Kar tretjina vse sladke vode je namreč skrita pod površjem. Dejstvo, da je podzemna voda skrita pod zemeljskim površjem, pogosto daje lažni občutek, da je zaščitena pred morebitnim onesnaženjem, ki ga povzroča človek s svojimi dejavnostmi (kmetijstvo, industrija, komunalne odpadne vode).

Prav zaradi boljšega stanja podzemnih vod se za oskrbo s pitno vodo večinoma uporabljajo podzemne vode. Za pripravo pitne vode iz podzemne vode so na splošno potrebni manj zahtevni in cenejši tehnološki postopki priprave, v številnih primerih pa ima podzemna voda celo že lastnosti pitne vode.

Mariborski vodovod iz Skupine JHMB skrbi za zdravo in čisto pitno vodo

Osnovno poslanstvo Mariborskega vodovoda je, da uporabnikom omogoča zdravo in čisto pitno vodo iz pipe. Kot najpomembnejši vodni vir v Mestni občini Maribor (MOM) opredeljujejo Črpališče Vrbanski plato. Iz tega črpališča se namreč zagotavlja približno 70 % vseh potreb po pitni vodi tako za MOM kot tudi za okoliške občine. Je izredno izdaten in glede na prevladujoče napajanje iz zajezene reke Drave neodvisen od sušnih razmer. To črpališče je izredno dragoceno in pomembno tako za sedanje kot tudi za prihodnje generacije, zato je treba narediti vse, da ga ustrezno zavarujemo.

Pijmo vodo iz pipe

S pitjem vode iz pipe namesto ustekleničene vode pomembno prispevamo k zmanjševanju plastičnih odpadkov in posegamo po cenovno ugodnejši izbiri. Voda iz pipe je tudi bolj zdrava izbira od ustekleničene vode in veliko boljša alternativa od sladkanih ter gaziranih pijač, saj ne vsebuje sladkorjev ali drugih škodljivih dodatkov.

 

Nigrad iz Skupine JHMB skrbi za vzdrževanje in intervencije javne kanalizacije

Pri rednem vzdrževanju in intervencijah sistema javne kanalizacije družba Nigrad iz Skupine JHMB vse pogosteje ugotavlja, da v kanalizaciji pristanejo stvari, ki tja ne spadajo. Največkrat gre za paličice za ušesa, plenice, (odpadni) tekstil, pesek, olja, maščobe ter celo zdravila in gradbene odpadke. Dodatne preglavice v kanalizacijskem omrežju povzročajo tudi ostanki hrane, ki končajo v straniščni školjki. Takšni odpadki so odlična vaba za glodavce, ki se lahko zaradi ugodnih življenjskih pogojev v bližini naselijo in razmnožijo. Straniščna školjka je vstop v kanalizacijski sistem in ravnanje vseh nas je bistveno za delovanje tega sistema in očiščenje odpadne vode. Straniščna školjka ni koš za smeti, odpadna voda pa je dragocen obnovljiv vir, zato vanjo ne mečimo stvari, ki tja nikakor ne spadajo.