Agro Podjetnik

V Hišo vin Kokol po dobrote in naravno kozmetiko

Vinarstvo so nadgradili s predelavo grozdnih pečk, olje iz njih je uporabno v prehrani in kozmetiki; prihodnje leto bodo ponudbo razširili še z domačimi mesninami
Podporniki obveščajo
AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Velika noč se bliža, domače dobrote vas čakajo v Mercatorju
Agrobiznis
Podporniki obveščajoPodpornik projekta Velika noč se bliža, domače dobrote vas čakajo v Mercatorju

Velike noči ni brez prazničnih dobrot – pirhov, šunke, hrena in potice

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Podeželje v mestu pred veliko nočjo
Agrobiznis
Podporniki obveščajoPodpornik projekta Podeželje v mestu pred veliko nočjo

V soboto, 23. marca, bo med 8. in 14. uro na Pogačarjevem trgu v Ljubljani dogodek Podeželje v mestu, kjer bodo kmetije ponujale svoje dobrote zs veliko noč.

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
10 let uporabe Agrosola pri pridelavi hrena
Agrobiznis
Podporniki obveščajoPodpornik projekta 10 let uporabe Agrosola pri pridelavi hrena

Hren je nepogrešljiv na velikonočni mizi, a pridelava zahteva veliko ročnega dela, z uporabo foliarnega sredstva za krepitev fotosinteze Agrosol pa odpade precej ročnega dela pri pridelavi hrena

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Okvir pomoči: zaupajte nam svojo trajnostno zgodbo in sodelujte na razpisu
Agrobiznis
Podporniki obveščajoPodpornik projekta Okvir pomoči: zaupajte nam svojo trajnostno zgodbo in sodelujte na razpisu

Skupina NLB vabi podjetja, da do 10. marca prijavijo svoje trajnostne rešitve in se potegujejo za finančno podporo in bančne ugodnosti

Avtor
avtor
17.11.2021 16:24
Dopolnjeno: 17.11.2021 16:37
Čas branja: 3 min
V Hišo vin Kokol po dobrote in naravno kozmetiko
Hiša vin Kokol iz Ciglenc pri Spodnjem Dupleku je za predelavo grozdnih pečk iz tropin, ki ostanejo pri stiskanju grozdja, dobila evropsko priznanje za uspešno krožno gospodarjenje na kmetiji. Na sliki so z leve hčerka Dea, Milan Kokol z ženo Aleksandro Šarman.

Pred evropskim tednom zmanjševanja odpadkov pišemo, kako Hiša vin Kokol iz Ciglenc pri Spodnjem Dupleku na Štajerskem po načelih krožnega gospodarstva iz tropin, ki ostanejo pri stiskanju grozdja, pridobi grozdne pečke in jih predeluje v nove izdelke. V hladno stiskano olje grozdnih pečk in moko, ponujajo pa tudi cele pečke.

Na treh hektarjih vinogradov pridelujejo grozdje, letno pridelajo od 17 tisoč do 20 tisoč litrov vina. Navadno imajo šest buteljčnih vin v letniku, od laškega rizlinga, modrega in sivega pinota, sauvignona, chardonnayja do kernerja in rumenega muškata.

Inovativna predelava grozdnih pečk

Vinarstvo so nadgradili s predelavo grozdnih pečk. Ideja se je porodila Aleksandri Šarman, ko je iskala naravno olje za nego dojenčka. Med drugim so priporočali tudi olje grozdnih pečk in hvalili njegove učinke, zato ga je želela preizkusiti. Obneslo se je, začeli so ga redno uporabljati in vedno bolj spoznavati. Zanj so slišali tudi drugi, krog uporabnikov je rasel, raslo je tudi povpraševanje, zato so povečali predelavo. Od leta 2017 ponujajo cele grozdne pečke, hladno stiskano olje in moko iz njih. »Kupci cenijo, da s predelavo grozdnih pečk sklenemo krog, izrabimo ves grozd in nimamo nič odpadka,« razlaga Aleksandra Šarman.

Za liter olja potrebujejo 15 kilogramov suhih grozdnih pečk. Izdelki iz grozdnih pečk so dragi, saj je pečk malo, ročnega dela pa veliko. Razpecljalnik jim pomaga ločiti lupino grozdnih jagod od pečk, pečke posušijo na soncu in dosušijo v sušilnici, da ne vsebujejo vode, na koncu pa jih ročno očistijo, preberejo in hladno stisnejo. Suhe pečke shranijo, saj olje sproti stiskajo, letna količina je majhna – od 70 do 80 litrov.

Do 80 litrov olja grozdnih pečk na leto

»Olje grozdnih pečk lahko pijemo po žličkah kot prehransko dopolnilo, saj je bogato z vitaminom E, vsebuje tudi maščobne kisline omega tri, šest in devet. Olje se hitro vpije v kožo in ne zapira por, kar je njegova največja prednost. Uporabljajo ga tudi moški, zlasti za nego kože po britju. Dobro deluje tudi pri opeklinah,« razlaga Aleksandra Šarman. Mož Milan Kokol, ki na kmetiji tudi gospodari in je kmečko zaposlen, pripomni, da gredo vina najlažje v prodajo, olje grozdnih pečk pa počasi postaja njihov paradni konj. Razviti želijo stroj za ločevanje grozdnih pečk iz grozdnih jagod.

Moko iz grozdnih pečk delajo iz prge – ostankov pri stiskanju olja. »S to moko nadomestimo del pšenične moke. Tako pripravljamo palačinke in druge sladice, kruh, štručke in drugo pekovsko pecivo,« dodaja Aleksandra Šarman.

Več vrst olja in domače mesnine

Svojo iznajdljivost in podjetnost dokazujejo z vedno novimi dopolnilnimi dejavnostmi na kmetiji. »Za mleko, ki ga porabi naša družina, redimo eno kravo, za svoje potrebe redimo tudi nekaj bikov. Vzredimo tudi 25 prašičev na leto, prihodnje leto bomo zagnali predelavo svinjskega mesa. Delali bomo salame, meso iz tünke, kranjske klobase, pečenice in krvavice. Ponujali bomo tudi sveže meso,« napoveduje Milan Kokol.

V okviru dopolnilne dejavnosti ponujajo tudi hladno stisnjeno bučno olje in bučno moko. »Bučno moko in moko grozdnih pečk lahko dodamo v jogurt ali smuti in uživamo kot prehransko dopolnilo,« dodaja Aleksandra Šarman. Sončnično olje in olje oljne repice sta letošnji novosti, šele nekaj tednov ponujajo bučna semena, oblita s temno čokolado ali belo čokolado z okusom maline.

S turizmom do novega delovnega mesta na kmetiji

Lani so dokončali oljarno, s tem pa naložb še ni konec. »Načrtujemo večji prostor za degustacije. Smo vse bolj prepoznavni, obiskujejo nas turisti, tudi kolesarji. Zato razvijamo ideje za turizem na kmetiji, zanima nas glamping,« pravita sogovornika, ki bosta najprej uredila prostor za predelavo mesa.

Vino vozijo v gostinske lokale, precej ga prodajo na kmetiji, v spletni trgovini in na raznih sejmih, oskrbujejo tudi nekaj butičnih trgovin. V sušilnih komorah, kjer sušijo grozdne pečke, za druge posušijo tudi paradižnik in jabolka. Idej za v prihodnje jim ne manjka, sčasoma bi radi ponudbo in prodajo tako povečali, da bi na kmetiji odprli še eno delovno mesto. Tudi zgodbe o krožnem gospodarjenju brez odpadkov še niso končali, podrobnosti o novostih za zdaj še ne razkrivajo.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite + poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
FINANCE
Nasveti o financiranju razvoja kmetije in refinanciranju posojil

Tudi o tem bomo v petek, 12. aprila, govorili na Svetovalnici za kmete in vas vabimo na ta posvet.

AGROBIZ
Agro Podjetnik
Z avtomatiziranim kokošnjakom run chicken villa zapuščajo Amazon
Agrobiznis
Agro PodjetnikPetra Šubic Z avtomatiziranim kokošnjakom run chicken villa zapuščajo Amazon

Podjetje Run Tiger je bilo med tistimi, ki so jim hekerji januarja blokirali profil na Amazonu, prodajo so preselili na druge spletne trgovine in lovijo cilj o petkratni rasti prodaje.

AGROBIZ
Agro Podjetnik
Predstavljamo finaliste izbora Najboljši agropodjetnik 2024
Agrobiznis
Agro PodjetnikPetra Šubic Predstavljamo finaliste izbora Najboljši agropodjetnik 2024

Zmagovalce v štirih kategorijah bomo razglasili 22. marca na 11. Agrobiznis konferenci v Ljubljani. Vabimo vas, da se nam pridružite in med prvimi čestitate nagrajencem.

AGROBIZ
Agro HI-tech
Spoznajte 20 perspektivnih startupov s področja agrobiznisa
Agrobiznis
Agro HI-techPetra Šubic Spoznajte 20 perspektivnih startupov s področja agrobiznisa

Razvijajo nadomestke za živalske antibiotike, tehnologije za učinkovitejšo pridelavo ob manjši porabi semen in gnojil, učinkovito namakanje in še marsikaj

AGROBIZ
Agro Podjetnik
(video) Spoznajte zmagovalce izbora Najboljši agropodjetnik 2024
Agrobiznis
Agro PodjetnikPetra Šubic (video) Spoznajte zmagovalce izbora Najboljši agropodjetnik 2024

Zmagovalci so linija vložnin Domače dobrote Metka, kmetija Pr' Matevž, butična sirarna Golden Ring in Loška zadruga.

AGROBIZ
Novice
Objavljen je letošnji razpis za mlade kmete
Agrobiznis
NoviceUredništvo Agrobiznisa Objavljen je letošnji razpis za mlade kmete

Vloge mladih kmetov na ta razpis sprejemajo od 25. marca do 7. junija, objavili pa so še tri druge razpise

AGROBIZ
Agro Podjetnik
Tako mlada kmetica uspešno vodi družinsko kmetijo pri Pragerskem
Agrobiznis
Agro PodjetnikPetra Šubic Tako mlada kmetica uspešno vodi družinsko kmetijo pri Pragerskem

Pri 30 letih je Brigita Hergan naredila svoje prvo bučno in sončnično olje, pri 39 letih pa dobila možnost za prevzem družinske kmetije.

AGROBIZ
Novice
Borut Florjančič, Zadružna zveza Slovenije: Čakamo na zeleno luč za medpanožne organizacije
Agrobiznis
INTERVJU
NovicePetra Šubic Borut Florjančič, Zadružna zveza Slovenije: Čakamo na zeleno luč za medpanožne organizacije

Medpanožne organizacije pripravljajo standardne klavzule o porazdelitvi vrednosti v verigi, vključno s tržnimi bonusi in izgubami, in se dogovorijo, kako bo zanihala cena vsem v verigi, ko bi se podražila gnojila in bi rejci imeli višje stroške s prirejo mleka.

AGROBIZ
Novice
Kmetje: V Ljubljani protesti, če do petka vlada ne sprejme naših zahtev
Agrobiznis
PROTEST KMETOV
NoviceJana Petkovšek Štakul Kmetje: V Ljubljani protesti, če do petka vlada ne sprejme naših zahtev 6

Med glavnimi zahtevami je umik obdavčitve plačil za območja z omejenimi oziroma težjimi pogoji za kmetovanje.