Foto: Reuters
Foto: Reuters

Kot so voditelji zapisali v sklepih, je cilj ponuditi platformo za politično usklajevanje med evropskimi državami. Lahko bi vključevala vse evropske države, s katerimi ima EU tesne odnose, so dodali.

Kot je povedal pobudnik te ideje, francoski predsednik Emmanuel Macron, bodo povabili države, ki so v Evropskem gospodarskem prostoru, tiste, ki so pred kratkim zapustile EU, s čimer je mislil na Združeno kraljestvo, zahodnobalkanske države ter Ukrajino, Gruzijo in Moldavijo. Rusije medtem ne bo zraven, je poudaril.

Voditelji evropskih držav s skupnimi vrednotami, od Islandije do Ukrajine, bodo tako lahko skupaj razpravljali o varnosti, energetiki, zdravstvenih krizah, infrastrukturi in gospodarstvu, je dejal.

"Takšen okvir ne bo nadomestil obstoječih politik in instrumentov EU-ja, predvsem širitve, in bo v celoti upošteval avtonomijo odločanja EU-ja," so voditelji članic unije zapisali v sklepih. To je na novinarski konferenci po vrhu EU, ki je bil zadnji v času francoskega predsedovanja Svetu EU, poudaril tudi Macron.

Sorodna novica Golob: Glede statusa kandidatke za BiH narejen pomemben premik

Prvo srečanje bo potekalo v Pragi, je še povedal francoski predsednik. Predsednik Evropskega sveta Charles Michel pa je dodal, da ga bodo pripravili po poletnem premoru.

Že pred tem je sicer Michel na Twitterju zapisal, da se veseli sodelovanja s češkim predsedstvom Svetu EU-ja pri vzpostavljanju evropske politične skupnosti. Češka bo namreč 1. julija od Francije prevzela predsedovanje Svetu EU-ja.

Golob pozdravlja "konstruktivno idejo"

Slovenski premier Robert Golob je že v četrtek zvečer dejal, da gre za konstruktivno idejo. Kot je povedal, so se z voditelji strinjali, da manjka platforma za dialog na najvišji ravni, ki ni nujno omejena samo na Evropsko unijo oziroma njene članice, ampak je širša. Dodal je, da niso določili konkretnega okvira, da bi bila ta proces in platforma odprta za prilagajanje izzivom časa.

Viri pri EU-ju so pojasnili, da bi evropska politična skupnost delovala v obliki rednih srečanj na ravni voditeljev držav, kar bi omogočilo politične razprave in s tem prispevalo k medsebojnemu razumevanju.

Vrh EU-ja je v četrtek zvečer sprejel tudi sklepe glede rezultatov konference o prihodnosti Evrope. Zapisali so zgolj, da so se seznanili s predlogi iz te razprave z državljani EU-ja, ki se je začela 9. maja lani, končala pa leto dni pozneje. Poudarili so še, da mora vsaka institucija EU-ja v okviru svojih pristojnosti izpolniti predloge konference.

Evropski parlament je sicer na podlagi predlogov že sprožil postopek za spreminjanje pogodb EU-ja, do česar pa je več držav članic zadržanih. Države o tem tako sploh še ne razpravljajo.