soigralci dobili tri dvoboje, enega so izgubili. Na zadnjih dveh obračunih je zaigral tudi Kyrie Irving, ki se je Dallasu pridružil po 'tradu' iz Brooklyna. Tokrat sta zvezdnika prvič zaigrala skupaj.

Drugi dvoboj, ki ga je zasedba iz Teksasa odigrala s Sacramentom v dveh dneh, je Luka odprl s petimi točkami, s trojko je poskrbel za 5:2. Nobeno od moštev si v prvi polovici četrtine sicer ni priigralo omembe vredne prednosti, nato je slovenski zvezdnik zadel dva prosta meta, JaVale McGee je v nizu dosegel štiri točke, Reggie Bullock pa je s trojko iz kota Dallas popeljal do 24:17.

A domači so odgovorili s sedmimi zaporednimi točkami za izenačenje, Jason Kidd pa je vzel minuto odmoro. Po njej je Ljubljančan goste s košem vrnil v vodstvo, enako pa se je zgodilo tudi po njegovi asistenci za zabijanje McGeeja.

Sacramento je vseeno dobil prvo četrtino, Dončić je sicer dosegel zadnji koš v prvih 12 minutah za zaostanek z 32:34. Luka je zbral 11 točk, k temu pa dodal po tri ulovljene žoge in podaje.

Na začetku druge četrtine je sedel na klop, na parket pa se je vrnil Irving, ki je v prvi četrtini dosegel dve točki, zadel je edini met, ki ga je poslal na koš tekmeca. Sacramento je sicer zadel kar 12 zaporednih metov, serija se je začela že v prvi četrtini, in povedel s 45:35. Kings so iz igre metali s skoraj 68-odstotno uspešnostjo.

S štirimi točkami je odgovoril Josh Green, nato je žogo skozi obroč poslal še Irving, dvojec, ki je bil rojen v Avstraliji je serijo 9:0 zaključil s trojko. Slednji je podal, Green pa je zadel trojko za le točko zaostanka.

A nizu devetih točk gostov je sledila enaka serija gostiteljev. Blestel je Terence Davis, ki je z dvema uspešnima metoma za tri točke in skupnim metom 8/9 prišel že do 17 doseženih točk. Pri zaostanku 44:54 je Kidd vzel nov 'timeout', po njem pa se je na parket vrnil tudi Dončić.

Prednost domačih je kasneje narastla že na 13 točk (60:47), vendar je Dallasu še enkrat uspelo doseči devet zaporednih točk, Luka je prispeval tri, Mavericks pa so se približali na 56:60. De'Aaron Fox je dobro minuto pred iztekom prveha polčasa zadel dva prosta meta, nato pa sta bila do glavnega odmora uspešna le še Dončić in Irving.

Slovenec je v dveh napadih zadel pet točk, nato ujel žogo pod svojim obročem in s podajo čez celotno igrišče našel Bullocka. Ta je podal v kot, Irving pa je sekundo pred zadnjim piskom v drugi četrtini zadel trojko za vodstvo gostov s 64:62. Mavericks so v zadnjih štirih minutah prvega polčasa nadigrali tekmeca z izidom 17:2.

Luka je vknjižil 19 točk ob metu 7/10 iz igre ter zabeležil še pet skokov in tri asistence. Dallas je izgubil sedem žog, tekmec niti ene.

Tretja četrina se je začela na podoben način, kot se je zaključila druga. Pri Dallasu sta še naprej v napadu zadevala oba zvezdnika, vendar so tokrat uspešno odgovarjali tudi domači košarkarji. Dončić je bil po treh minutah in pol drugega polčasa že pri 23. doseženih točkah, ko je iz skoka v napadu 'zatlačil' žogo skozi obroč.

Po trojki Greena so Mavericks že povedli s sedmimi točkami razlike, a nato v naslednjih treh minutah niso več dosegli koša, Kings pa so odgovorili z novim delnim izidom 9:0, to jim je uspelo tudi ob nekaj vprašljivih sodniških odločitvah.

Dončić je izenačil, zadnji koš v tretji četrtini pa je prispeval Christian Wood. Ta je zadel trojko za 88:86.

Na začetku zadnjih 12 minut je Luka sedel na klopi; Irving, ki v celotni ligi NBA v zadnji četrtini v tej sezoni povprečno dosega največ točk, pa je hitro dosegel koš. Vseeno je glavna vloga v napadu tokrat pripadla Woodu, ki je zbral naslednjih sedem točk Dallasa. Ta je tako ostajal v vodstvu, po trojki novinca Jadena Hardyja pa so Mavericks povedli s 100:95.

Kidd je Dončića na parket vrnil šele na polovici četrtine pri vodstvu 102:99. Minuto kasneje bi lahko nekdanji član Dallasa Harrison Barnes vrnil Kings v prednost, a je zgrešil z bližine, na drugi strani je za +3 poskrbel Green.

Kevin Huerter je tri minute in pol pred koncem poskrbel za izenačenje, na drugi strani sodniki niso piskali očitnega prekrška nad Slovencem ob njegovem prodoru. Dallas je vseeno povedel s trojko Irvinga.

Huerter je kasneje Kings približal na točko zaostanka, Sacramento pa je povedel po ukradeni žogi Foxa in njegovem košu. Na semaforju se je izpisal rezultat 112:111.

S polovičnim izkupičkom s črte prostih metov je izenačil Dwight Powell, Kanadčan pa je v naslednji akciji dobil skok v napadu, po novem prekršku pa je zadel oba prosta meta. Domantas Sabonis je 37 sekund pred zaključkom rednega dela izenačil na 114:114, obe moštvi pa sta nato zapravili napad za zmago. Na eni strani je ob izteku časa zgrešil Bullock, na drugi Fox. Sledil je podaljšek.

Fox je v njem dosegel osem točk in svoje moštvo popeljal do 125:121. Zaostanek je znižal Powell, nato pa je Fox z žogo padel v avt, a so sodniki dosodili mrvo šogo. Skok so dobili domači, Huerter pa je zadel za novih +4. Irving je odgovoril s trojko. Ostalo je še 25 sekund.

Po dveh uspešnih prostih metih Foxa je bilo 129:126. Dončić, ki se do takrat v zadnji četrtini in podaljšku ni vpisal med strelce, je zgrešil met za tri točke, ki bi lahko prinesel izenačenje. Domači so pobrali skok.

Osem sekund pred koncem je imel Fox znova na voljo dva prosta meta, oba je zadel. Pri Dallasu so vzeli minuto odmora, Dončić je po njej še zadel z bližine. A na drugi strani je Fox z novima prostima metoma postavil končni izid pri 133:128.

Luka je v svojo statistiko vpisal 27 točk, 9 skokov, 5 asistenc in kar 6 izgubljenih žog. Točko več je dosegel Irving, 23 pa Green. Pri zmagovalcih je Fox zbral 36 točk, po 22 pa Davis in Sabonis (14 skokov).